Rīta Panorāma

Ārstiem liegs strādāt vairākās darbavietās?

Rīta Panorāma

Intervija ar zemkopības ministru Jāni Dūklavu

Dārza padomi: zāliena laistīšana

Cik bieži mauriņš jālaista karstā laikā? Skaidro dārzkopis

Vienmēr ir patīkami, ja piemājas mauriņš ir ideālā stāvoklī. Kā vispareizāk laistīt zālienu un cik bieži mauriņš jālaista karstā laikā, skaidro stādaudzētavas "Dimzas" vadītājs Andrejs Vītoliņš

Metodes ir dažādas – var laistīt ar šļūteni un var arī ierīkot salīdzinoši vienkāršu un nebūt nemaz tik dārgu pazemes laistīšanas sistēmu. Karstā laikā zāliena laistīšanu labāk veikt agri no rīta vai vakarā, lai ūdens neiztvaiko.

"Jaunu zālienu vajadzētu laistīt ļoti regulāri. Tik karstā laikā kā šobrīd to varētu darīt no rīta un vēlāk vakarā, bet parasti pietiek vienreiz dienā. Kad zāliens jau ir paaudzies, nepārspīlējam, jo pārāk liels mitrums var izraisīt arī pelējumu," norāda Vītoliņš.

Zālienu, kas audzis jau vismaz gadu, karstā laikā pietiks laistīt katru otro, trešo dienu.

"Lejam tik ilgi, kamēr augsne ir mitra. Bet kā pateikt, vai tā ir pietiekami mitra?

Mēs varam ar pirkstu mazliet parušināt augsni. Ja mums pie pirkstiem nekas nelīp klāt, tad augsne ir par sausu.

Brīdī, kad saķepusi augsne pielīp lieliem kumosiem, tas nozīmē, ka ir par mitru. Bet šeit ir tādi mazi, salīdzinoši nelieli gabaliņi. Tas ir pats labākais," saka Vītoliņš.

Augsnei jābūt mitrai 20 centimetru dziļumā, ar virskārtas apliešanu nepietiks. Laistīšanas metodes ir ļoti dažādas.

"Vari izmantot dažādus sprinklerus, bet arī tiem ir savi  trūkumi, jo līdzīgi kā ar šādu rokas laistītāju šī pati truba būs pievienota, un tie sprinkleri pēc tam ir jāpārvieto," stāsta stādaudzētavas "Dimzas" vadītājs.

Dārzā iespējams arī ierīkot pazemes laistīšanas sistēmu, kas mūsdienās vairs neizmaksā milzīgu naudas summu.

"Šeit ārā mēs redzam mazu vāciņu no laistītāja. Visa sistēma paslēpta zem zāliena. Caurules ir zem zemes. Ja mēs rūpīgāk paskatāmies, tā ir sprausla, pa caurulēm pienāk ūdens un attiecīgi tas laistās," norāda Vītoliņš.

Tas nozīmē – līdzko caurulēs parādās ūdens, sprauslas paceļas uz augšu un zālājs tiek aplaistīts. Kad ūdeni atslēdz, sprausla ieiet atpakaļ zemē. Viss, kas šādai sistēmai nepieciešams, ir zemē ieraktas caurules, sprauslas – to izmēri ir ļoti dažādi, un ūdens. To visu iespējams arī automatizēt, un tad sistēma ieslēgsies norādītajā laikā, bet tas jau būs dārgāks pasākums.

 

Raksts LSM.lv pirmo reizi publicēts 2018. gada 11. jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Dārzs un mājas
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt