Kriptovalūta «Bitcoin» raisa idejas par neapjaustām norēķinu iespējām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 10 mēnešiem.

"Airbaltic" ir pirmā lidsabiedrība, kas sākusi pieņemt "Bitcoin", par ko nav sajūsmā Latvijas Banka un citas finanšu institūcijas. Šo virtuālo naudu mēdz izmantot kriminālās aprindas, februārī sabruka lielākais "Bitcoin" maiņas sniedzējs, radot ap 300 miljoniem lielus zaudējumus. Taču speciāli internetam radītajai valūtai īstā vieta ir tieši virtuālā vide, kur tai varētu būt spoža nākotne.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

"Airbaltic" kļuvusi par pirmo lidsabiedrību, kas sākusi pieņemt "Bitcoin". Dažus tas pārsteidz, bet citus, šķiet, mulsina:

"Kaut kādas, nezinu, monētas. Nezinu. Nē… nu… monētas. Jā, tulkojuma tiešām kaut kādas…," par šo naudu domā "Pieci.lv" sastaptais garāmgājējs uz ielas.

"Kaut ko tamlīdzīgu esmu dzirdējis, bet manis tas neinteresē. Man nav ko tur daudz teikt," saka cits garāmgājējs, savukārt nākamais zina vairāk: "Jā, tāda virtuāla valūta, kaut kas tāds, bet pats neizmantoju."

Jā, ar virtuālo valūtu varētu raksturot "Bitcoin".

"Bitcoin" atšķiras no parastajiem interneta maksājumiem ar to, ka ierastajos internetmaksājumos naudas pāriešanu no viena konta otrā nodrošina trešā persona – banka. "Bitcoin" gadījumā tādas trešās personas nemaz nav. Tā vietā ir ierakstu grāmata, kas reģistrē, cik katram bitkoinu un kurš kuram pārskaita tos.

Ierakstus šajā grāmatā veic nevis viens, bet daudzi. Ja kāds mēģina pamainīt ierakstu grāmatu, piemēram, pieskaitīt savam kontam pāris tūkstošus "Bitcoin", viņam nekas nesanāks, jo dati nesakritīs ar pārējiem.

Latvijas Banka nerekomendē "Bitcoin". Patiesībā, neviena banka nerekomendē to.

""Bitcoin" nav valūta, ko kā likumīgu maksāšanas līdzekli emitē centrālās bankas un garantē arī tās nominālvērtību, un tas nozīmē, ka oficiāla valūta tiks garantēti pieņemta apmaiņā pret tās nominālvērtību. Savukārt "Bitcoin" turētājam nav nekādu garantiju, ka "Bitcoin" varēs apmainīt pret reālu naudu," skaidro Latvijas Bankas maksājumu un finanšu tirgus analītiķis Deniss Fiļipovs.

Sakarā ar "Bitcoin" nav, pie kā vērsties krāpniecības vai kļūdainu maksājumu gadījumā. Līdz ar to "Bitcoin" turētājs uzņemas visus riskus uz sevi.

Faktiski "Airbaltic" ir nevis sācis pieņemt "Bitcoin", bet gan savos internetmaksājumos ieviesis filtru, kas konvertē "Bitcoin" uz eiro.

"Ņemot vērā, ka šī kriptovalūta ir pretrunīgi vērtēta, mēs esam izveidojuši partnerību ar kompāniju "Bitpay", kura faktiski veic "Bitcoin" pieņemšanu un pēc tam konvertēšanu eiro. "Airbaltic" tiešā veidā nesaņem "Bitcoin" kriptovalūtas vienības. No vienas puses, mēs esam atvēruši jaunu iespēju klientiem, bet, no otras puses, mēs esam radījuši lidsabiedrībai jaunu ienākumu kanālu, vienlaikus novēršot riskus, kas saistīti ar šīs kriptovalūtas specifiku," informēja "Airbaltic" korporatīvo komunikāciju viceprezidents Jānis Vanags.

"Airbaltic" neesot ieviesis "Bitcoin" klientu pieprasījuma dēļ, bet gan gājis otru ceļu, to radot caur piedāvājumu.

"Ne vienmēr ir tā, ka ir pieprasījuma vilnis un kompānijas reaģē uz to. Ir arī otrs veids. "Airbaltic" atver jaunu pakalpojumu un tādā veidā tiek stimulēts pieprasījums. Arī tas ir fakts. Tā kā ne vienmēr mēs kaut ko darām tirgus spiediena rezultātā. Mēs daudzreiz darām lietas tirgum pa priekšu," sacīja Vanags.

Latvijas Banka neatbalsta "Airbaltic" iniciatīvu. Bez jau iepriekš izteiktās kritikas Latvijas Banka vērš uzmanību, ka "Bitcoin" tā lietotājam sniedz bīstami lielu anonimitāti.

"Pastāv viedoklis, ka "Bitcoin" varētu būt ļoti pievilcīgs kaut kādām krāpnieciskām darbībām, terorisma finansēšanai, un līdz ar to katrs "Bitcoin" turētājs netiešā veidā, pats to skaidri neapzinoties, varētu tikt iesaistīts šādas krāpnieciskās darbībās vai naudas atmazgāšanā, un protams viņš par to varētu nest atbildību," norāda Latvijas Bankas pārstāvis Deniss Fiļipovs.

"Bitcoin" patiešām ir iecienīts kriminālajās aprindās. 2013.gada 3.oktobrī ASV likumsargi slēdza interneta melno tirgu "Silk Road", kur pārdotas narkotikas, slepkavu pakalpojumi, bērnu pornogrāfija, kā arī citas nelegālās preces un pakalpojumi. Kā maksas līdzekli "Silk Road" izmantojis tieši "Bitcoin", kas aizsargājusi pircēju un pārdevēju identitāti.

Vai katrs "Bitcoin" lietotājs nes atbildību par to, ka kāds cits to izmanto nelegāliem mērķiem, gan ir diskutabls jautājums, jo nav labā bez sliktā. Tā kā "Bitcoin" neizmanto bankas kā starpnieka pakalpojumus, maksa par starptautiskajiem pārskaitījumiem mēdz būt mazāka. "Bitcoin" pārskaitījumi mēdz arī būt ātrāki.

"Kredītkaršu sistēma tika izveidota, pirms vēl kāds bija iztēlojies internetu kā tādu. Tā ir arhaiska sistēma. Un "Bitcoin" pašos pamatos ir interneta valūta, kas strādā internetā," stāsta Edinburgas Universitātes datorzinātņu students Edgars Nemše. Viņš pats lieto "Bitcoin" un uzskata, ka tā iespējas mēs vēl neapjaušam.

"Tāpat kā internets savos pirmsākumos netika lietots ne tuvu tik plašām un vērtīgām lietām, kā mēs to šobrīd lietojam, tā arī "Bitcoin" ir savā agrīnajā jaunībā, un mēs nezinām, kur šī nauda tiks lietots nākotnē," turpina Nemše.

Lai apjaustu "Bitcoin" potenciālu, jāmin, ka tā ir programmējama valūta, un tas paver milzīgas iespējas, piemēram, noteikt, kādām precēm un pakalpojumiem "Bitcoin" var vai nevar tikt iztērēts.

Grūti spriest, vai "Bitcoin" izdzīvos, to rādīs laiks. Jebkurā gadījumā tas ir devis ideju vēl nebijušam veidam, kā cilvēkiem norēķināties savā starpā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti