Panorāma

Sporta ģimnāzijas audzēkņi: Medaļas būs!

Panorāma

Panorāma

JKP konceptuāli atbalsta Civilās savienības likumu

Saeimā varētu pietikt balsu Civilās savienības likumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saeimā varētu pietikt balsu Civilās savienības likuma pieņemšanai, kas ļautu attiecības reģistrēt arī viendzimuma pāriem. Lai gan līdz šim līdzīgas iniciatīvas deputātu vairākums noraidījis, spēku samēru varētu mainīt Jaunā konservatīvā partija (JKP), kas plāno likumprojektu atbalstīt.

13.Saeima par iespēju viendzimuma pāriem reģistrēt attiecības balsojusi divreiz. Pēdējo reizi pret šādu ieceri iebilda 55 deputāti.

Tagad balsu samērs varētu mainīties, jo jauno Civilās savienības likumprojektu premjera uzdevumā izstrādājusi Jaunās konservatīvās partijas vadītā Tieslietu ministrija. Tieši JKP ar 14 balsīm pēdējā balsojumā bija lielākā frakcija, kas iebilda viendzimuma pāru reģistrācijai.

Frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Krišjānis Feldmans tagad skaidroja – partijā jau izvērtēts, ka jaunais likumprojekts JKP vērtības nepārkāpj. Un konceptuāls atbalsts tam būšot.

“Likumprojekta tekstā nekur nav atsauce ne uz ģimeni, ne laulību.

Vairāk šis likumprojekts ir vērtējams tieši kā ekonomiska rakstura likumprojekts,

kas izpilda uz personu finansēm attiecināmus jautājumus, kurus ir lēmusi Satversmes tiesa,” sacīja Feldmans.

Arī Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Ilona Kronberga uzsvēra – ar laulību jauno likumprojektu salīdzināt nevarot, jo juridiskās saistības no Civilās savienības ir krietni mazākas.

Turklāt savienību varēšot noslēgt arī cilvēki, kas nav pāri.

“Šādu civilo savienību var nodibināt divi pensijas vecuma cilvēki, kuri, palikuši vieni, nespēj nomaksāt komunālos maksājumus, vai citas personas, kuras saredz tīri ekonomisku vai sadzīvisku labumu, kārtojot savas ikdienas lietas,” atklāja Kronberga.

Pret iespēju viendzimuma pāriem reģistrēt attiecības joprojām ir Nacionālā apvienība.

Deputātu darba grupā pret Tieslietu ministrijas likumprojektu iebilda arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). “Es aicināju – kā šo likumprojektu jūs atnesāt, tāpat, draugi mīļie, šo likumprojektu arī nesiet atpakaļ,” sacīja Saeimas deputāts Edgars Tavars (Zaļo un zemnieku savienība).

Iemesls esot tas, ka Civilās savienības likumprojekts neesot pietiekami izdiskutēts ar nevalstiskajām organizācijām. Deputāts Tavars tajā arī saskata jaunu laulību institūtu, kas esot pretēji ZZS konservatīvajām vērtībām.

“Mēs saprotam, ka ir bijis Satversmes tiesas nolēmums par konkrētu jautājumu. Tad šie konkrētie jautājumi ir jārisina. Nekur mums nav kāds uzdevis un arī lēmējinstitūcija nevar uzdot Latvijā atvērt otru laulību institūtu,” komentēja Tavars.

Savukārt frakcijā “Saskaņa” viedokļi ir krasi atšķirīgi. Pēdējā balsojumā viendzimuma pāru reģistrāciju atbalstīja trešdaļa deputātu. Pēc frakcijas vadītāja Urbanoviča teiktā izriet – šoreiz atbalsts varētu būt lielāks, ja likumprojekta tvērums nebūs pārāk plašs.

“Es varu teikt, kas mūs vieno, un vieno sapratne, ka, ja reiz tādi pāri, tādas kopas, savienības ir, tad vajadzētu sākt vismaz ar mantisko jautājumu, juridisko jautājumu sakārtošanu,” sacīja Urbanovičs.

Civilās savienības likumprojektu Saeimā drīzumā sāks vērtēt Juridiskā komisija.

KONTEKSTS:

Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. ST norādīja, ka valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Lai izpildītu ST spriedumu, Tieslietu ministrijā izstrādāts Civilās savienības likums, kas varētu palīdzēt viendzimuma pāru ģimenēm risināt tiesiskus jautājumus. Pēc likuma pieņemšanas gan būs vajadzīgas izmaiņas arī vairākos citos normatīvajos aktos.

Vienlaikus Centrālajā vēlēšanu komisijā līdz 29. jūlijam notiek parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē. Iniciatori "Latvijas vīru biedrība" piedāvā noteikt, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija, tādējādi izslēdzot viendzimuma pārus no tādiem, kas var veidot ģimeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti