Ārstniecības augu tējas - no hobija līdz biznesam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šobrīd, kad laiks kļūst rudenīgāks, pašsajūtu un garastāvokli uzlabo tase karstas tējas. Un, kā novērojusi tējas ražotāja Madonas novadā Līga Lieplapa, cilvēki arvien biežāk izvēlas lietot Latvijā ražotās dabiskās ārstniecības augu tējas. Līga ražo tējas pārdošanai jau septiņus gadus. Tējas vākšanā, žāvēšanā un pārdošanā tiek iesaistīta visa ģimene. Zāļu tēju pieprasījums aizvien pieaug.

Līga Lieplapa rāda tējas namiņu, kurā smaržo pēc vasaras pļavas. Te kastēs un maisos saliktas jau izkaltētas dažnedažādas Latvijas augu drogas. “Mēs vācam apmēram 80 nosaukumus. Katru gadu gan drusciņ mainās pēc pieprasījuma, mainās pēc klimatiskajiem apstākļiem.. Bet te ir vībotnes, upenes, avenes, zemenes, ugunspuķes, apiņi,” viņa klāsta.

Līga stāsta, ka šogad laika apstākļi ir labvēlīgi, tāpēc viņa var joprojām doties pļavās un ievākt ārstniecības augus tējai. Līga izrāda vietu, kur tējas žāvējas. Te vienā nelielā telpā uz sietiem, kas salikti viens uz otra, žāvējas piparmētras, vībotnes, pelašķi, kliņģerītes un topinambūri, kas ir viena no Līgas iecienītajām augu tējām.

“Man šī tēja ļoti garšo. Viņa drusciņ garšo pēc riekstiem, sēnēm. Redziet, cik dzeltens! Kad vāc topinambūru, liekas, ka pilni grozi ir ar sauli, man ļoti labi uzlabojas garastāvoklis, tēja vielmaiņai palīdz un tur ir dabīgais inulīns cukura līmeņa samazināšanai asinīs,” - tā Līga Lieplapa.

Līgai ārstniecības augu tēju vākšana un ražošana kā neliels ģimenes bizness sākās pirms septiņiem gadiem.

“Es biju ļoti nogurusi strādāt lielā firmā citiem, būt nenovērtēta. Pieteicās jaunākais dēls. Dzīvodama mājās, es izdomāju, ka man beidzot kaut kas jāsāk darīt. Pieradušai visu laiku skriet vāveres ritenī, tāda vaļība man likās nepareiza. Es domāju, ka jāsāk kaut kas darīt,” pauž Lieplapa..

Tējas vākšana ir Līgas aizraušanās, tomēr šai procesā iesaistījusies visa ģimene.

Līga saka - laikam tāpēc, ka viņu tik ļoti ģimene mīl, tāpēc vēlas palīdzēt. Līgas vīrs Juris apstiprina, ka tējas ražošana ir sievas iniciatīva, kurā viņš Līgu atbalsta, palīdz virzīties uz priekšu un domā par attīstību.

“Kā es skatos? Skatos ļoti atbalstoši, ģimenē jau tā jābūt, ka jāatbalsta otrs.  Man ir licies vienmēr, ka jebkuru lietu var izvēlēties un to darīt pašam sev, un, ja labi iet, tad tas var kļūt par mazu vai lielāku uzņēmējdarbību. Katram mums ģimenē ir sava niša, Līga vairāk ir uz vākšanu, atrašanu, apstrādi, radīt dizainu, man gribas sekot tam lielākam procesam, man gribas redzēt to nākotni,” stāsta Juris.

Šobrīd Līga un Juris tējas kaltē un pako savās mājās.

Taču tuvākajā nākotnē ir iecerēts būvēt atsevišķu tējas ražotni, domājot arī par ārstniecības augu tējas tirgus paplašināšanu ārpus Latvijas robežām.

Līga un Juris ir gandarīti, ka cilvēki arvien vairāk novērtē dabīgus produktus. Taču, lai tie sniegtu cilvēkam divtik lielāku efektu, ir jādomā arī par to, kā tēja tiek pasniegta un baudīta. Līga un Juris uzskata, ka būtu vērtīgi, ja Latvijā izveidotos savas tējas baudīšanas tradīcijas.

“Kaut vai ieliet tādā caurspīdīgā krūzītē, jo bieži krūzītēs, kas ir  tumšas, nevar redzēt ne tējas krāsu, ne to, kā augi atveras, nekas nav redzams. Tiklīdz tu ielej  caurspīdīgā krūzītē, tas zieds atveras un no tā ir tomēr savs prieks. Un tas ir tāds moments, ko mēs nenovērtējam,” turpina Juris. 

Līga un Juris  ir pārliecināti - ja cilvēks dara to, kas pašam sagādā prieku, tad rezultāts sniedz gandarījumu arī apkārtējiem. Tējas ražotāji ir priecīgi, ja viņu darbs tiek novērtēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti