Panorāma

Saeima apstiprina mandātus 14 deputātiem

Panorāma

Degvielas uzpildes stacijās – cenu kari

Darbu ar Civilās savienības likumu neturpinās

Saeimā atkal diskusijas par visu ģimeņu aizsardzību; likumu noraida

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Pēc partijas "Progresīvie" deputātu iesnieguma 14. Saeima atkal lēma par Civilās savienības likuma pārņemšanu no iepriekšējā parlamenta sasaukuma, to noraidot.

Civilās savienības likums paredz tiesisko aizsardzību visām ģimenēm – arī viendzimuma.

Balsojumā 33 bija "par", 55 "pret", bet viens deputāts atturējās.

Dabiskās ģimenes aizstāvji nevēlas turpināt diskusijas par likumu

Debatēs par likumprojektu deputāti gan aizstāvēja viedokli, ka ģimene var būt tikai starp sievieti un vīrieti, gan to, ka arī viendzimuma pāru veidotas ģimenes ir jāaizsargā.

Deputāte Linda Liepiņa ("Latvija pirmajā vietā" (LPV)) uzsvēra, ka tradicionāla ģimene starp vīrieti un sievieti ir normāla. Pēc viņas teiktā, tā ir viena no Latvijas vērtībām. Arī Aleksandrs Kiršteins (Nacionālā apvienība (NA)) izcēla vīrieša un sievietes veidotas ģimenes nepieciešamību laikā, kad Latvijā ir zema dzimstība.

Saeimā atkal diskusijas par visu ģimeņu aizsardzību; likumu noraida
00:00 / 01:35
Lejuplādēt

LPV līderis Ainārs Šlesers akcentēja bērnu aizsardzību no liberālās propagandas, kuras sekas, pēc viņa teiktā, ir, ka bērni izdomā mainīt dzimumu. 

"Apvienotā saraksta" (AS) deputāts Češlavs Batņa uzsvēra, ka viņš pārstāv kristīgo viedokli par ģimeni, ko veido laulībā stājies vīrietis un sieviete. Viņš aicināja par šo jautājumu rīkot referendumu. Arī deputāts Jurģis Klotiņš (NA) tam piekrita, sakot: "Mums kā likumdevējam, kā tautas priekšstāvjiem arī ir jāskatās ar lielu atbildību uz to, kādu tad ģimenes jēdzienu mēs vēlamies Latvijā turpmāk aizstāvēt, kādu mēs atzīstam par labu Latvijas nākotnei."

Deputāte Linda Matisone (AS) debatēs sacīja, ka Civilās savienības likumprojekts ir pirmais solis uz plašām izmaiņām sabiedrībā, kur cilvēku sociālās izvēles tiks nostādītas augstāk par bioloģisko realitāti.

"Kur tēvu varēs aizstāt ar mātes draudzeni un māte var kļūt par surogātu divu vīriešu attiecībās," sacīja Matisone.

Arī Ramona Petraviča (LPV) uzskata, ka Civilās savienības likums sagatavo augsni viendzimuma laulībām. "Aiz tā nevajadzētu slēpties un piesaukt seniorus, ka, lūk, šis Civilās savienības likums kaut kādā veidā risinās senioru problēmas – tur divas tantiņas vai divi onkulīši tagad varēs kaut kā ekonomēt savus izdevumus. Nu, pamēģiniet kādam senioram iestāstīt, ka viņam ir jānoslēdz civilā savienība un pēc tam viņš varēs, tā tantiņa ar to tantiņu, salaulāties. Nu tad jūs dzirdēsiet to, ko vēl nekad neesat dzirdējuši. Tā kā nevajadzētu šeit spēlēties un piesaukt seniorus."

Par visu ģimeņu tiesībās iestājas "Progresīvie" un JV

Savukārt "Progresīvo" deputāte Leila Rasima debatēs uzsvēra, ka, tāpat kā Latvijā tiek nojaukti padomju pieminekļi, vajadzētu tikt galā arī ar padomju laika domāšanu, ka visiem jābūt vienādiem.

"Progresīvo" deputāti arī norādīja, ka ir viendzimuma pāru ģimenes, kuras izvēlas atstāt Latviju, lai dzīvotu citā valstī, kur pastāv tiesisks regulējums visu ģimeņu aizsardzībai. "Progresīvo" frakcijas vadītājs Kaspars Briškens atgādināja, ka Civilās savienības likumā netiek runāts par laulību, bet gan sadzīvisku ģimenes aizsardzību. Piemēram, lai cilvēks varētu tikt pie sava dzīvesbiedra, ja tas nokļuvis slimnīcā. Viņš aicināja ieklausīties ceturtdienas rītā notikušā piketa par visu ģimeņu aizsardzību balsīs un nolikt malā savu ideoloģiju.

Deputāts Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība") debatēs aicināja atgriezties pie likumprojekta – proti, juridiskā regulējuma, nevis deklarēt savu pārliecību. Judins atgādināja, ka deputāti ir tautas pārstāvji, kuriem ir pienākums domāt par citu cilvēku vajadzībām, nevis tikai tām, kuras pašam ir aktuālas. Civilās savienības likums palīdzētu cilvēkiem vieglākā veidā atrisināt savas attiecības, lai viņi būtu aizsargāti. Pēc Judina domām, likums nevienam neko neatņemtu, bet palīdzētu cilvēkiem – gan viendzimuma pāriem, gan arī tiem, kuri dzīvo civillaulībā, bet nav gatavi precēties.

Pēc Judina teiktā, galvenais esot jautājums: "Vai gribam aizsargāt cilvēkus, kas grib šo aizsardzību saņemt, vai mums ir vienalga?"

KONTEKSTS:

Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam bija jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma Satversmes tiesa (ST), izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Arī "Latvijas Senioru kopienu apvienība" (LSKA) atzinīgi vērtējusi piedāvāto regulējumu, norādot, ka noteikt kritērijus, pēc kādiem juridiski var formulēt, kas ir ģimene, un atbilstoši tam noteikt ģimenes sociāli ekonomisko aizsardzību un atbalstu ir būtiski arī daudziem senioriem, jo Latvijā netrūkst gadījumu, kad dažādu iemeslu dēļ vecāka gadu gājuma cilvēki dzīvo kopā vienā mājsaimniecībā un rūpējas viens par otru, kamēr viņu juridiskie laulātie vai tuvākie radinieki par šiem cilvēkiem neliekas ne zinis.

Vienlaikus Centrālajā vēlēšanu komisijā notika parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē. Iniciatori "Latvijas vīru biedrība" piedāvāja noteikt, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija, tādējādi izslēdzot viendzimuma pārus no tādiem, kas var veidot ģimeni. Parakstu vākšana nebija veiksmīga. Arī vairāki juristi un nevalstiskās organizācijas ir pret Civilās savienības likumu.

13. Saeima divos lasījumos atbalstīja, bet galīgajā lasījumā nepieņēma Civilās savienības likumu, kas ļautu juridiski pie notāra nostiprināt divu pilngadīgu personu kopdzīvi - gan viendzimuma, gan pretējā dzimuma pāru. Pēc tam 14. Saeimas komisija noraidīja Civilās savienības likuma skatīšanu Saeimā. Tāpat tika noraidīta arī vairāk nekā 23 tūkstošu cilvēku "Manabalss.lv" iniciatīva par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību. "Progresīvie" norādīja, ka turpinās rosināt skatīt jautājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti