Panorāma

Sāk skatīt lietu par Krievijas karogā kāta laušanu

Panorāma

IUB nevarot konstatēt sarunātus konkursus

Tiesa atbrīvo Zolitūdes lietā aizdomās turamos

Zolitūdes lietā aizdomās turētos Gulbi un Sergetu atbrīvo no apcietinājuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 4 mēnešiem.

Zolitūdes lielveikala "Maxima" traģēdijas lietā tiesa atbrīvoja no apcietinājuma aizdomās turētos būvekspertīzes veicēju Andri Gulbi un būvinžinieri Ivaru Sergetu, ziņo LTV korespondente Odita Krenberga. 

Abi aizdomās turamie – gan būvinženieris Sergets, gan arī būveksperts Gulbis bija apcietināti un atradās izmeklēšanas cietumā nepilnas divas nedēļas. Viņu gan pārsūdzēja šo tiesas lēmumu.

Advokāti uzstāja, ka tas bijis uz sabiedrības nomierināšanu vērsts, taču nepamatoti bargs lēmums un tāpēc izmantoja iespēju to pārsūdzēt.

„Protams, es atvainojos un man ir ļoti žēl cietušos – protams, viņiem sirds sāp, tas jau nekas, ka ir pagājis vairāk nekā gads. Bet, klasifikācija, šī nodarījuma ir mazāk smags nodarījums un pie šādiem apstākļiem es domāju, ka tas ir pārāk bargi,” sacīja Gulbja advocate Vaida Davidsone.

Tikmēr advokāts Artūrs Zvejsalnieks atklāj, ka Sergets neesot pat nopratināts: „Pārsteidz, ka pa visu šo laiku neviens nav uzskatījis par vajadzīgu cilvēku pat nopratināt. Aizstāvība bija gatava visu pagājušo nedēļu sniegt liecības lietā, bet izmeklēšana par to neparādīja nekādu interesi.”

Pēc advokātu teiktā, policija, prasot aizdomās turamos atstāt apcietinājumā, cerēja nodrošināties pret diviem riskiem: izslēgt liecību saskaņošanas iespējas ar citiem prāvas dalībniekiem un nepieļaut izvairīšanos no tiesas.

Aiz slēgtām durvīm, vairākas stundas izvērtējot policijas un aizstāvības argumentus, Rīgas apgabaltiesas tiesneši Tamāra Broda un Juris Stukāns lēma par sliktu policijai un apcietinātie no tiesas zāles jau tika izvesti bez rokudzelžiem.

Aizstāvība priecājās, ka arī tiesa nav saskatījusi faktus, ka Sergets vai Gulbis grasītos izvairīties no  tiesas, slēpt faktus vai aizbēgt no valsts. „Kā šodien izteicās procesa virzītājs, tad nevar izslēgt iespēju, ka viņš neizvairīsies. Nu, tikpat labi nevar izslēgt iespēju, ka man, izejot ārā, ķieģelis uz galvas uzkritīs vai meteorīts nogāzīsies uz šīs ēkas. Tieši tāda iespēja ir, ka izvairīsies. Ja būtu gribējis šai laikā kaut kur bēgt, tad visas iespējas jau bija aizbēgt,” saka Zvejsalnieks. Līdzīgi norāda arī Davidsone: „Te tiesa ir izvērtējusi, ka viņš netaisās izbraukt no valsts. Neko ne slēpt, ne izvairīties no izmeklēšanas. Tādēļ jau nav jātur apcietinājumā!”

Policija savu zaudējumu tiesā nekomentē, un atturas arī izteikt viedokli par advokātu teikto.

Iespējams, tiks lemts par to, ka Sergetam un Gulbim varētu piemērot kādu citu ar ar brīvības atņemšanu nesaistītu drošības līdzekli – piemēram,  policijas uzraudzību, aizliegumu izbraukt no valsts vai tikties ar noteiktiem cilvēkiem. 

Kopumā Zolitūdes kriminālprocesa izmeklēšanā Valsts policija atzinusi par aizdomās turamām trīs personas. Trešais ir arhitekts Andris Kalinka, taču viņam piemērots vieglāks drošības līdzeklis - policijas uzraudzība un aizliegums izbraukt no valsts. Pamatojot šādu atšķirību, policijā īpaši uzsvēra viņa attieksmi izmeklēšanas laikā. Policijā norāda - aizdomās turamie būšot vēl. Lietu prokuratūrai varētu nodot tuvāko divu mēnešu laikā.

Policija piemērojusi aizdomās turamā statusu sagruvušās ēkas būvinženierim Ivaram Sergetam un būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim.  

Ivars Sergets Zolitūdes “Maximas” projektā atbildēja par būvkonstrukcijām. Viņu kā apakšuzņēmēju nolīga arhitektu firma KUBS.

 Jau pēc jumta nogruvuma arhitektu un būvnieku pieaicinātie eksperti rādīja uz trūkumiem būvkonstrukciju rasējumos.

Bijušas pretrunīgas jumta slodzes un pietiekami stipri nebija skrūvju savienojumi, kas turēja jumta konstrukcijas. Kā aprēķināja veikala celtnieku “RE&RE” nolīgtais Aldis Grasmanis, plīsušo skrūvju mezglu nestspēja bija trīs reizes zemāka par normatīvos prasīto.

Vispārīgie būvnoteikumi nosaka, ka par būvprojekta daļu atbild daļas vadītājs, tātad par konstrukcijām – Sergets.

Kā sabiedriskai būvei veikalam bija jāveic arī ekspertīze. Būvkonstrukcijas Sergets lūdza pārbaudīt paziņam Andrim Gulbim. Uz vienīgās ekspertīzes lapas Gulbis nekādas īpašas piezīmes neveica un būvprojektu rekomendēja apstiprināšanai.

Sergets uzskata, ka atbildība par plīsušajiem skrūvju savienojumiem jāuzņemas celtniekiem. Sākumā Sergets bija uzzīmējis viengabalainas jumta konstrukcijas. Tādas arī caurskatīja Gulbis. Konstrukcijas sadalīt ar skrūvēm pa vidu bijusi celtnieku ideja un viņiem arī bija jāparedz, vai skrūves izturēs, uzskata Sergets. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti