Rīta Panorāma

Lielbritānijā izlaiž D dienai veltītu monētu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Jaunieši ražo pulksteņus un mākslīgo ādu no āboliem

Jaunieši mācību uzņēmumos ražo īpašus pulksteņus un mākslīgo ādu no āboliem

Latvijas jaunieši dibina skolēnu mācību uzņēmumus un realizē dažādas idejas – paši saviem spēkiem salodē un rada pulksteņus cilvēkiem ar redzes traucējumiem, no āboliem un kafijas biezumiem izgatavo mākslīgo ādu, no kā ražot somiņas.

Ogres tehnikuma audzēkņi ražo rokas pulksteņus, kas piemēroti cilvēkiem ar redzes traucējumiem. "Mēs palīdzam vājredzīgajiem, parādot laiku ar gaismām. Vājredzīgais īsti nevar redzēt sīkos ciparus un pēc būtības nevar pateikt [pulksteņa] laiku, tāpēc mēs palīdzam ar diodēm. Viena, kas mirgo, norāda minūtes. Otra, kas statiski spīd, norāda stundas," skaidro Ogres tehnikuma audzēknis Alberts Puls.

Pulkstenī puiši arī iebūvējuši "SOS" funkciju un padomājuši par to, lai pazaudēšanas gadījumā to vājredzīgs cilvēks varētu viegli atrast. "Visu lodējam paši. Mums ir speciālisti, kas specializējušies mikrolodēšanā. Mums ir sava laboratorija," par savu darbu stāsta Ogres tehnikuma audzēknis Edgars Kuļiņičs.

Savukārt Rīgas Teikas vidusskolas skolēni pievērsušies mākslīgās ādas ražošanai, kas veidota no augu izcelsmes produktiem.

Rīgas Teikas vidusskolas skolniece Sintija Balta rāda: "Šī ir mākslīgā āda. Ražota no augu izcelsmes izejvielām, piemēram, āboliem, kafijas biezumiem. Viņu var izmantot tāpat kā tradicionālo ādu."

Jaunieši jau izveidojuši šādas mākslīgās ādas somiņas pirmo prototipu. "Ražošanai tiek izmantots nātrija algināts, kurš veido gēlveida vielu, no kuras pēc tam tiek iztvaicēts ūdens, atstājot polisaharīda struktūru, kura tiek nostiprināta ar pievienotajiem kafijas biezumiem vai ābolu pulveri," par ražošanas procesu stāsta Rīgas Teikas vidusskolas skolnieks Haralds Balts.

Mākslīgās ādas veidošanai var izmantot arī ananasus, kazenes, banānus un citus augļus vai ogas. Interese no potenciālo pircēju puses jau esot. "Tirdziņos ir nākuši modes dizaineri runāt ar mums. Mēs samainījāmies ar kontaktiem. Bija ideja dūdas ražot no mūsu mākslīgās ādas," stāsta Rīgas Teikas vidusskolas skolnieks Oto Bēcs.

Jaunieši stāsta, ka veidot skolēnu mācību uzņēmumi ir ļoti vērtīgi, jo procesa laikā neizbēgami jāiemācās jaunas prasmes. 

Rīgas Teikas vidusskolas skolnieks Miks Tillers: "Šīs programmas laikā esmu iemācījies par uzņēmuma vizuālo tēlu. Esmu izveidojis dažādus reklāmas materiālus, kā arī vairākus veiksmīgus "TikTok" sižetus."

"Es esmu iemācījies tehnisko pusi. Iespējams, man ir pieaugusi gribēšana iet tālāk mācīties vai nu par elektronisko sistēmu inženieri, vai arī kādā citā tehniskajā jomā," skaidro Kuļiņičs.

Bēcs: "Šobrīd pats es ļoti vēlos kļūt par uzņēmēju.  Tas ir mans sapnis. Es negribu strādāt parastā darbā. Gribu būt brīvs."

Abi šie skolēnu mācību uzņēmumi izveidoti organizācijas "Junior Achievement Latvia" paspārnē,  sekmējot bērnu un jauniešu interesi par uzņēmējdarbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti