Ģederts Ģelzis

Ģederts Ģelzis

Latvijas Radio

Apskatīt autora rakstus: Angliski Latviski Krieviski

Autora ziņas
No paškaitējuma cietušo skaits Bērnu slimnīcā pēdējos gados trīskāršojies. Kāpēc jaunieši dara sev p...
No paškaitējuma cietušo skaits Bērnu slimnīcā pēdējos gados trīskāršojies. Kāpēc jaunieši dara sev pāri?
Pēdējo piecu gadu laikā Latvijā ir teju trīskāršojies to jauniešu skaits, kas pēc tīša paškaitējuma izdarīšanas ir nonākuši Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā. 2022. gadā pašnāvības Latvijā veica trīs skolas vecuma jaunieši, kuri mācījās vienā ģimnāzijā. Kāpēc Latvijā tik ļoti pieaudzis paškaitējumu skaits jauniešu vidū? Vai tas, ka skola ir elitāra, negatīvi ietekmē pusaudžu mentālo veselību?
Kāpēc Centrāltirgū firmas joprojām tirgo produktus ar viltotiem derīguma termiņiem?
Kāpēc Centrāltirgū firmas joprojām tirgo produktus ar viltotiem derīguma termiņiem?
Rīgas Centrāltirgū brīvi strādā divi uzņēmumi, kuri vairāku gadu garumā pieķerti tirgojam pārtikas preces ar viltotiem derīguma termiņiem. Par spīti regulāriem sodiem, ko par pārkāpumiem piemēro Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), Centrāltirgus pārvaldnieks "Rīgas nami" uzņēmumiem piešķir arvien jaunas tirdzniecības vietas.
Aploksne – bankomāts – partija. KNAB izbeigtās «Latvijas attīstībai» lietas rāda nelikumīgas finansē...
Aploksne – bankomāts – partija. KNAB izbeigtās «Latvijas attīstībai» lietas rāda nelikumīgas finansēšanas shēmu (papildināts)
Lai vāktu naudu partijas "Latvijas attīstībai" darbībai, tika izmantoti starpnieki – radi, draugi, partijas biedru nodarbinātie; shēma – aploksne, bankomāts, partijas kase, rāda partijas ziedotāju sniegtās liecības Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB). Lai arī sākotnēji uz lietas iznākumu birojs skatījās cerīgi, kriminālprocesu neizdevās sākt, jo likums neļauj. Tāpēc tagad KNAB rosina to mainīt. Kā notika partijas "Latvijas attīstībai" pretlikumīgā finansēšana un kāpēc nevienam par to nekādu seku nebūs, Latvijas Radio raidījumā "Atvērtie faili" analizēja Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica".
Diktatoru īpašumi Latvijā – gan necils dzīvoklis Imantā, gan dāsnus pabalstus saņēmusi sanatorija
Diktatoru īpašumi Latvijā – gan necils dzīvoklis Imantā, gan dāsnus pabalstus saņēmusi sanatorija
Latvijā vairāki desmiti nekustamo īpašumu pieder Krievijai un Baltkrievijai – valstīm, kurās valda agresīvi noskaņoti diktatori. Tie ir vēsturiski nami, zemesgabali un dzīvokļi daudzu miljonu eiro vērtībā. Mūsu valstī atrodas sanatorijas, kas pieder gan Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam, gan arī viņa ciešam sabiedrotajam Aleksandram Lukašenko. Turklāt Latvija vienai no tām – "Belorusija" – kovidlaikā vairākkārt izmaksāja dāsnus pabalstus.
Ļedjajeva draudze «Jaunā paaudze» saistīta ar izmeklēšanu par cilvēktirdzniecību un naudas atmazgāša...
Ļedjajeva draudze «Jaunā paaudze» saistīta ar izmeklēšanu par cilvēktirdzniecību un naudas atmazgāšanu
Latvijā dibinātā draudžu kustība "Jaunā paaudze" ik nedēļu pulcē tūkstošiem cilvēku ne tikai Rīgā un virknē citu pilsētu, bet arī daudzās pasaules valstīs. Tās vadītājs ir viens no dibinātājiem starptautiskai kustībai, kas vērsta pret gejiem un lesbietēm. Nesen policija noslēgusi vairākus gadus ilgu izmeklēšanu lietā, kas ir saistīta ar reliģiskās organizācijas "Jaunā paaudze" dalībniekiem.
Caur Avena fondiem Latvijā gadiem ilgi ieplūda Putinam pietuvināto oligarhu nauda
Caur Avena fondiem Latvijā gadiem ilgi ieplūda Putinam pietuvināto oligarhu nauda
Vairāk nekā desmit gadus Latvijā darbojas Kremlim pietuvinātā oligarha Pjotra Avena labdarības fondi. Tie dāsni sponsorēja projektus, ko bija iecienījusi arī politiskā un kultūras elite. Latvijā reģistrētie nodibinājumi ļāva valstī ieplūst miljoniem eiro no Vladimiram Putinam tuviem Krievijas biznesmeņiem. Arī no ofšoru firmām Kiprā un Britu Virdžīnu salās. Avenam, kā arī daļai no viņa fonda ziedotājiem, kuriem ir ciešas saiknes ar Putinu, tagad ir noteiktas sankcijas. 
Rimšēviča lieta: prokuroriem grūtākais – apsūdzētā pretargumenti, KNAB norāda uz spiedienu
Rimšēviča lieta: prokuroriem grūtākais – apsūdzētā pretargumenti, KNAB norāda uz spiedienu
Rīgas rajona tiesā Jūrmalā ar notiesājošu spriedumu noslēgusies viena no skaļākajām pēdējo gadu krimināllietām. Tajā par kukuļošanu tiesāja bijušo Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču un būvuzņēmēju Māri Martinsonu. Rimšēviču apsūdzēja par kukuļņemšanu – gan apmaksātu atpūtas braucienu uz Kamčatku, gan arī naudas pieņemšanu un tās atmazgāšanu.
Desmitiem dzīvnieku glābšanas biedrību Latvijā – «puslegālas»
Desmitiem dzīvnieku glābšanas biedrību Latvijā – «puslegālas»
Par novārtā atstātiem dzīvniekiem Latvijā rūpējas ne tikai virkne dzīvnieku patversmju, bet arī daudz biedrību. Kaut arī biedrību brīvprātīgie vāc un izmitina bez saimniekiem palikušos dzīvniekus, oficiāli neviena iestāde viņu darbu nekontrolē, un tas iepriekš ir novedis pie dzīvnieku ciešanām un bojāejas. Kādēļ desmitiem biedrību, kas rūpējas par novārtā palikušiem dzīvniekiem, strādā gandrīz ārpus likuma? Kas būtu jādara, lai turpmāk vairs neatkārtos līdzīgi gadījumi, kad cieš dzīvnieki?
Varas maiņa Rīgas domē rada aizdomas par dažu politiķu vēlmi slēpt likuma pārkāpumus
Varas maiņa Rīgas domē rada aizdomas par dažu politiķu vēlmi slēpt likuma pārkāpumus
Pēc triju gadu darba šovasar izjuka tā sauktā Rīgas domes "pārmaiņu koalīcija". Varas maiņa pilsētā rada aizdomas, ka "Jaunās Vienotības" politiķi cenšas slēpt likuma pārkāpumus un saglabāt ietekmi naudīgos ielu uzturēšanas pasūtījumos. Kāpēc šīs partijas deputāti Olafs Pulks un Vilnis Ķirsis bija gatavi riskēt ar savu reputāciju un politiķu karjeru, lai saglabātu amatu par ielu remontiem atbildīgam ierēdnim? Vai Rīgas domes (RD) Satiksmes departamenta (SD) amatpersonas ir rīkojušās rīdzinieku interesēs?
Vai Latvijā ugunsgrēku dzēšanai izmanto putas ar toksiskām vielām?
Vai Latvijā ugunsgrēku dzēšanai izmanto putas ar toksiskām vielām?
Vērienīgā starptautiskā pētījumā "Forever Pollution Project" jeb "Mūžīgā piesārņojuma projekts" žurnālisti pirmo reizi Eiropā kartē piesārņojumu ar kaitīgām ķīmiskām vielām – perfluoralkilsavienojumiem jeb PFAS. Arī Latvijā, visticamāk, piesārņotas lidostu, militāru bāžu un ugunsdzēsēju mācību poligonu apkaimes, atklāja Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili".
Kādēļ Daugavpilī gadiem ilgi varēja netraucēti uzdarboties iepriekš sodīts pedofils
Kādēļ Daugavpilī gadiem ilgi varēja netraucēti uzdarboties iepriekš sodīts pedofils
Vairāk nekā desmit gadus Daugavpilī brīvi uzdarbojās pedofils, kuram patika mazgadīgi zēni. Vietējiem viņš bija labi zināms "interneta trollis", kurš sevi sauca par Pašu. Interneta forumu lietotāji zināja, ka Paša ir sēdējis cietumā par seksuālām attiecībām ar nepilngadīgo. Bet pēc iznākšanas brīvībā policija divreiz palaida garām iespēju viņu apturēt.
Valsts prēmijas par izciliem sportistu panākumiem nonāk arī citās kabatās
Valsts prēmijas par izciliem sportistu panākumiem nonāk arī citās kabatās
Latvija pēdējos 10 gados ir samaksājusi vairāk nekā 15 miljonus eiro naudas balvās par izciliem sasniegumiem sportā. Dāsnas prēmijas no valsts budžeta saņem ne tikai sportisti un viņu treneri, bet arī atsevišķu sporta federāciju darbinieki, raisot jautājumu, vai metode, kā nosaka izcilību Latvijas sportā, ir pareiza.
Kas slēpjas aiz amatpersonu paziņojuma, ka Latvijā ir labākā depozīta sistēma Eiropā?
Kas slēpjas aiz amatpersonu paziņojuma, ka Latvijā ir labākā depozīta sistēma Eiropā?
Kopš augusta sākuma Latvijā pilnā apmērā ir sākusi darboties depozīta sistēma iztukšotām stikla un plastmasas pudelēm, kā arī skārdenēm. Vides eksperti to atzīst par 20 gadus novēlotu, bet novērtē, ka tas vismaz ir solis pareizā virzienā. Tomēr paziņot to, vai depozīta sistēma ir vai nav labāka kā citur, nav iespējams, jo kopš reālas darbības sākuma tā nav ne pētīta, ne salīdzināta ar citām, skaidroja eksperts. To, cik nule ieviestā depozīta sistēma mūsu valstī patiesībā ir efektīva, skaidroja Latvijas Radio raidījumā "Atvērtie faili".
Rekrūši kaimiņos. Ko sagaidīt pirmajiem Latvijas karavīriem obligātajā dienestā?
Rekrūši kaimiņos. Ko sagaidīt pirmajiem Latvijas karavīriem obligātajā dienestā?
No nākamā gada jauniešiem būs obligāti jādien Latvijas armijā. Valdība straujiem soļiem iet uz priekšu, lai ieviestu Valsts aizsardzības dienestu. Vispārējo karaklausību politiķi īstenos pēc Somijas parauga. Kādēļ Latvija neatjaunoja karaklausību pēc Krimas aneksijas, kad to izdarīja Lietuva, bet dara to tikai šogad – pēc pilna mēroga Krievijas iebrukuma Ukrainā? Kā darbojas obligātais militārais dienests Somijā, par kuru runā politiķi?
Mūžīgie opozicionāri, krievu valodas aizstāvji un ar mainīgu attieksmi pret Krieviju. Kas jāzina par...
Mūžīgie opozicionāri, krievu valodas aizstāvji un ar mainīgu attieksmi pret Krieviju. Kas jāzina par partiju «Saskaņa»
Mūžīgie opozicionāri, kuru elektorāts ir pamatā krieviski runājoši Latvijas pilsoņi. Tā īsumā var raksturot partiju "Saskaņa", kura vēlēšanās bieži uzvar, bet pie varas tā arī netiek. Vismaz Saeimā. Sociāldemokrātiskā partija "Saskaņa" ilgus gadus valdījusi Rīgā, bet pēc korupcijas skandāliem zaudējusi gan ietekmi, gan arī tās spilgto līderi. Latvijas Radio analizē, ko šis politiskais spēks sola šajās vēlēšanās un kas būs šī politiskā cikla galvenie līderi.
Kurš sargā pesticīdus? Lauksaimnieku lobijs Latvijā cenšas panākt atkāpes no vides prasībām
Kurš sargā pesticīdus? Lauksaimnieku lobijs Latvijā cenšas panākt atkāpes no vides prasībām
Krievijas karš Ukrainā draud miljoniem cilvēku pasaulē atstāt badā. Eiropas augstākajos varas ešelonos strīdas par pārtikas drošības krīzi arī Eiropas Savienībā (ES). Kamēr vieni brīdina par to, ka cilvēkiem ES var nepietikt pārtikas, citi pārmet sabiedrības maldināšanu. Ar iespējamu pārtikas trūkumu augsto cenu dēļ biedē arī ietekmīgs lauksaimnieku lobijs Latvijā – biedrība "Zemnieku saeima", vēstīja Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili".
Ne tikai Uzvaras parka piemineklis – simtiem padomju monumentu Latvijā sludina Kremļa agresiju
Ne tikai Uzvaras parka piemineklis – simtiem padomju monumentu Latvijā sludina Kremļa agresiju
Kamēr Krievijas armija iznīcina Ukrainu, simtiem padomju pieminekļu un apbedījumu vietu Latvijā sludina Kremļa agresiju. Cilvēkam, kurš brīvprātīgi palīdz aizstāvēt Ukrainu no Krievijas okupantiem, Latvijā draud kriminālatbildība par veca Padomju armijas pieminekļa sabojāšanu. Tikmēr valdības partija, kas vārdos cīnās par padomju pieminekļu demontāžu, darbos apgrūtina to novākšanu.
Draudi skolotājai un sūdzība par teātra izrādi. Kāpēc mežsaimniecības nozare sevi sargā tik nikni
Draudi skolotājai un sūdzība par teātra izrādi. Kāpēc mežsaimniecības nozare sevi sargā tik nikni
Neviens, kurš atklāti runā par mežu izciršanu Latvijā, nevar būt drošs, ka pret viņu nevērsīsies. Aizvadīto gadu laikā ar agresīvu un dusmīgu attieksmi no mežsaimniecības industrijas ir saskāries arī teātra režisors, bet dabas aizstāvjus, kuri iestājās par ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu, pratināja drošības policija. Meža nozares flagmanis, valstij piederošs desmitiem miljonus pelnošais ietekmīgais uzņēmums "Latvijas valsts meži" pārmetumus noraida.
Kas lobē «Gazprom» intereses Latvijā?
Kas lobē «Gazprom» intereses Latvijā?
Krievijas prezidents Vladimirs Putins savu Ukrainā sākto karu finansē no naftas un gāzes tirdzniecības ieņēmumiem. Katru reizi, kad pērkam Krievijas degvielu vai gāzi, mēs ar saviem eiro palīdzam piepildīt agresora kasi. Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili" pētīja, kas sarežģī Latvijas ceļu līdz brīvam gāzes tirgum un kā veicināt Latvijas energoresursu neatkarību.
«Nepieskaitāmie». Nevienam padomju psihiatrijas upurim neatkarīgajā Latvijā nav noņemta diagnoze
«Nepieskaitāmie». Nevienam padomju psihiatrijas upurim neatkarīgajā Latvijā nav noņemta diagnoze
31 gadu pēc neatkarības atjaunošanas Latvijā vēl joprojām ir cilvēki, kuri ir spiesti sadzīvot ar padomju laikā psihiatru uzliktām diagnozēm. Psihiatri vērsa represijas pret cilvēkiem, kuri iestājās pret okupācijas varu un ticēja brīvai Latvijai. Vēsturisks audio ieraksts atklāj, ka padomju Latvijā psihiatri bija cieši saistīti ar Latvijas PSR Valsts drošības komiteju (VDK) jeb čeku un Komunistiskās partijas Centrālkomiteju. Psihiatre, kura pirms 30 gadiem to atzina, šodien turpina praktizēt atbildīgā amatā un represijas noliedz. Kādēļ politiķu centieni ar īpašu likumu reabilitēt padomju psihiatrijas upurus ir beigušies ar izgāšanos, pētīja Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili".
Inspekcija pārbaudes lietas par seksuālā izmantošanā vainoto imunologu iznīcinājusi pēc Latvijas Rad...
Inspekcija pārbaudes lietas par seksuālā izmantošanā vainoto imunologu iznīcinājusi pēc Latvijas Radio intereses (papildināts)
Latvijas Radio ir kļuvis zināms, ka Veselības inspekcija maldinājusi Latvijas Radio žurnālisti par to, ka inspekcijas rīcībā nav pieejami izmeklēšanas materiāli par imunologa Jevgēnija Ņikiforenko iespējamās seksuālās vardarbības pārkāpumiem. Žurnāliste dokumentus lūdza vēl augusta nogalē, taču inspekcijā saņēma atbildi, ka visi dokumenti par šo termiņu jau “nodoti arhīvā vai uz iznīcināšanu”. Taču patiesībā Veselības inspekcija arhīva atļauju dokumentu iznīcināšanai prasījusi gandrīz divus mēnešus pēc žurnālistes intereses.
Dezinformācijas vīruss. Ģimenes ārste atziņas par Covid-19 potēm smeļas vakcīnskeptiķu grupās
Dezinformācijas vīruss. Ģimenes ārste atziņas par Covid-19 potēm smeļas vakcīnskeptiķu grupās
Nacionālais veselības dienests paziņojis par līguma izbeigšanu ar vairākiem ģimenes ārstiem, kuriem nav Covid-19 sertifikāta. Viena no viņiem ir ārste no Rīgas, kura skaidroja, ka nav pret potēm, bet vēl nav izlēmusi par labu tai. Tāpat izskanējis, ka ģimenes ārsti mēdz atrunāt pacientus no potes. Pēc viena gadījuma, kad ar vīrusu sasirga kundze ar hroniskām saslimšanām, pulmonologi vērsās Veselības inspekcijā, taču atrunāšanas faktam neizdevās gūt apstiprinājumu. Cik lielā mērā dezinformācijas vīruss skāris ārstu kopienu? Un cik daudz Latvijā ir mediķu, kas atklāti vai slēpti mudina savus pacientus nevakcinēties? To skaidroja Latvijas Radio "Atvērtie faili".
Dīkstāves leiputrija. Covid-19 atbalstu saņēmušas arī pelnošas nozares
Dīkstāves leiputrija. Covid-19 atbalstu saņēmušas arī pelnošas nozares
Iepriekšējā Covid-19 uzliesmojuma laikā līdzās uzņēmumiem, kuri pandēmijā patiešām cieta zaudējumus, pie valsts atbalsta jeb nodokļu maksātāju miljoniem ir tikušas arī nozares, kuras pandēmijā auga un pat sildīja ekonomiku. Cik lietderīgi izmaksāti vairāk nekā simt miljoni eiro būvniecībai un lauksaimniecībai?
Zemkopības ministrija māca «Latvijas valsts mežiem» apiet rīkojumus un izcirst ES aizsargājamos mežu...
Zemkopības ministrija māca «Latvijas valsts mežiem» apiet rīkojumus un izcirst ES aizsargājamos mežus
Zemkopības ministrija (ZM) dažus mēnešus pēc pašas Ministru kabinetā (MK) iesniegta rīkojuma par maksimāli pieļaujamo koku ciršanas apjomu valsts mežos tās pārvaldībā esošajām instancēm – Valsts meža dienestam un VAS “Latvijas valsts meži” – skaidrojusi, kā apiet konkrētajā rīkojumā vienu no noteiktajiem mērķiem – līdz zināmam brīdim neizcirst platības, kas atzītas par Eiropas Savienības (ES) nozīmes aizsargājamiem biotopiem. Tā liecina Latvijas Radio rīcībā esošā ZM nosūtīta vēstule atbildīgajiem dienestiem. 
«Atvērtie faili» pēta: Kāpēc valstij piederošajos mežos zāģē ES aizsargājamus biotopus?
«Atvērtie faili» pēta: Kāpēc valstij piederošajos mežos zāģē ES aizsargājamus biotopus?
Neviens, kuram Latvijā ir iemīļots kāds vecs un dabisks mežs, nevar būt drošs, ka to vienā dienā nenocirtīs. To var izdarīt valstij piederošs uzņēmums, kā arī tas Latvijā ir likumīgi atļauts. Dabas aizstāvji ir pārliecināti, ka Latvija pamazām zaudē vecos, Eiropas Savienības (ES) nozīmes aizsargājamos meža biotopus. Atbildīgo dienestu ieskatā "caurums" Latvijas likumos tos neaizliedz cirst. Bet, lai nosargātu dabas vērtības, dabas aizstāvjiem jārēķinās gan ar lielu birokrātisko slogu, gan noslīpētām atbildēm no atbildīgajām iestādēm.   
Stirnienē godina bīskapu Sloskānu
Stirnienē godina bīskapu Sloskānu

Lai godinātu bīskapu Boļeslavu Sloskānu, Latgalē, Stirnienes baznīcā svinīgā dievkalpojumā svētdien pulcējās vairāki bīskapi un iedzīvotāji gan no tuvākas, gan arī tālākas apkaimes.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd