Vairāki juristi un nevalstiskās organizācijas ir pret Civilās savienības likumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairākas privātpersonas un nevalstiskās organizācijas nosūtījušas tieslietu ministram Jānim Bordānam (Jaunā konservatīvā partija) vēstuli, kurā norobežojas no Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātā Civilās savienības likumprojekta, norādot, ka likumprojekts nav izskatīts ministrijas darba grupā un degradē ģimenes jēdzienu. TM norādīja, ka tapušais ir darba variants, ko vēl apspriedīs līdz 1. martam.

Likumprojekts TM tapis, pildot Satversmes tiesas (ST) 2020. gada spriedumu, ka Darba likumā noteiktais par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilst Satversmei. ST uzdeva to labot un atrast veidu, kā aizsargāt arī viendzimuma attiecībās esošus cilvēkus. Tāpēc TM tika izveidota darba grupa. Šā gada februārī cita darba grupa, šoreiz Saeimā, lēma likumprojektu nosūtīt izskatīšanai parlamenta Juridiskajā komisijā. Tā kā likumprojekts netika izskatīts ministrijas attiecīgajā darba grupā, vairāki darba grupas dalībnieki ir norobežojušies no šī likumprojekta.  

"Un, protams, tas neatbilst labas pārvaldības principam, šādā veidā nenotiek darbs darba grupās, jo cilvēki sanāk tomēr, lai strādātu, lai ieguldītu savu laiku, darbu bez atlīdzības. Tas bija ļoti neglīts gājiens no Tieslietu ministrijas puses," izteicās tiesību zinātņu doktore Baiba Rudevska.

Vēstules par norobežošanos no likumprojekta parakstījusi Rudevska, asociācija "Ģimene", juriste Inga Bite, antīko zinātņu doktore Agnese Irbe, Latvijas Baptistu draudžu savienības bīskaps Kaspars Šterns un citi. Jaunais likumprojekts viņiem nav pieņemams, jo tas degradējot ģimenes jēdzienu. 

TM gan norādīja, ka likumprojektā piedāvātais risinājums laulības institūtu neskar. Turklāt tas pat neesot likumprojekts. 

"Tas, ko mēs darām, mēs līdz 1. martam turpinām strādāt, saskaņā ar tieslietu ministra rīkojumu, ar šo darba grupu. Un, iespējams, ka viens no jautājumiem, ko mēs tuvākajā laikā skatīsim, būs šis darba dokuments, ko mēs izveidojām pēc Saeimas apvienotās darba grupas lūguma," stāstīja TM ministrijas parlamentārā sekretāre Ilona Kronberga.

Nedēļu pēc ziņām par Civilās savienības likumprojekta virzīšanu Saeimā tas vēl joprojām nav atrodams Saeimas likumprojektu reģistrā.

KONTEKSTS:

Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. ST norādīja, ka valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Lai izpildītu ST spriedumu, Tieslietu ministrijā izstrādāts Civilās savienības likums, kas varētu palīdzēt viendzimuma pāru ģimenēm risināt tiesiskus jautājumus. Pēc likuma pieņemšanas gan būs vajadzīgas izmaiņas arī vairākos citos normatīvajos aktos. Jau ziņots, ka Saeimā varētu pietikt balsu Civilās savienības likuma pieņemšanai.

Vienlaikus Centrālajā vēlēšanu komisijā līdz 29. jūlijam notiek parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē. Iniciatori "Latvijas vīru biedrība" piedāvā noteikt, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija, tādējādi izslēdzot viendzimuma pārus no tādiem, kas var veidot ģimeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti