Vēsturnieks: Padomju pieminekļu vieta ir kapos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Daugavpilī jāatvadās no padomju pieminekļiem, jo tie ir totalitārā režīma simbols, uzskata vēsturnieks, Henrihs Soms. Intervijā Latvijas Radio viņš norādīja, ka pieminekļiem īstā vieta ir kapos.

Vēsturnieks: Padomju pieminekļu vieta ir kapos
00:00 / 14:39
Lejuplādēt

"Tagad esmu secinājis, braucot pa Latgali, ka puse pieminekļu jau faktiski nav reāli dabā sastopami. Jau sabiedrība sen ir pati rīkojusies. Viena daļa ir aizmirsti, iznīkuši un nav atjaunoti," par padomju laiku slavinošo pieminekļu skaitu Latgalē secinājis vēstures doktors Henrihs Soms.

Viņš atzina, ka pamanāmākie pieminekļi Latgalē ir Rēzeknē un Daugavpilī. Par tā sauktā "Alošas" pārvietošanu uz kapiem jau pieņemts lēmums Rēzeknes domē. Daugavpilī Dubrovina parkā ir mūžīgā uguns un piemineklis Daugavpils Slavas skvērā. Šie pieminekļi ir kā padomju totalitārisma simbols, no kuriem ir jāatvadās, uzskata Soms.

"Mums vienmēr viens ceļš iet paralēli, šis ceļš uz verdzību. Un ar šo verdzību tika saprasta šī totalitārā vara, kāda bija Padomju Savienībā. Un totalitārisms vēl vairāk uzplauka Padomju Savienībā. Pasaule baudīja brīvību, demokrātiju, bet mums tas bija liegts. Un šodienas tas pēdējais moments, lai mēs ar totalitārismu cīnītos – novācot vienkārši tos pieminekļus, bet vienmēr padomājot prātā, ka tādas briesmas būs vienmēr, ja mēs nebūsim modri, ja mēs necīnīsimies par demokrātiju. Un šī pieminekļu epopeja, kas es ceru būs pēdējā, jo pārējo mēs esam pieņēmuši, ka mums ir jāatvadās no totalitārās varas, ka tai nav nekāda sakara ar demokrātiju.

Mēs taču citus simbolus esam novākuši ar likumu. Jo mums jāsaprot, ka tam nav nekāda sakara ar demokrātiju.

Tai laikā dziedāja dziesmas, ka visbrīvākā sabiedrība pasaulē bija Padomju Savienība, bet izrādās, ka tas bija varbūt pat lielākais ļaunums cilvēces vēsturē. Es tā pats sev prasu, kas ir lielākais eksperiments cilvēces vēsturē. Tā ir Padomju vara!" stāstīja vēsturnieks.

Viņš gan neuzskata, ka pieminekļus vajadzētu nojaukt. Tiem vieta esot muzejos vai arī kapos.

"Es domāju, ka mēs nebūsim tādi, kas palaidīs visam buldozeru virsū. Ir jāpiefiksē šīs mākslinieciskās vērtības pirms mēs kaut ko pārbīdām vai jaucam. Augstvērtīgākos mēs varētu pārvietot citā vietā, un tā cita vieta vienmēr ir kapi. Viss vienmēr beidzas kapos, un tā tam jābūt civilizētā pasaulē," uzsvēra Soms.

KONTEKSTS:

Saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā Latvijas sabiedrībā aktualizēts jautājums par padomju pieminekļu nojaukšanu. Rīgas dome jau atbalstījusi padomju pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā. Ziņots, ka arī Liepājā un Jēkabpilī grasās nojaukt padomju pieminekļus, bet Latgalē par to nediskutē. Saeimā konceptuāli atbalstīts likumprojekts, kas paredz padomju pieminekļu demontāžu. Jau ziņots, ka Rēzeknē un Daugavpilī vietvaras nesteidza pieņemt lēmumu par padomju pieminekļu nojaukšanu vai pārvietošanu. Tomēr Rēzekne lēmumu par pieminekļa pārvietošanu uz kapiem tomēr pieņēma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti