Ģimenes studija

Izlaidumu laiks: runājam par modi, gaumi un etiķeti pasākumos

Ģimenes studija

Vārda izvēle bērnam un latviešu vārda došanas tradīcijas

Kukaiņu kodumi: kā mazināt diskomforta sajūtu un alerģiskas reakcijas bērniem

Odi, lapsenes, čūskas… Speciālistu ieteikumi bērnu veselībai un drošībai, dodoties dabā

Dabā ir sastopami kukaiņi, kuru kodumi var radīt alerģiskas reakcijas, īpaši jāuzmana bērni. Dodoties dabā, līdzi jāņem pirmās palīdzības medikamenti, kas mazinās alerģisku reakciju un niezi koduma vietā. Lai izvairītos no kodumiem, mediķi iesaka bērniem vilkt ķermeni nosedzošu apģērbu, ar apdomu var izmantot dažādus pretinsektu ķīmiskos līdzekļus. Smagāka reakcija var būt pēc bišu, lapseņu un iršu, kā arī čūsku kodumiem, tad nepieciešams lūgt mediķu palīdzību.

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" diskutē Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) alergoloģe Ieva Cīrule un trīs bērnu mamma, brīvdabas pedagoģijas entuziaste Kitija Balcare.

Odi vai dunduri kož visiem, arī maziem zīdainīšiem; viegls apģērbs, cepure ar nagu samazinās vietu, kur iekost, saka Cīrule. Ir arī speciāli līdzekļi kukaiņu atgaiņāšanai, bet labākais ir mehānisks aizsegs – jāpārskata garderobe, jāizvēlas viegli, plāni apģērbi.

Ja vēlas izmantot dažādus ķīmiskus līdzekļus insektu atbaidīšanai, jāizvērtē, vai līdzekļi nav alerģiski. Cīrule iesaka labāk testam tos uzsmērēt uz neliela ādas laukuma, tikai tad izmantot. Aeresolveidīgie līdzekļi jālieto uzmanīgi, lai neiepūstu mutē vai acīs.

Ja uzturas saulē, nepieciešams izmantot īpaši bērniem ražotus pretsaules līdzekļus.

Balcares bērni ir 6, 7 un 9 gadus veci, viņi bieži dodas dabā. Vasarai ideāls apģērbs ir no lina materiāla. Dabas takās un ēnainās vietās ir liela iespēja "satikt" odus. Aptieciņā ir tējas koka eļļa, kas palīdz mazināt koduma kairinājumu. Mamma arī novērojusi, ka pirmās došanās dabā ir ar asāku reakciju pēc kodumiem, vēlāk izveidojas imunitāte.

Cīrule iesaka noskalot koduma vietu ar aukstu ūdeni – palīdz pelde vai duša. Ja ir viens vai pāris kodumi, pieliek aukstu kompresi. Iesakāmi medikamenti, kuri satur cinku, tāpat ir labi izmantot gēlus, tie ir atvēsinoši. Ja ģimene ar bērniem dodas pārgājienā, iesaka līdzi ņemt kādus līdzekļus, lai pēc kodumiem var apsmērēt, lai bērns niezošo koduma vietu nesaskrāpētu, jo tā var rasties infekcija.

Pēc ziemas pirmā reakcija pēc kukaiņu kodumiem ir vētraināka, vēlāk reakcija ir mazāka.

Bišu un lapseņu kodumu gadījumos ir pretēji – ar katru nākamo kodumu var būt stiprāka reakcija, pat dzīvībai bīstamas. 

Cilvēkiem, kuriem ir zināma diagnoze par alerģiskām reakcijām pret bišu, lapseņu, sirseņu kodumiem, jādodas pie ārsta, jālieto medikamenti, jāņem nepieciešamie medikamenti līdzi, tāpat apkārtējie jāinformē par šādu alerģiju.

Balcare bērniem māca, kā, neizraisot paniku vai satraukumu, rīkoties, ja tuvumā ir bites vai lapsenes.

Pēc ērču kodumiem bieži noņemto ērci cilvēki nes uz laboratoriju pārbaudīt. Ja aiznesam ērci nodot ārstniecības iestādē analīzēm, ar to viss beidzas, saka BKUS Bērnu vakcinācijas centra vadītāja, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska. Ja ērce inficēta ar ērču encefalītu, tad infekciju nodod cilvēkam, jau piesūcoties, ar zālēm pēc tam nevar palīdzēt. Laimas slimību parasti pamanām vizuāli, pēc koduma apmēram mēnesi jāvēro koduma vieta.

Taisīt analīzes nav vērts. Ja ērce ir bijusi piesūkusies, ieteikums nedarīt neko, būt vērīgiem un rīkoties, ja parādās kādas slimības pazīmes.

Nepilināt neko ērcei virsū, ja tā ir piesūkusies, bet izmantot aptiekā nopērkamas pincetes. Jāapskatās, vai koduma vietā nepaliek daļa no ērces, tā arī jāizņem. Pēc ērces izņemšanas vietu dezinficē, vairāk neko darīt nevajag.

Nepieciešams savlaicīgi vakcinēties pret ērču encefalītu. Ir mīts, ka nevar vakcinēties sezonas laikā, var vakcinēties.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Entomologs Uģis Pitarāns skaidro, ka šī ziema kukaiņu pārziemošanai nebija laba. Tomēr nav iespējams, ka kādā ziemā visas ērces izsalst, – ar to jāsadzīvo. Odus ietekmē pavasara mitruma režīms, šogad odu attīstībai ir labvēlīgi apstākļi. Par dažādiem ķīmiskiem līdzekļiem insektu atbaidīšanai entomologa personīgā pieredze ļauj secināt, ka paši stiprākie līdzekļi darbojas labi, tikai jāskatās, vai tos var bērniem izmantot. Tautas līdzekļi palīdz īslaicīgi, ne īpaši labi.

Odze Latvijas dabā ir viens no bīstamākajiem dzīvniekiem indes dēļ. Ja staigājam dabā, tad odzes mūs pamanīs, risks ir iespēja nejauši uzkāpt odzei. Palīgs ir droši apavi. Ja odze iekož, nepieciešams steidzami meklēt mediķu palīdzību. Latvijas dabā odžu ir vairāk, nekā mēs tās pamanām, uzsver Pitarāns.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāžu atbalsta centra "Imanta" vadītāja, mediķe Sarmīte Leitāne skaidro, ka mediķus piesaista smagākos gadījumos, kad iekož kukaiņi vai čūskas. Čūskas koduma gadījumā mediķe iesaka zvanīt uz 113, tad cietušais jānogulda uz līdzenas virsmas. Uz koduma vietas nedrīkst likt žņaugus, to aiztikt, vēlama vēsa komprese, cietušajam nav jādod medikamenti, jo nav zināms, kā tie varētu reaģēt uz čūskas indi. Lauku apvidos ik gadu ir gadījumi, kad iekož čūska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti