Par projektu

Pēc 15 gadiem Īrijā viņš ir atpakaļ mājās. Un ģimene cer, ka tagad būs citādi. „Tēta projekts” ir Latvijas Radio un lsm.lv reemigrācijas projekts un dokumentāls stāsts par atgriešanos.

No 13. līdz 17.novembrim Latvijas Radio Ziņu dienests sadarbībā ar sabiedrisko mediju portālu Lsm.lv piedāvā līdz šim nebijuša apjoma un formāta dokumentālu stāstu par reemigrāciju „Tēta projekts”.

Žurnāliste Justīnes Savitska stāstu četrās sērijās veidojusi par to, kā pēc 15 nostrādātiem gadiem Īrijā, mājās atgriežas viņas tētis un līdz ar viņu - gan līdzšinējās cerības, gan problēmas. Šis ir patiess stāsts par vienas Latvijas ģimenes pieredzi, kuru skārusi aizbraukšana no Latvijas un tagad – arī atgriešanās.

„Mans mērķis ir parādīt visu iespējami patiesi, bet tā īstā uzdrošināšanās ir maniem vecākiem, jo viņu dzīvi redzēs visi," saka Justīne.

Viņa uzskata, ka aizbraukšanas un atgriešanās stāsti publiskajā telpā ir vienveidīgi, ir daudz mītu par „sliktajiem” aizbraucējiem un „labajiem” vai „veiksmīgajiem”, kas atgriezušies mājās. "Neizpušķotu un godīgu pieredzes stāstu ir maz.” novērojusi Justīne.

„Tēta projekts” piedāvā ne tikai personisku un atklātu stāstu, par to, ko tēta aizbraukšana nozīmē un nodara vienai ģimenei, bet arī plašākus analītiskus materiālus par migrāciju. "Tēta projekts" atsedz arī mītus un stereotipus, kas Latvijā saistās ar migrāciju. Ar datiem piedāvājam aplūkot un novērtēt migrācijas tendences Eiropā - meklējam atbildes uz jautājumiem, vai tiešām migrācija ir slikta un nevēlama, vai visi aizbraucēji ir melnstrādnieki, savukārt palicēji – neveiksminieki? Intervijās ar nozares ekspertiem skatām migrācijas datus kontekstā ar pasaules tendencēm un Latvijā īstenoto reemigrācijas politiku.

"Katra Eiropas valsts šobrīd cīnās par to, lai piesaistītu labākos speciālistus, tādēļ ir būtiski, lai mēs visi kopā radītu tādu vidi, lai cilvēki gribētu braukt strādāt un īstenot idejas pie mums," saka viena no projekta autorēm Aiga Pelane.

"Tēta projektu" veidoja:

Autores

Justīne Savitska
Aiga Pelane

Piedalās:

Ģirts Bišs

Inguna Ukenābele (LETA)
Iveta Čigāne
Inga Ozola

Gunta Matisone

Lsm.lv

Didzis Videmanis
Edgars Neimanis
Rūdolfs Krieviņš
Voldemārs Oliņš
Marta Cerava

Skaņa
Justīne Savitska

Renārs Šteimanis

Video, foto
Roberts Silavs
Ieva Zariņa

Producenti
Dace Krejere
Mirdza Lele

Viktors Pupiks

Atgriezeniskā saite:

Latvijas radio Ziņu dienests vēlas uzzināt arī Tavu stāstu par aizbraukšanu un atbraukšanu. Ikviens stāsts ir pelnījis būt izstāstīts un sadzirdēts!

Raksti mums [email protected]  vai atstāj ziņu balss pastā pa telefonu 25415033.

Tu vari arī mums rakstīt vēstuli uz Doma laukumu 8, Rīgā LV-1505, Tēta projektam.

„Tēta projekta” īstenošana Latvijas Radio un LSM.lv ir iespējama, pateicoties Latvijas valsts simtgades piešķirtajam finansējumam.