#LV99plus: Latvijas Ārlietu ministrija piedāvā izdot Padomju Krievijai 120 apcietinātus lieliniekus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Publikācija veidota LSM.lv seriāla #LV99plus ietvaros, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919. gadam, kas ļāva dibināt un izcīnīt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Fakts aiz stāsta: 1919. gada augustā sākās sarunas starp Latviju un Padomju Krieviju par savstarpēju apmaiņu starp arestētajām personām.

Rīgas cietumos lielinieku netrūkst. Bet šķiet, ka ilgi palikt tiem tur lemts nebūs. Latvijas Ārlietu ministrija par vienu no saviem svarīgākajiem uzdevumiem šobrīd uzskata ķīlnieku atgūšanu no Padomju Krievijas. Pusotra gada laikā uz Krieviju ar vairākiem lāgiem ir aizgādāti simtiem lieliniekiem bīstamu personu un viņu radinieku. Muižnieki, saimnieki, virsnieki un sabiedriskie darbinieki – tagad jau par Latvijas pilsoņiem uzskatāmi cilvēki no visdažādākajām šķirām un tautībām vēl arvien atrodas nebrīvē Krievijas plašumos. Pretī Latvijas valdība ir gatava dot 120 pašmāju lieliniekus. Šobrīd vien no krievu komunistiem ir atkarīgs, vai biedru grūtības tiks izbeigtas vai arī daudzi simti cilvēku abās pusēs turpinās būt ieslēgti lielās politikas spēlēs.

*1919. gada 7. augusta ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti