Dienas ziņas

RGK divkāršojis eksporta apjomu

Dienas ziņas

Laukos cilvēki ārstējas ar tējām

Ugālnieki izpētījuši ciema veikalu vēsturi

Ugālnieki izpētījuši ciema veikala vēsturi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ventspils novadā ugālnieki ir aktīvi savas dzimtās vietas vēstures apzinātāji. Par Ugāles pagasta vēsturi līdz šim izdotas jau divas grāmatas un, iespējams, ka pēc kāda laika sekos trešā - par pasta, dzelzceļa vai veikalu vēsturi. 

Materiālu apkopošanas iniciatīva nākusi no vietējās bibliotēkas, bet veikalnieces sanesušas gan avīžrakstus, gan fotogrāfijas.   

Kad Ugāles centru izārdīja platā šoseja Ventspils - Rīga, pazuda tas centrs, kurā vēsturiski pulcējās ļaudis. Tomēr viena tradīcija turpinās joprojām - ciema veikalā var uzzināt jaunāko, satikt kaimiņus un papļāpāt ar bodnieci.

Tomēr kopā ar gadiem aiziet savulaik visiem kā ģimenes locekļi pazīstamās pārdevējas. Tādēļ Ventspils novada Ugāles pagasta bibliotēka savākusi plašu materiālu klāstu, ko šonedēļ atklāja visu apskatei kā izstādi.

„Tas ir tāds kā neliels piemineklis Ugāles bijušajam centram, kura tagad vairs nav,” saka Ugāles pagasta bibliotēkas vadītāja Inese Rumpa.

Bijusī patērētāju biedrības veikala vadītāja Raima Pudule-Indāne pārstāv to laiku, kad Ugāles Patērētāju biedrības un dzelzceļa veikali pazina tādu jēdzienu kā deficīts. Pārdevēja stāsta, ka Patērētāju biedrības darbinieces vēl šobaltdien cieši turas kopā, tāpēc izstādes atklāšana Ugālē pārvērtās par tādu kā salidojumu, atceroties smago darbu

„Piebrauc pie noliktavas un saka tā - nu, Raima, gādājiet, kas jums palīdzēs izkraut! Un tad mēs paši aizslēdzām veikalu, un tad mēs visi to ienesām - tos 70 kilogramu smagos miltu maisus, visu to, simtus kastu alu, degvīnu, viss tas mums bija ar rokām jāienes,” atceras pārdevēja.

Ugālniece Laimdota  Junkara ir sarakstījusi vairākas grāmatas par Ventspils novada vēsturi. Visa pamatā - aculiecinieku stāsti. Un mainoties paaudzēm, šķiet, ierastas lietas pēkšņi kļūst par vēsturi vienas paaudzes laikā.

 Viņa atceras no savas bērnības, „kā veikalos bija, kā tina tūtes, kā uz papīra rēķināja”,  izmantoja skaitīkļus. „Un tiešam, šie padomju laiki jau ir milzīga vēsture, jo viss dzīves modelis ir cits!” saka Junkara.

 Pagasta bibliotēkai vislielākais prieks ir par atnestajām fotogrāfijām. Novadpētniecības rezultātā apkopoti 145 foto un 45 avīžu raksti. Bibliotēka pirms tam pētījusi arī dzelzceļa stacijas vēsturi un Ugāles pasta likteni. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti