VARAM aptur Ikšķiles iedzīvotāju aptauju par pievienošanu citam novadam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) apturējusi Ikšķiles novada pašvaldības lēmumu par iedzīvotāju aptaujas organizēšanu ar mērķi noskaidrot viedokli par iespējamo novada pievienošanu citai administratīvai teritorijai. Pašvaldības lēmums apturēts, jo tas ir pretlikumīgs, paziņojumā medijiem norāda VARAM.

"Pašvaldība ir izvēlējusies tādas aptaujas rīkošanu, kas nevar tikt atbalstīta, jo pašvaldība pārkāpj normatīvajos aktos noteiktās pilnvaras.

Lēmums par šo reformu ir visu iedzīvotāju kopīgs lēmums, kas jārealizē caur Saeimu.

Es augstu novērtēju iedzīvotāju interesi un esmu atvērts sarunām ar pilsonisko sabiedrību, uzņēmējiem un pašvaldībām, lai atrastu labāko iespējamo risinājumu. Virzot šo reformu, iedzīvotāju viedoklis ir svarīgs un tā uzklausīšanai īpaši ir atvēlēts laiks. Ministrijas konsultācijas ar pašvaldībām un iedzīvotājiem norisināsies vismaz līdz septembrim, un arī es pats personīgi tajās piedalīšos. Aicinu visas pašvaldības uz sarunām un rīcību tikai un vienīgi likumu robežās, tostarp arī noskaidrojot iedzīvotāju viedokli reformas jautājumā," klāstīja vides aizsardzības un pašvaldību attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!").

VARAM norāda, ka Ikšķiles novada domes lēmums par aptaujas organizēšanu nepārprotami pārkāpj normatīvajos aktos noteiktās pašvaldību pilnvaras. Saskaņā ar likumu "Par pašvaldībām" pašvaldības var organizēt, piemēram, publisko apspriešanu, bet tikai par pašas pašvaldības autonomās kompetences jautājumiem. Ne šis likums, ne arī citi normatīvie akti neparedz domei tiesības rīkot aptauju, kas pēc savas formas atgādina iedzīvotāju piedalīšanos vēlēšanās vai vietējā referendumā un saistoša lēmuma pieņemšanā.

Arī uzdotais jautājums "Vai Jūs esat par Ikšķiles novadu kā patstāvīgu Latvijas Republikas administratīvo teritoriju" rada maldinošu iespaidu, ka iedzīvotāji piedalās lēmuma pieņemšanā par administratīvi teritoriālo reformu.

Latvijā spēkā esošais tiesiskais regulējums neparedz pašvaldībām tiesības rīkot vietējos referendumus.

Arī Satversmes tiesa jau 2009. gada 20. janvāra lēmumā atzinusi, ka "Latvijas Republikas administratīvi teritoriālā reforma atzīstama par svarīgu un nozīmīgu valsts un sabiedrības dzīves jautājumu, kas ir jāizlemj pašam likumdevējam, proti, Saeimai".

Šā gada 21. martā Saeimas deputāti pauda vienbalsīgu atbalstu pašvaldību reformas īstenošanai. Šī reforma iekļauta Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") vadītās valdības sešās prioritātes. Pūce to izvirzījis par savu prioritāti ministra amatā.

Ikšķiles novada dome 2019. gada 29. marta ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu "Par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas organizēšanu" un 2019. gada 15. aprīļa ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu "Par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas nolikuma apstiprināšanu". Aptaujas mērķis būtu noskaidrot novada iedzīvotāju viedokli par iespējamo Ikšķiles novada pievienošanu citu novadu administratīvajām teritorijām. Ikšķiles dome noteikusi aptaujas norises laiku, vietas un izveidojusi komisiju. Līdzekļus šai aptaujai dome paredzējusi no 2019. gada budžeta finansējuma neparedzētiem gadījumiem.

Ikšķiles novada dome no ieceres rīkot aptauju nedomā atteikties.

Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš (“Vienotība”) šo ministrijas lēmumu sauc par gļēvu un demokrātiskām vērtībām neatbilstošu. Viņš arī uzsvēra, ka par spīti ministra iebildumiem iedzīvotāju aptauja Ikšķilē tiks rīkota.

KONTEKSTS:

Ikšķiles novada iedzīvotāju aptauja par iespējamo pašvaldības pievienošanu citām administratīvajām teritorijām bija plānota no 9. maija līdz 11. maijam. Šāds lēmums sekojis pēc tam, kad pašvaldībai tapis zināms, ka novadu reformas ietvaros Ikšķiles novada administratīvo teritoriju ir paredzēts pievienot citam novadam.

VARAM izstrādātajā novadu reformas piedāvājumā Ikšķiles novadu plānots iekļaut Ogres novadā. Kopumā reformā pašvaldību skaitu plānots samazināt no 119 līdz 35, no kurām republikas pilsētas būs divas – Rīga un Jūrmala. 

Atbilstoši VARAM izstrādātajam grafikam 14. maija Ministru kabineta sēdē tiks apstiprināts informatīvais ziņojums, līdz ar to ministram būs dots mandāts oficiālajām konsultācijām ar pašvaldībām, kas arī nekavējoties tiks uzsāktas, norāda ministrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti