#LV99plus: Par godu valsts svētkiem Rīgas 2. teātrī pirmizrādi piedzīvo Raiņa «Daugava»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 6 mēnešiem.

Publikācija veidota LSM.lv seriāla #LV99plus ietvaros, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919. gadam, kas ļāva dibināt un izcīnīt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Noskaņa, sagaidot valsts pirmo dibināšanas gadskārtu, it nemaz nav kā līksmās dzimšanas dienas svinībās. Pagājušā gadā lijušas pārāk daudz asinis, un karš turpinās. Tāpēc arī oficiālā svētku programma ir vērsta uz piemiņu un apceri, nevis līksmību.

Rīts sākās ar lielu gājienu uz Brāļu kapiem. Procesijā piedalījās visas valsts svarīgākās personas – ministri, Tautas padomes deputāti, virsnieki, domnieki, augstākie ierēdņi. Ļaužu pārpildītajos kapos vainagi un ziedu klēpji noklāja kritušo kapus. Ziedu nolikšanai sekoja uzrunas, visas kā viena vērstas uz upuru pieminēšanu, kaujas spara slavēšanu un cerībām par nākotni.

Pēc pusdienlaika svinīgās sēdes Tautas padomē un Rīgas domē, it visur klāt esot premjerministram Ulmanim. Bet tagad uz vakara pusi prominences pošas uz Rīgas 1. teātri. Tur notiks Sarkanā krusta rīkots koncerts, kurā valsts pirmās personas izmantos iespēju pateikties Sabiedroto valstu virsniekiem un oficiālajiem pārstāvjiem. Tikmēr pārējā pilsonība dodas uz Rīgas 2. teātri, lai būtu vietā, kur pirms gada notikās svinīgā sēde. Tur šovakar sešos vakarā notiks Raiņa ‘’Daugava’’ pirmizrāde.

*1919. gada 18. novembra ieraksts dienasgrāmatā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti