#LV99plus: Avīzes «Sociāldemokrāts» redakcija evakuēta uz Cēsīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Publikācija veidota LSM.lv seriāla #LV99plus ietvaros, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919.gadam, kas ļāva dibināt un izcīnīt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Fakts aiz stāsta: Pēc Bermonta spēku uzbrukuma Latvijas armijai 8. oktobrī vairāki vadošie politiķi un ierēdņi, kā arī iestādes evakuējās no Rīgas. 

Uz brīdi Rīga kļuva teju par spoku pilsētu. Svarīgākie ierēdņi, valdības un tautas padomes politiķi metās bēgt uz Vidzemes pilsētām. Tagad viens pēc otra viņi atgriežas. Žēl gan, ka starp bēgļiem bija arī vairāki sociāldemokrāti un avīzes “Sociāldemokrāts” redakcija. Pamest šādi Rīgas strādniekus šķiet negods, pat ja Rīga būtu zaudēta. 

Sociāldemokrāti gan atgriezties nesteidzas, un Cēsis ir kļuvušas par sociāldemokrātijas galvaspilsētu. Avīzi  “Sociāldemokrāts” tagad izdod tur. Man tas pavisam neiet pie sirds. Jaunākajos numuros nedz izlasīt par jaunumiem Rīgā, nedz arī uzzināt kādu citu saturīgu informāciju. Visas ziņas novēlotas, un kamēr vēl avīze līdz Rīgai atnāk... Atliek vien pirkt pilsoniskās avīzes un pašai pa Rīgu klīst, vērojot postu un cerot uz drīzu uzvaru.

*1919. gada 18. oktobra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti