Panorāma

Fiktīvo sertifikātu izmeklēšana – gausa

Panorāma

Līdz 6. decembrim ierobežojumus neatvieglos

Slimnīcas ziņo par aizdomīgiem vakcinācijas gadījumiem

Slimnīcas ziņojušas par vismaz 6 aizdomīgiem Covid-19 vakcinācijas gadījumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Mediķu maldināšana par savu vakcinācijas statusu, nonākot slimnīcā, var ne tikai sarežģīt Covid-19 ārstēšanu, bet arī būt pacienta dzīvības cenā – tā pauž speciālisti. Par iespējamu viltus vakcināciju ārstniecības iestādes policijai līdz šim sniegušas vismaz sešus ziņojumus, un daļa no gadījumiem ir saistīti ar pacienta nāvi.

Runājot par blēdīšanos ar vakcināciju, ārste Ludmila Vīksna ir skarba – tam nav un nevar būt nekāda attaisnojuma. Pinoties melos, Covid-19 pacients muļķo mediķus un tāpēc riskē saņemt nepiemērotu ārstēšanu, kā dēļ pat var iet bojā.

"Ja viņš ir slimnīcā, tas nozīmē, ka viņš nav vieglā stāvoklī. Viņš mūs informē par to, ka viņš ir vakcinēts, bet mēs saprotam, ka viņam nav antivielu. Mēs varam izdarīt pilnīgu viltus secinājumu, ka viņš ir imūndepresēts pacients. Un tāpēc mēs viņam kaut kādus medikamentus nemaz nedodam, kurus mēs būtu devuši, ja mēs zinātu, ka viņš nav vakcinēts," skaidroja ārste profesore Vīksna.

Bet Rēzeknes slimnīcas Infekcijas slimību nodaļas vadītāja Inta Bērziņa norādīja:

"Un tad sanāk tāds kā melnais aplis. Viņi nopērk tos sertifikātus. Bet tai pašā laikā viņi saslimst. Kāds nomirst. Un tad uz kura sirdsapziņas tas viss paliek?"

Slimnīcā nepaļaujas tikai uz pacienta uzrādītu Covid-19 vakcinācijas sertifikātu. Apstiprinājums un precīzas ziņas par veikto vakcinācijas kursu tiek iegūtas Nacionālā veselības dienesta datubāzē. Ja arī ar ierakstiem reģistros viss ir kārtībā, bet vakcinācija cilvēkam veikta fiktīvi, blēdību var atklāt slimnīcā veiktās analīzes.

"Mums ir sistēma, kur mēs, ievadot pacienta personas kodu, atveram viņa vakcinācijas statusu, un mums tas ir redzams. Un, ja viņš ir vakcinēts, tad mēs šo statusu izdrukājam un pievienojam vēsturei. Un, ja viņš ir vakcinēts, tad mēs arī ņemam papildu asins analīzes, izmeklējam antivielas. Tas varbūt vairāk, lai pārliecinātos par to, vai tas pacients tiešām ir vakcinējies, vai, kā tagad bieži izskan, ir nopircis viltus sertifikātu," sacīja Bērziņa.

Šādu aizdomīgu gadījumu Rēzeknes slimnīcas praksē pagaidām neesot bijis. Cik šādu ziņojumu no pārējām slimnīcām saņemts, policija neatklāj. Aptaujājot deviņas lielākās Covid-19 pacientu ārstniecības iestādes, Latvijas Televīzija noskaidroja, ka tās likumsargiem uzrādījušas kopumā sešus aizdomīgus vakcinācijas gadījumus.

Trauksmi cēlušas abas universitātes klīnikas, kā arī Liepājas slimnīca. Piemēram, Stradiņos vienā no gadījumiem uzmanību pievērsa mirušā pacienta tuvinieki, citā reizē aizdomas radās pašiem mediķiem. Ziņotāju sarakstā nav Vidzemes un Tukuma slimnīcu, lai gan jau ir vēstīts, ka izmeklēšanā ir arī tajās mirušu pacientu iespējamā viltus vakcinācija.

Daugavpils reģionālās slimnīcas pārstāve Gundega Gronska sacīja: "Tiklīdz slodze samazinās līdz tādam līmenim, ka mums ir iespēja iesaistīties kāda veida filtrēšanā vai to pārcels uz slimnīcas galveno funkciju, tad mēs pārbaudīsim visus vakcinācijas sertifikātus, salīdzināsim ar analīzēm."

Bet Bērziņa no Rēzeknes slimnīcas piebilda: "Ja ir kādas aizdomas, tomēr ir jāziņo. Un tā nedrīkstētu būt, ka paši mediķi pārdod viltus sertifikātus – pārdod vai paraksta, ka viņi ir veikuši vakcināciju. Tam noteikti tā nevajadzētu būt."

Savukārt profesore Vīksna teica tā:

"Nu, par tādiem mediķiem es pat vispār negribu teikt, kas, manuprāt, būtu jādara. Vēl trakāk..."

Par imitētu potēšanu, reģistrējot to kā veiktu vakcināciju, mediķus var saukt pie kriminālatbildības par dokumentu viltošanu un prettiesiska labuma gūšanu, par ko var piespriest līdz pat trīs gadu cietumsodu. Vainīgajam var tikt liegta iespēja turpināt profesionālo darbību.

KONTEKSTS:

Saeima lēma, ka par viltota Covid-19 vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu noteikta kriminālatbildība. Noteikts, ka par šādiem pārkāpumiem sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Vienlaikus paredzēts, ka no kriminālatbildības varēs atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņos par notikušo un aktīvi veicinās tā atklāšanu un izmeklēšanu. 

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.

Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20

Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.

Tāpat oktobrī Cēsīs un Alūksnē aizdomās par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aizturēja trīs personas, no kurām divas ir medicīnas iestādes darbinieces. Arī novembrī aizdomās par viltota Covid-19 sertifikāta izsniegšanu aizturēta kāda Siguldas medicīnas iestādes darbiniece un vēl divas veselības nozarē strādājošas sievietes, kurām tika izsniegts viltus sertifikāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti