Saeimā iesniedz iniciatīvu par valsts apmaksātu hospisa aprūpes pakalpojuma ieviešanu 

Labdarības organizācija "Hospiss LV" iesniegusi Saeimā iniciatīvu par valsts apmaksātu hospisa aprūpes pakalpojuma ieviešanu Latvijā, informēja organizācijas pārstāvji.

2022. gada 11. novembrī platformā "ManaBalss.lv" "Hospiss LV" uzsāka parakstu vākšanu iniciatīvas "Par tiesībām uz cieņpilnu nāvi. Par valsts apmaksātu hospisa aprūpes pakalpojuma ieviešanu Latvijā" atbalstam. Iniciatīvu ir parakstījuši 13 454 atbalstītāji, un tā ir iesniegta Saeimā, lai ilgtermiņā panāktu hospisa aprūpes sistēmas ieviešanu Latvijā – hospisa aprūpi mājās, hospisa stacionāra pieejamību un specializētas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vienības.

Labklājības ministrija (LM) 2021. gada 1. oktobrī uzsāka pilotprojekta "Hospisa aprūpe mājās pilngadīgām personām un atbalsts viņu ģimenes locekļiem" īstenošanu, taču šā gada 31. decembrī tā finansējums beidzas. 

"Hospiss LV" lūdz Saeimu izskatīt iniciatīvu un rast finanšu resursus valsts apmaksāta hospisa aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai mazaizsargātiem cilvēkiem ar neārstējamām slimībām to terminālajā fāzē, kur paredzamā dzīvildze ir līdz sešiem mēnešiem, cieņpilnas nāves nodrošināšanai pacienta mājvietā vai speciāli tam izveidotās vietās hospisa stacionāros. Tāpat arī ieviest izmaiņas normatīvajos aktos un definēt hospisa aprūpi kā vienu no sociālās aprūpes pakalpojuma veidiem, definēt hospisa aprūpes principus un uzdevumus, kā arī prasības šī pakalpojuma sniedzējiem.

Statistikas dati par 2021. gadu liecina, ka Latvijā ik gadu nomirst ap 29 000 iedzīvotāju. No tiem tikai 10% piedzīvo ātru nāvi. Tas nozīmē, ka 90% mirstošo cilvēku un viņu tuvinieki saskaras ar fiziskām un psiholoģiskām problēmām, jo veselības aprūpes sistēma Latvijā nenodrošina mirstošo cilvēku aprūpi. 2021. gadā Latvijā no onkoloģiskajām saslimšanām nomira 5752 cilvēki.

"Līdz šim savāktie paraksti liecina par aktualitāti un iniciatīvas nozīmību Latvijas iedzīvotāju vidū. Sabiedrība no tā iegūs vienlīdzīgas tiesības un iespēju nomirt cieņpilni, saņemot nepieciešamo sociālo, veselības, garīgo un psihoemocionālo aprūpi un atbalstu. Latvijas sabiedrībā veidosies uz cilvēka izvēles iespējām balstīta cieņpilna un bezaizspriedumu izpratne par hospisa pakalpojumiem gan iedzīvotāju, gan valsts un pašvaldību darbinieku un veselības aprūpes un labklājības nozares speciālistu vidū," norādīja "Hospiss LV" valdes locekle Ilze Neimane-Nešpora.

"Hospiss LV" ir sabiedriskā labuma organizācija, kuras mērķis ir aktualizēt hospisa aprūpes pakalpojumu nozīmi, lai pacienti pēdējo dzīvei atvēlēto laiku varētu pavadīt piemērotos apstākļos, profesionāla personāla uzraudzībā. Organizācija sniedz praktisku palīdzību pacientu vajadzību un vēlmju nodrošināšanā, rosina diskusiju sabiedrībā un veicina kvalitatīvas hospisa aprūpes pieejamību visā valstī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti