FOTO: Piketā pie Saeimas aicina pieņemt Civilās savienības likumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Ceturtdienas rītā pie Saeimas notiek pikets, kurā aicina iestāties par visām Latvijas ģimenēm un pieņemt Civilās savienības likumu.

Ceturtdien pie Saeimas pulcējās vairāki desmiti sanākušo, saucot „Sargāsim visas ģimenes!” un aicinot deputātus turpināt 13. Saeimas iesākto darbu ar Civilās savienības likumprojektu, kas paredz juridiski reģistrēt divu pilngadīgu personu kopdzīvi. Tas attiektos arī uz viendzimuma pāriem.

Piketētājiem pievienojās arī partijas „Progresīvie” deputāti, kas likumprojektu atkārtoti iesniedza Saeimā.

Piketā pie Saeimas aicina pieņemt Civilās savienības likumu
00:00 / 02:13
Lejuplādēt

Savukārt kustības "Dzīvesbiedri" vadītājs Kaspars Zālītis intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" skaidroja, ka Civilās savienības likums regulētu pamatjautājumus saistībā ar mantošanu, attiecību reģistrāciju un šķiršanu. "Tas aptuveni arī viss. Tas ir tāds pirmais solis," teica Zālītis.

Viņaprāt, likumprojekts ietver vajadzīgā regulējuma pašu minimumu. "Es domāju, ka tas ir diezgan labi izstrādāts, bet mums vēl tāls ceļš priekšā – izmaiņas vismaz 17 dažādos likumos, lai mēs to varētu ieviest," norādīja kustības vadītājs.

Savukārt, ja Saeima nepārņems Civilās savienības likumu no parlamenta iepriekšējā sasaukuma, tad  "sāksim visu no jauna", sacīja Zālītis, piebilstot, ka diskusijas par to notiekot jau 25 gadus.

Kustība par šo jautājumu uzrunājusi arī Valsts prezidentu Egilu Levitu. "Mēs esam aicinājuši Levita kungu vairākas reizes šo jautājumu risināt, bet viņš tikai nesen sācis atsaukties. (..) Savas prezidentūras sākumā viņš bija diezgan atvērts par šo likumu. Tagad, skatos, viņš ir daudz klusāks kļuvis un vēl klusāks, ja runājam par Satversmes tiesas sprieduma izpildi. Kā Satversmes preambulas autoram, domāju, viņam vajadzētu būt pirmajam, kas aizstāv Satversmi, bet šajā gadījumā viņš stāv diezgan klusu," komentēja Zālītis.

Tikmēr tiesas ceļā līdz šim atzītas 28 viendzimuma ģimenes, un Zālītis zināja teikt, ka tiesas lēmumus gaida vēl 22 pāri.

KONTEKSTS:

Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam bija jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma Satversmes tiesa (ST), izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Arī "Latvijas Senioru kopienu apvienība" (LSKA) atzinīgi vērtējusi piedāvāto regulējumu, norādot, ka noteikt kritērijus, pēc kādiem juridiski var formulēt, kas ir ģimene, un atbilstoši tam noteikt ģimenes sociāli ekonomisko aizsardzību un atbalstu, ir būtiski arī daudziem senioriem, jo Latvijā netrūkst gadījumu, kad dažādu iemeslu dēļ vecāka gadu gājuma cilvēki dzīvo kopā vienā mājsaimniecībā un rūpējas viens par otru, kamēr viņu juridiskie laulātie vai tuvākie radinieki par šiem cilvēkiem neliekas ne zinis.

13.saeima divos lasījumos atbalstīja, bet galīgajā lasījumā nepieņēma Civilās savienības likumu, kas ļautu juridiski pie notāra nostiprināt divu pilngadīgu personu kopdzīvi - gan viendzimuma, gan pretējā dzimuma pāri. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti