VARAM aptur Ikšķiles iedzīvotāju aptauju par pievienošanu citam novadam

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) apturējusi Ikšķiles novada pašvaldības lēmumu par iedzīvotāju aptaujas organizēšanu ar mērķi noskaidrot viedokli par iespējamo novada pievienošanu citai administratīvai teritorijai. Pašvaldības lēmums apturēts, jo tas ir pretlikumīgs, paziņojumā medijiem norāda VARAM.

"Pašvaldība ir izvēlējusies tādas aptaujas rīkošanu, kas nevar tikt atbalstīta, jo pašvaldība pārkāpj normatīvajos aktos noteiktās pilnvaras.

Lēmums par šo reformu ir visu iedzīvotāju kopīgs lēmums, kas jārealizē caur Saeimu.

Es augstu novērtēju iedzīvotāju interesi un esmu atvērts sarunām ar pilsonisko sabiedrību, uzņēmējiem un pašvaldībām, lai atrastu labāko iespējamo risinājumu. Virzot šo reformu, iedzīvotāju viedoklis ir svarīgs un tā uzklausīšanai īpaši ir atvēlēts laiks. Ministrijas konsultācijas ar pašvaldībām un iedzīvotājiem norisināsies vismaz līdz septembrim, un arī es pats personīgi tajās piedalīšos. Aicinu visas pašvaldības uz sarunām un rīcību tikai un vienīgi likumu robežās, tostarp arī noskaidrojot iedzīvotāju viedokli reformas jautājumā," klāstīja vides aizsardzības un pašvaldību attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!").

VARAM norāda, ka Ikšķiles novada domes lēmums par aptaujas organizēšanu nepārprotami pārkāpj normatīvajos aktos noteiktās pašvaldību pilnvaras. Saskaņā ar likumu "Par pašvaldībām" pašvaldības var organizēt, piemēram, publisko apspriešanu, bet tikai par pašas pašvaldības autonomās kompetences jautājumiem. Ne šis likums, ne arī citi normatīvie akti neparedz domei tiesības rīkot aptauju, kas pēc savas formas atgādina iedzīvotāju piedalīšanos vēlēšanās vai vietējā referendumā un saistoša lēmuma pieņemšanā.

Arī uzdotais jautājums "Vai Jūs esat par Ikšķiles novadu kā patstāvīgu Latvijas Republikas administratīvo teritoriju" rada maldinošu iespaidu, ka iedzīvotāji piedalās lēmuma pieņemšanā par administratīvi teritoriālo reformu.

Latvijā spēkā esošais tiesiskais regulējums neparedz pašvaldībām tiesības rīkot vietējos referendumus.

Arī Satversmes tiesa jau 2009. gada 20. janvāra lēmumā atzinusi, ka "Latvijas Republikas administratīvi teritoriālā reforma atzīstama par svarīgu un nozīmīgu valsts un sabiedrības dzīves jautājumu, kas ir jāizlemj pašam likumdevējam, proti, Saeimai".

Šā gada 21. martā Saeimas deputāti pauda vienbalsīgu atbalstu pašvaldību reformas īstenošanai. Šī reforma iekļauta Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") vadītās valdības sešās prioritātes. Pūce to izvirzījis par savu prioritāti ministra amatā.

Ikšķiles novada dome 2019. gada 29. marta ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu "Par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas organizēšanu" un 2019. gada 15. aprīļa ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu "Par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas nolikuma apstiprināšanu". Aptaujas mērķis būtu noskaidrot novada iedzīvotāju viedokli par iespējamo Ikšķiles novada pievienošanu citu novadu administratīvajām teritorijām. Ikšķiles dome noteikusi aptaujas norises laiku, vietas un izveidojusi komisiju. Līdzekļus šai aptaujai dome paredzējusi no 2019. gada budžeta finansējuma neparedzētiem gadījumiem.

Ikšķiles novada dome no ieceres rīkot aptauju nedomā atteikties.

Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš (“Vienotība”) šo ministrijas lēmumu sauc par gļēvu un demokrātiskām vērtībām neatbilstošu. Viņš arī uzsvēra, ka par spīti ministra iebildumiem iedzīvotāju aptauja Ikšķilē tiks rīkota.

KONTEKSTS:

Ikšķiles novada iedzīvotāju aptauja par iespējamo pašvaldības pievienošanu citām administratīvajām teritorijām bija plānota no 9. maija līdz 11. maijam. Šāds lēmums sekojis pēc tam, kad pašvaldībai tapis zināms, ka novadu reformas ietvaros Ikšķiles novada administratīvo teritoriju ir paredzēts pievienot citam novadam.

VARAM izstrādātajā novadu reformas piedāvājumā Ikšķiles novadu plānots iekļaut Ogres novadā. Kopumā reformā pašvaldību skaitu plānots samazināt no 119 līdz 35, no kurām republikas pilsētas būs divas – Rīga un Jūrmala. 

Atbilstoši VARAM izstrādātajam grafikam 14. maija Ministru kabineta sēdē tiks apstiprināts informatīvais ziņojums, līdz ar to ministram būs dots mandāts oficiālajām konsultācijām ar pašvaldībām, kas arī nekavējoties tiks uzsāktas, norāda ministrijā.

12 komentāri
Jānis Freibergs
Lieta vienkārša nebūs vairs novads,bet pagastīņš,tāpēc mazie cariņi nervozē!
Zane Līvmane
Kur ir problēma? Lai taisa to aptauju likumiskā kārtība!
Andris Doveiks
LR Satversme "2. Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai." Aptaujas rīkošanu nevar ierobežot ar to, ka pašvaldībai nav piešķirtas tādas tiesības. Tas ir pienākums atbilstoši 2. pantam! VARAM rīkojums Nr. 1-2/59 ir varas uzurpēšana! Plašāk šeit: seju grāmatā Nākam kopā Ikšķilē! https://www.facebook.com/NakamKopaIkskile/ Un šeit: doveiks.lv Ikšķiles Tautas sapulcei 2019. gada 16. aprīlī https://doveiks.lv/2019/04/16/ikskiles-tautas-sapulcei-2019-gada-16-aprili/
Valdis Bērziņš
Principā VARAM ir taisnība - teritoriālā reforma ir Saeimas, nevis pašvaldības kompetence. Arī tā saucamā aptauja “Ikšķiles novada balsojums”, kurš satur vienu vienīgu jautājumu: "Vai Jūs esat par Ikšķiles novadu kā patstāvīgu Latvijas Republikas administratīvo teritoriju?" ar saorganizētiem "balsošanas iecirkņiem" tik tiešām ir referenduma atdarinājums. Tas nav ne informatīvs, ne lietderīgs. Tā ir lieka naudas šķērdēšana, jo ir apdraudētas dažu pašvaldības politiķu ambīcijas.
Juons Grigals
Domāju, pret VARAM un Juri Pūci vajag celt apsūdzību par to ka ir veikta valsts varas nesēju - pilsoņu tiesību apspiešana. Vienkāršākais solis ir Satversmes tiesa.
Māris Liepiņš
Kāda "apspiešana"? Lai rīko cik aptaujas vien vēlas. Bet pirms tam lai vietējie ķeizari iemācas korekti formulēt jautājumu.
Andris Doveiks
Uz to vajadzētu reaģēt Satversmes aizsardzības birojam, ja nosaukums apzīmē darbības saturu...
Kārlis Ansons
Tā jau ir tikai VARAM jautājuma interpretācija. Lai arī Satversmes tiesa 2009.gadā ir lēmusi, ka Latvijas Republikas administratīvi teritoriālā reforma atzīstama par svarīgu un nozīmīgu valsts un sabiedrības dzīves jautājumu, kas ir jāizlemj pašam likumdevējam, proti, Saeimai, tad Saeima arī redzot sabiedrības nostāju var atbilstoši pieņemt lēmumu. Ar šādam darbībām sabiedrība tikai vairāk sāk ienīst Pūces kungu kā personību un reformas seju. Likums ''Par pašvaldībām'' 61.1 pants. Konsultatīvos nolūkos pēc pašvaldības iedzīvotāju, domes vai tās priekšsēdētāja iniciatīvas, pamatojoties uz domes lēmumu, var organizēt publisko apspriešanu par pašvaldības autonomās kompetences jautājumiem. Publiskā apspriešana jārīko par: 1) pašvaldības administratīvās teritorijas robežas grozīšanu;
Rita Auziņa
Reforma par novadu teritoriju sadali jālemj iedzīvotājiem un apsveicama ir Ikšķiles novada vadības iecere veikt aptauju, kas sniegtu priekšstatu par iedzīvotāju viedokli jautājuma risinājumam. Katram Latvijas pilsonim būtu jāiesaistās domu apmaiņā, jo tikai diskusijās rodas patiesības graudi, kas iesakņojas un veicina labu ražu...
Anonīms lietotājs 6871
Kādēļ jāaptur? Lai taču viņi izsaka savas domas! Domāju, tauta drīkst izvēlēties - Ogre vai Salaspils. Varbūt, viņiem mentāla nesaderība ar Ogri. Cita lieta, ka viņi principiāli pastāv uz savu autonomiju, to gan reforma neparedz un nav vajadzības atbalstīt. Piem., Tērvete arī izteicās, ka grib pie Jelgavas, nevis Dobeles. Kāpēc to aizliegt, - tauta izlemj, nobalso un dzīvo. Ja reforma izdosies un pašvaldību skaits saruks, ka plānots, visi būs ieguvēji, bet šādi aizliegumi izteikt viedokli un kašķi tikai bremzē, paildzina procesu, nevarēs iekļauties laika grafikā.
Andris Doveiks
Kādēļ Tu pieņem, ka pievienošanai ir jābūt neizbēgami? Tādēļ, ka to kāds tā uzzīmējis? Ja visiem jābūt vienādiem, tad Latvijā jātaisa Rīga, Kurzemes hercogiste un Vidzemes - Polockas guberņas. Arī tad Rīga būs par lielu. Ja visiem vienādiem uz 30 tūkstošiem, tād Rīga un Daugavpils jādala. Tad saprotam, ka ir jāveido jaukts modelis. Un te nu arī jārunā ar cilvēkiem - ko vēlas un kā tas izskatās dzīvē. Tikai tam vajag citu pieeju! Nav nekādas vajadzības apvienot spēcīgos Pierīgas novadus. Un Ikšķiles pievienošana Ogres novadam neveicinās Ķeipenes attīstību, bet radīs permanentu iekšnovda konfliktu. Nauda? Bet to jau tagad no Ikšķiles uz pārdales fondu ņem. Nu, tad dodiet visu to pašu naudu tikai Ogres novadam - mums nav žēl! Savukārt deputātu skaitu Ikšķilē var mierīgi noīsināt uz 7 un novada iedzīvotāji neprotestēs :)
Jānis Lietavietis
Pārsteidz gan, ka VARAM ministrs ir veicis darbību, kas pārkāpj demokrātijas un varas dalīšanas principus, jaucieties pašvaldības iekšējos jautājumos. Pašvaldības aptauja nav referendums un nav juridiski saistoša, tādēļ to nekādā ziņā nevar uzskatīt, par pašvaldības mēģinājumiem pieņemt likumus Saeimas vietā un tas ir tikai normāli, ja pašvaldība noskaidro iedzīvotāju viedokli par reformu, pirms runāt ar ministriju par to, kādā formā to vēlētos redzēt. Cits jautājums, ka aptauja iespējams ir zemas kvalitātes, tā kā uzdots tiek tikai viens jautājums, ko var nebūt iespējams realizēt dzīvē, tādēļ tā varētu būt nelietderīga līdzekļu izšķiešana - bet tas jau būtu jāvērtē Valsts kontrolei. Valsts var izvirzīt kritērijus pašvaldībām, bet par precīzu sadalījumu tomēr būtu jāļauj lemt pašiem, nekur nav teikts, ka ministrijas piedāvātais ir vienīgais iespējamais variants kā mērķus sasniegt, diskusijas par to ir tikai normāls demokrātijas process.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti