Krimā ieņem Ukrainas gaisa spēku bāzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Krimas rietumos noticis uzbrukums gaisa spēku bāzei. To īstenojuši aptuveni 200 prokrieviski noskaņotu demonstrantu. Viņi nav bijuši bruņoti, taču piespieduši karavīrus atkāpties, noraujot Ukrainas karogu. Krimas krīze un stāvoklis Ukrainā ir arī viens no aktuālākajiem tematiem Briseles forumā, kas ik gadu vairāku dienu sarunās pulcē viedokļu līderus no visas pasaules.

Skandējot "Krievija! Krievija!", protestētāju pūlis ielauzies gaisa spēku bāzes novietnē Krimas Rietumos un sācis dauzīt logus kazarmām. Ukraiņu karavīri iebarikādējušies slēptuvēs, apmētājuši uzbrucēju pūli ar dūmu svecēm, bet protestētāji tās metuši atpakaļ.

Notiekošajā noraudzījušies krievu karavīri, bet uzbrucēji turpinājuši plosīties, norāvuši no masta Ukrainas karogu, tā vietā uzvelkot Krievijas karaflotes karogu.

Vēlāk krievu virsnieku pārstāvis iegājis aplenktajā ēkā un uzsācis sarunas, pēc kurām ukraiņu karavīri bāzi atstājuši

Ukrainas Aizsardzības ministrija, atsaucoties uz karavīru – aculiecinieku sniegtajām liecībām, paziņojusi, ka vairums uzbrucēju nav bijuši vietējie. „Daži no uzbrucējiem bija vietējie, bet ne visi. Mēs neatpazinām sejas,” teikuši karavīri.

Krimā šodien arī notikušas apvienotas bēres, kurās zemē guldīts ukraiņu karavīrs un promaskavisko militāro spēku pārstāvi, kuri gāja bojā sadursmē šonedēļ un ir pirmie Krimas spriedzes upuri. Promaskavisko militāro spēku vadītājs Mihails Šeremets paziņojis, ka abi karavīri ir provokāciju upuri un viņu bojā eju varas iestādes izmeklē.

Sestdien Ukrainā ieradies Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers, lai tiktos ar Ukrainas augstākajām amatpersonām - Ukrainas pagaidu premjerministru Arsēniju Jaceņuku, kā arī ar parlamenta spīkeru un prezidenta pienākumu izpildītāju Oleksandru Turčinovu. Šteinmeiers ieradīsies arī Doņeckā, lai tiktos ar reģiona vadību.

Rietumi gatavojas Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas misija nosūtīšanai uz Ukrainu, kas Krimas teritoriju, visticamāk, nesasniegs, jo Krievijas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka EDSO misija nav pilnvarota doties uz   Krimu, un tas nozīmējot "jauno politiski tiesisko realitāšu" atzīšanu un piebildusi, ka cer - starptautisko novērotāju objektīvais un neatkarīgais darbs palīdzēs atrisināt Ukrainas iekšējo krīzi. Rietumi jau pauduši asu kritiku par šo Krievijas liegumu, kas būtiski ierobežo novērotāju misijas iespējas pilnīgi izpētīt situāciju.

Ukrainas situācija ir dominējošs temats arī šajās dienās notiekošajā Briseles forumā, kas ik gadu pulcē pasaules viedokļu līderus un augsta līmeņa politiķus, kas šajā reizē pievērsušies Ukrainas un Krimas nākotnei un attiecībām ar Krieviju, kas pēc vairākuma secinātā nonākušas viszemākajā posmā kopš aukstā kara.

Krievijas bruņotie spēki ir pārņēmuši savā kontrolē arī Ukrainas vienīgo zemūdeni "Zaporožje", Ukrainas karogs uz zemūdenes tika nomainīts ar Krievijas jūras spēku karogu. Zemūdene, kas varētu būt "Zaporožje" sestdien bija redzama Sevastopoles līcī, lai gan iepriekš tā bija bāzēta Striļeckas līcī.

Krievijas spēki šonedēļ pārņēma savā kontrolē vairākus Ukrainas flotes kuģus, kā arī jūras spēku galveno mītni Sevastopolē, tādējādi pastiprinot militāro kontroli Krimā pēc tam, kad Krievijas parlaments un prezidents apstiprināja Krimas iekļaušanu Krievijas sastāvā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti