#LV99plus: Baltkrievijas Tautas republikas valdība saņem atļauju atgriezties dzimtenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Publikācija veidota LSM.lv seriāla #LV99plus ietvaros, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919.gadam, kas ļāva dibināt un izcīnīt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Fakts aiz stāsta: 1919. gada izskaņā Baltkrievijas Tautas republikas valdība panāca vienošanos ar Polijas valdību par iespēju atgriezties Minskā. Tomēr cerības uz neatkarīgas Baltkrievijas izveidi nepiepildījās, jo nedz Polija, nedz Padomju Krievija nebija gatava pieļaut neatkarīgas Baltkrievijas pastāvēšanu.

Uz Marijas ielas iereibušu un līksmu satiku biedru Krūzīti. Veltīju viņam neizpratnes pilnu skatienu un jautāju: ‘’Kā nākas Tevi redzēt šādā pārmēru pacilātā garastāvoklī?’’ Krūzītis neapjuka un metās mani apskaut. Nostūmu viņu nost, liekot noprast, ka šī nav labam sociālistam atbilstoša rīcība.

Sapratis, ka ir man paskaidrojumu parādā, Krūzītis stāstīja savas šodienas gaitas. Pēdējo mēnešu laikā viņš bija sadraudzējies ar pāris baltkrievu demokrātiskajiem sociālistiem Rīgā. Tā nu šodien viņš nejauši uzskrējis vienam no viņiem virsū, un tas teicis, ka dodas uz Baltkrievu Tautas republikas pārstāvniecības telpām Rīgā. Tur notikšot lielas svinības, un kā baltkrievu draugs Krūzītis uzaicināts līdzi.

Svinību iemesls bija paziņojums par Baltkrievu Tautas republikas valdības atgriešanos Minskā. Līdz šim valdība atradās trimdā Prāgā. Bet tagad esot panākta vienošanās ar Polijas valdību par Baltkrievijas atjaunošanu, un jau 30. novembrī sanākšot Baltkrievijas Rada. Tāpat šodienas svinības esot bijušas arī Latvijas baltkrievu atvadas no Rīgas. Turpmāko dienu laikā vadošie baltkrievu sabiedriskie darbinieki izceļošot atpakaļ uz mājām.

Noklausījusies Krūzīša stāstu, piekritu – patiesi svinību vērts notikums! Abi izteicām cerību, ka baltkrieviem izdosies izveidot kārtīgu sociāldemokrātisku valsti, kas neslīgs nedz lielinieciskumā, nedz kritīs reakcijas apskāvienos.

*1919. gada 31. oktobra ierkasts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti