Turpinās «vēja parka reiderisma» skandāls

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Skandāls, kas sācies ar Valsts kancelejas (VK) paziņojumu par kāda ekonomiskā grupējuma spiedienu kādā starptautisko investīciju aizsardzības strīdā, joprojām nenorimst. VK bija saskatījusi iespējamu reiderisma shēmu, lai atņemtu Igaunijas uzņēmumam „Wind One” Latvijā piederošo vēja parka biznesu. Ekonomikas policijā pret igauņiem bija vērsusies „Norvik banka”. Savukārt Latvijā jaudīgākā vēja parka pārvaldniece SIA „Winergy” Ģenerālprokuratūrā sūdzas par to, ka banka ar kriminālprocesu palīdzību cenšas nelikumīgi pārņemt tās biznesu.

Starptautiskā šķīrējtiesa varētu atzīt, ka Latvijas Republika tiesībaizsardzības iestāžu personā ir pieļāvusi Igaunijas uzņēmuma "Wind One" atjaunojamo energoresursu biznesa Latvijā ekspropriāciju. Ar šādu atzinumu Ģenerālprokuratūrā un Iekšlietu ministrijā septembra sākumā bija vērsusies Valsts kanceleja. Tagad arī Igaunijas firmai piederošā Latvijas SIA „Winergy” atklāj, ka varētu vērsties pret valsti, stāsta „Winergy” pārstāve Madara Zvejniece:

„Winergy” darīja visu iespējamo, lai situāciju risinātu tiesiskā ceļā un novērstu uzņēmuma novešanu līdz maksātnespējas slieksnim. Diemžēl, vairāku Latvijas institūciju un banku darbības rezultātā uzņēmuma lielākais akcionārs Igaunijas kompānija „Wind One” nesaskata citu iespēju kā iet starptautiskās tiesas ceļu par investīciju aizsardzības pārkāpumiem un zaudējumu piedziņu. Provizoriski prasījuma summa pret Latvijas valsti varētu pārsniegt daudzus desmitus miljonu latu.”

VK iesniegumā uzskaitītas vairākas sakritības, kas rada bažas par neatbilstošu varas resursu izmantošanu pret ārvalstu investoriem. Piemēram, „Norvik bankas” centieni pēc iespējas ātrāk pārņemt savā valdījumā tajā ieķīlāto koncerna „Winergy” mantu. Aprīlī pēc „Norvik bankas” iesnieguma uzsāktajā lietā pret „Winergy” par iespējamu kredītu izkrāpšanu joprojām nav neviena aizdomās turētā, apstiprina Valsts policijā. Tādu nav arī augustā uzsāktajā procesā par krāpnieciskām darbībām tiesiskās aizsardzības procesa gaitā, tomēr Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes izmeklētājs atsakās noņemt arestu pat daļai uzņēmuma naudas. Policijas darbā pārkāpumus gan nesaskata iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis no Reformu partijas.

„Es vēstuli uzskatu kā lūgumu vērtēt, kāda ir šī situācija, nevis bažas, ka Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde kaut ko dara vai nedara pareizi. Priekš tā ir prokuratūra – tikai un vienīgi prokuratūra, kas uzrauga kriminālprocesu. Gribu teikt, ka kārtējo reizi lieta ieguvusi rezonansi, bet vērtēs tikai prokurors. Ja būtu pamats uzskatīt, ka Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde tik sensitīvā jautājumā veiktu procesam neatbilstošas darbības, prokuratūra jau būtu spērusi nepieciešamos soļus,” skaidro Kozlovskis.

Pašlaik Kozlovskim neesot nekāda pamata uzskatīt, ka Ekonomikas policija speciāli veiktu jebkādas darbības ar mērķi veicināt reiderismu. Arī „Norvik banka” noliedz, ka būtu rīkojusies negodprātīgi.

„Diemžēl, jāsaskaras ar situācijām, ka negodprātīgie aizņēmēji nevēlas atdot kredītus. Tā kā banka ir nodrošinātais kreditors, tad savu ieguldījumu interesēs mēs pārņemam slikto kreditoru ieķīlātos īpašumus. Ir gadījumi, kad pret finanšu iestādēm tiek izmantotas ‘uzmešanas’ shēmas, mēs esam gatavi šis shēmas nepieļaut. „Norvik banka” šobrīd izmanto visus likumā paredzētos līdzekļus, lai aizsargātu savas un savu noguldītāju ekonomiskās un tiesiskās intereses, kas skar attiecības ar negodīgajiem parādniekiem. Ir jau ierosināti vairāki kriminālprocesi, notiek apstākļu izmeklēšana. Mums kā bankai nav nekāda pamata apšaubīt policijas rīcības un pieņemto lēmumu likumību,” norāda bankas pārstāve Valda Ķipāne.

Valsts kancelejas iesniegumā norādīts, ka par ieķīlātās „Winergy” mantas pārvaldnieku iecelts Donāts Vaitaitis - biedrības "Latvijas attīstībai" dibinātājs, kuram piederošajai bioetanola ražotnei SIA „Jaunpagasts plus” reģistrēta apjomīga ķīla „Norvik bankā”. Neilgi pēc „Winergy” mantas aresta „Norvik banka” arī dibinājusi vairākus uzņēmumus, kuru nosaukumi liecina par saistību ar energoresursu biznesu, un to valdēs ir iecelts arī Vaitaitis. Ķipāne gan apgalvo, ka Vaitaitis neesot ne bankas akcionārs, ne kā citādi ar to saistīts. Par mantas pārvaldnieku viņš izvēlēts kā zinošs cilvēks, kas pietiekami labi pārzinot vēja enerģijas jomu. Bet vispār tas bijis „Norvik bankas” biznesa lēmums, ko tā komentēt sīkāk negribētu.

Tikmēr „Winergy” pārstāve Zvejniece apgalvo, ka tieši „Norvik banka” vainojama tās likstās:

„„Winergy” godprātīgi pildīja savas līgumsaistības pret „Norvik banku” un sedza savus ikmēneša maksājumus, kā paredzēts līgumos. Tāpat „Winergy” apliecina gatavību atgriezt visus saņemtos kredītlīdzekļus no AS „Norvik banka”, refinansējot tos. Taču bankas pašas rīcības rezultātā dažas dienas pēc kredīta pirmstermiņa atmaksas pieprasījuma uzņēmuma konts tiks bloķēts pēc procesa virzītāja lēmumiem, kā arī tika uzlikts arests visai pārējai uzņēmuma mantai, liedzot jebkādas pārkreditēšanās iespējas un jautājuma risināšanu saprātīgā ceļā. „Norvik bankas” rīcība, tostarp nepatiesas informācijas sniegšana „Winergy” partneriem apliecina – viņu interešu lokā ir vērtīgo biznesa aktīvu pārņemšana, nevis kredītlīdzekļu atgūšana.”

No Valsts kancelejas paziņojumiem noprotams, ka spiediens pret to bijis vērsts tieši „Winergy” lietas dēļ. Ar to kanceleja saista arī tās pozīcijas par iespējamo starptautisko tiesvedību ar Bertoltu Fliku noplūdi publiskajā telpā. Drošības policija jau pārbauda Valsts kancelejas iesniegumā paustās ziņas par ietekmēšanas mēģinājumiem. Premjers Valdis Dombrovskis šobrīd procesā neiesaistās, gaidot, ka tagad savu darbu darīs tiesībsargājošās iestādes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti