Glābēji demonstrē prasmes operatīvai rīcībai uz ledus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Uz aizsalušā Ķīšezera ledus ceturtdien, 5.februārī, varēja vērot paraugdemonstrējumus, kā rīkoties ielūzušam cilvēkam un,kāds ir glābēju darbs šādās situācijās. Pats galvenais nosacījums, cilvēkam dodoties uz ledus, ir jāpaņem līdzi pašgatavoti koka irbulīšus, kas ir zīmuļa lielumā un slotas kāta platumā. Nepieciešamības gadījumā ar tiem var vieglāk izkļūt no ūdens, aizķerot ledu un pamazām velkot sevi ārā.

Pie Ķīšezera un uz tā ledus bija manāma liela aktivitāte, jo bija sapulcējušies gan glābšanas dienestu pārstāvji, gan mediji, gan arī vienkārši interesenti. Netālu no laipas, kur pulcējas visi cilvēki, izveidoti divi kvadrātveida āliņģi, kur norisināsies demonstrējumi. Blakus tiem atradās vairāku centimetru biezās ledus plāksnes, kas noņemtas no āliņģiem un liecināja, ka atrašanās uz ledus ir droša.

Paraugdemonstrējumi sākas ar situāciju, kā paša spēkiem var izkļūt ārā no ūdens. Nākamajā demonstrējumā rāda, kā glābt slīkstošu cilvēku, kurš paša spēkiem nevar izkļūt laukā no ūdens. Viņam dodas palīgā glābējs ar glābšanas dēli. 

Paraugdemonstrējumu noslēgumā, rāda divus piemērus ar Nacionālo bruņoto spēku (NBS) helikopteru. Vienā no gadījumiem ar troses palīdzību tas velk laukā ledū ielūzušu slīcēju, bet otrā tas nosēžas uz ledus un ar virves palīdzību cenšas cietušo ievilkt helikopterā.

„Latvijā, upēs un ezeros, un arī jūrā ledus sega nav tik bieza, kas veicinātu cilvēku atrašanos uz ledus, tādēļ arī statistika nav tik šausminoša, kā iepriekšējos gadus. Pagājušā gada decembrī bija konstatēts viens noslīkušais, savukārt šogad par laimi nav neviens bojāgājušais. Savukārt izglābti ir trīs cilvēki.

Šobrīd Ķīšezerā notiek praktiskās nodarbības ar paraugdemonstrējumiem un dienestu sadarbību. Tas ir saistībā ar pēdējiem notikumiem, kad dienesti bija iesaistīti kaitbordista meklējumos. Tāpēc šodien tiek atstrādāta un parādīta šo dienestu sadarbība.

"Vienlaicīgi mēs parādījām, kā cilvēks no ūdens nevar izkļūt, kad viņš ir vienkārši ielūzis; kā viņš var izkļūt, ja viņam ir irbulīši, ko katrs var pagatavot mājās. Plus mēs parādījām, kā Valsts ugunsdzēšanas un glābšanas dienests veic cilvēku meklēšanu un izglābšanu. Tad vēl Valsts policijas ūdenslīdēju dienests darbojas un parāda, kā cilvēks tiek atrasts un nogādāts krastā. Noslēgumā Nacionālo bruņoto spēku helikopters parādīs, kā cilvēks tiek glābts jūrā, kā tas tiek uzvilkts ar vinču augšā, kā arī helikopters demonstrēs praktisku nosēšanos uz ledus, kā cilvēks tiek uzņemts no ledus un laimīgi nogādāts krastā,” Latvijas Radio pastāstīja VUGD vecākais inspektors Juris Blūzmanis.

Glābšanas dienestu darbinieki atgādina, ka atrašanās uz ledus ir ļoti bīstama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti