Algologs Edgars Vasiļevskis: No sāpēm nevajag ciest nevienā vecumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Algoloģija ir medicīnas nozare, kas ļoti precīziem algoritmiem nodarbojas ar sāpju ārstēšanu. Ārstu alogologu galvenais uzdevums ir sākumā noteikt pareizu diagnozi. Latvijas Radio 2 padomu ciklā "Dzīvo vesels" algologs, osteopāts Edgars Vasiļevskis uzsvēra, ka nav pareizi domāt, ka vecumā sāpes nebūtu jāārstē.

Algologs Edgars Vasiļevskis: No sāpēm nevajag ciest nevienā vecumā
00:00 / 03:07
Lejuplādēt

"Piemēram, cilvēkam sāp muguras lejasdaļā – simptoms var būt viens un tas pats vairākiem cilvēkiem, bet sāpju cēloņi var būt ļoti dažādi," uzsvēra algologs. "Ārsti pavada ļoti daudz laika, lai noskaidrotu sāpju cēloni un vispirms ārstētu sāpju cēloni."

Ir dažādi algoritmi, kā sāpes ārstēt, un sāpes pamatā ārstē vai nu lokāli – ar dažādām ziedēm vai tinktūrām, vai dažādiem tautas dziedniecības līdzekļiem, vai arī ar medikamentiem – no vienkāršākiem līdz spēcīgākiem. "To sauc par konservatīvo ārstēšanu. Ja tā ir neveiksmīga, tad pievieno blokādes – zāļu ievadīšanu sāpošās zonas tuvumā," skaidroja Vasļevskis. 

Jaunākās tehnoloģijas sāpju ārstēšanai izmanto karstumu, piededzināšanu, radiofrekvences procedūras, arī sāpošās zonas apstrādāšana ar aukstumu.

Ja šī terapija nav efektīva, tad tālākais solis būtu pie algologa, un tikai tad, ja algologs netiek galā vai redz, ka ir pamats iejaukties ķirurģiski, var nosūtīt vai nu pie traumatologa ķirurga vai vertebrologa – mugurkaula ķirurga.

"Bieži vien ir situācijas, kad pārāk steidzīgi pacients no ģimenes ārsta nonāk pie vertebrologa vai pie ortopēda. Tātad, domājot jau par agresīvāku un ķirurģisku ārstēšanu, izlaižot etapu, kad var ārstēt ar mazinvazīvām metodēm," uzsvēra algologs Vasiļevskis.

Pasaulē šobrīd ir pieņemts, ka ārstē pēc iespējas mazāk agresīvi – vai nu ar injekcijam, vai blokādēm, ķirurģisko ārstēšanu atstājot kā etapu pēc tam, kad izdarīts viss iespējamais, ko var izdarīt algologs.

"Gribu aicināt visus pacientus nedzīvot ar sāpēm, neskatīties savā pasē un nedomāt, ka cienījamā vecumā neviens ārsts nenodarbosies ar sāpju aprūpi.

Mūsu uzdevums ir palīdzēt visu vecumu cilvēkiem, lai nebūtu jādzīvo ar sāpēm. Mūsu rokas ir milzīgs arsenāls – gan medikamenti, gan dažādas procedūras, lai cilvēkiem palīdzētu un lai nebūtu jādzīvo ar sāpēm," sacīja Vasiļevskis.

"Dzīvo vesels"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti