Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kandavā pirmoreiz «»Zaķu festivāls«»

Silenes baznīcā unikāla ekspozīcija

Silenes baznīcā - unikāla sakrālo priekšmetu ekspozīcija

Silenes katoļu baznīcā jau gadu atrodas unikāla sakrālo priekšmetu un liturģisko tērpu izstāde. Latgales reģionā tā ir vienīgā šāda veida ekspozīcija, kas izvietota baznīcā un pieejama jebkuram interesentam.      

Silenes Romas katoļu baznīcas prāvests Vjačeslavs Rosļaks rāda dažādus priekšmetus un liecības, kas apkopotas pastāvīgā ekspozīcijā. Tā Daugavpils novada pierobežas ciemā izveidota pirms gada. Liecības datētas ar 18. – 21. gadsimtu, un to vidū ir arī prāvestu relikvijas, gan pašu iedzīvotāju padomju laikā fotografētas svētbildes.

“Vienkārši slepeni fotografēja, viens otram laikam dāvināja vai pat pārdeva. Ir tādas mantas arī kā katehisma teksti, drukāti uz rakstāmmašīnas, vienkārši ar roku pārrakstīti. Mums ir visvecākā grāmata priestera lūgšanu grāmata Misāle, 1768. gadā [izdota] latīņu valodā,” stāsta Vjačeslavs Rosļaks.

Viens no ekspozīcijas mērķiem ir darīt baznīcu pieejamu jebkuram neatkarīgi no konfesionālās, valstiskās vai kādas citas biedrības, jo īpaši par to tiek runāts svētku laikā.

“Bērni no skolas apmeklē, arī ekskursijas, šeit ir ceļš uz Baltkrieviju, vienkārši [ienāk] cilvēki, kas brauc garām,” par apmeklētājiem stāsta Rosļaks.

Taču viņš uzsver – “ja baznīca nejauši pārvērtīsies tikai par muzeju, tad tai nebūs nekādas nozīmes. Vienmēr atcerēties, ka ticība vienmēr ir jauna, ka tā ir domāta tieši mums, ne mūsu vecmāmiņai, ne mūsu vectēvam, bet mums, mūsu bērniem un mūsu mazbērniem”.  

Pirms 20 gadiem baznīcas bēniņos atrasta svētglezna “Jēzus Ģetzemanes dārzā”, kas tikai šogad nonāca restauratores Gundegas Jērumas rokās un projektu konkursa “Latvijas sakrālais mantojums” gaitā ir restaurēta. Patlaban tā izstādīta Rīgā, mākslas muzejā “Rīgas Birža”. Gleznas autors un tapšanas laiks ir nezināms, iespējams, tā tapusi 19. gadsimtā, bet prāvests pieļauj - vēl agrāk.

“Pirms šīs baznīcas šeit netālu, 50 metrus no baznīcas, arī bija pirmā baznīca - koka, neliela, veltīta Jānim Kristītājam, un tā baznīca nodega. Varbūt arī tā glezna tur bija. Jo no šīs vecās baznīcas mums palika vien krucifikss. Krucifikss ir no 17. gadsimta,” stāsta Vjačeslavs Rosļaks.

Tagadējai Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcai Silenē ir vairāk nekā 105 gadi, un tas ir lielākais koka dievnams visā Jelgavas diecēzē.

Vairāk nekā 200 gadus senā glezna atpakaļ uz katoļu baznīcu Silenē atgriezīsies jau jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti