Dienas ziņas

Piesaistīs speciālistus Liepājas reģionālajai slimnīcai

Dienas ziņas

Plānošanas reģionu robežas ir jāpārskata

A. Matīss atkāpjas no amata

«Rīgas satiksmes» jaunais pagaidu vadītājs: Auditoru ziņojumā – tukšas frāzes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 3 mēnešiem.

Auditorkompānijas "Ernst&Young" ziņojumā par situāciju pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" ir tukšas frāzes, kas neļauj izdarīt secinājumus par iepriekšējās valdes atbildību neizdevīgu darījumu slēgšanā. Tāpēc esot jāiepērk vēl viens izvērtējums, to otrdien, 5. martā, sacīja "Rīgas satiksmes" jaunais pagaidu vadītājs Ernests Saulītis.

Saistībā ar skandāliem «Rīgas satiksmē» pašvaldību ministrs Pūce lēmumus par domi un Ušakovu sola pēc trim nedēļām
00:00 / 03:49
Lejuplādēt
Rīgas domes Īpašuma departamenta vadības cilvēku Saulīti "Rīgas satiksmes" valdē Ušakovs iecēla tikai piektdien. Savukārt otrdien, 5. martā, Saulītim uzticēts arī "Rīgas satiksmes" pagaidu vadītāja amats, ņemot vērā, ka uzņēmumu pameta Anrijs Matīss, kurš "Rīgas satiksmes" pagaidu vadītāja amatu ieņēma pēc iepriekšējās valdes atkāpšanās saistībā ar korupcijas skandālu. Tieši Īpašuma departaments ir bijis galvenais "Rīgas satiksmes" finanšu uzraugs no domes puses uzreiz aiz Ušakova un rekomendāciju sniedzējs mēram. Tādēļ Matīss par pēcteci ir bažīgs.

 

"Ja jau šīs rekomendācijas ir bijušas ačgārnas, tad vai viņa patiesais mērķis ir piesegt sevi vai domi, vai kaut kādā veidā sakārtot šo lietu, lai savu iepriekšējo laiku neizdarības piesegtu? 

Katrā ziņā tas man bija liels pārsteigums, jo starp atlikušajiem valdes locekļiem ir ļoti kompetenti cilvēki, kas varētu visu to darīt," teica Matīss.

Saulīti Rīgas mēram Nilam Ušakovam ("Saskaņa") ieteicis pilsētas vicemērs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai"). "Viņš nebaidās pateikt nē, viņš nebaidās oponēt. Tajā pašā laikā viņš vienmēr var atrast kādus risinājumus," skaidroja Burovs.

Saulītis sola turpināt optimizēt "Rīgas satiksmes” izdevumus. Viņa attieksme pret "Ernst&Young" auditu "Rīgas satiksmē" ir skeptiska. Ziņojuma saturu Saulītis nekomentē, taču deputātiem norādīja, ka tajā esot tukšas frāzes, kas neļauj izdarīt secinājumus par iepriekšējās valdes atbildību neizdevīgu darījumu slēgšanā. Tāpēc esot jāiepērk vēl viens izvērtējums.

Kaut gan "Ernst&Young" atļāvuši ziņojumu nosūtīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai  (VARAM), kas uzrauga pašvaldību darbu, Saulītis saka – ministrijas pārstāvji ar to varēs iepazīties tikai klātienē "Rīgas satiksmē". 

"Pavairot [audita ziņojumu] un izplatīt trešajām personām ir aizliegts. Mēs uzskatām, ka mēs nevaram nodrošināt, izgatavojot kopijas, ka tās netiks nodotas trešajām personām," paziņoja Saulītis.

Saulīša atbilde saskan ar Matīsa šorīt teikto Latvijas Radio, ka vienam no piektdien ieceltajiem pagaidu valdes locekļiem uzdots nepieļaut audita nosūtīšanu ministrijai. "Viens ir, kā teikt, iesūtīts, lai torpedētu procesu. Piemēram, pirmais uzdevums viņam bija sagatavot tekstu VARAM, kāpēc viņi nemāk turēt noslēpumus un kāpēc viņiem nevar izsniegt šo audita ziņojumu. [..] Es nesaukšu vārdā."

Tikmēr Saulītis norādīja: "Es nezinu, par ko viņš runā. Tā ir viņa darīšana. Izrādās, ka viņš aiz muguras aprunā kolēģus. Tipiski politiķim gājiens."

Līdz šim noslepenoto auditoru ziņojumu par situāciju "Rīgas satiksmē" pašlaik pēta Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), atzina tā pārstāvis Dāvis Sirmais. "Birojs iepazīstas ar saņemto informāciju, vērtē šo informāciju un lemj par turpmāko rīcību. Šobrīd birojs atturas komentēt iespējamās vai konkrētās darbības." 

Savukārt pašvaldības uzraugošais ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") brīdina – ja “Rīgas satiksme” prasīto audita ziņojumu neatsūtīs, tā pārkāps likumu. 

"Atbildību par šī likuma ievērošanu es personīgi prasīšu no Nila Ušakova, kura rīcībā kā kapitāldaļu turētājam ir šis atzinums.

Attaisnojumu meklēšana, kāpēc "Rīgas satiksmes" valde to neizsniedz, mani patiesībā neinteresē. Tā ir funkcija, kas ir jānodrošina kapitāldaļu turētājam," teica Pūce.

Viņš stāstīja, ka tuvākajās nedēļās varētu noslēgties visaptverošā pārbaude par Rīgas pašvaldības darba likumību. Uz diviem pieprasījumiem Pūce vēl gaida Rīgas atbildes, un pēc aptuveni trīs nedēļām sola izlemt Ušakova vai visas Rīgas domes nākotni.

KONTEKSTS:

Rīgas pašvaldības uzņēmums "Rīgas satiksme" pastiprinātā sabiedrības uzmanības lokā nonāca saistībā ar tā saukto "Rīgas satiksmes" korupcijas lietu. Saistībā ar šo lietu pērn decembra vidū atkāpās "Rīgas satiksmes" valde, bet tās bijušais ilggadējais vadītājs Leons Bemhens nedaudz vēlāk tika apcietināts. Lietas ietvaros apcietinātas piecas personas un veikti vairāki desmiti kratīšanu, tajā skaitā arī Rīgas mēra kabinetā un dzīvesvietā.  

Par uzņēmuma pagaidu vadītāju tika iecelts Matīss, kurš pagājušajā nedēļā paziņoja, ka "Rīgas satiksmei" draud maksātnespēja. Matīss grasījās pamest "Rīgas satiksmes" pagaidu vadītāja amatu, taču pēc sarunas ar Rīgas mēru Ušakovu nolēma palikt amatā. Taču otrdien, 5. martā, Matīss intervijā Latvijas Radio paziņoja, ka grasās tomēr atstāt "Rīgas satiksmes" pagaidu vadītāja amatu. Savu lēmumu Matīss skaidroja ar atbalsta trūkumu pārmaiņām uzņēmumā no akcionāra - Rīgas domes puses. Matīss norādīja, ka "Rīgas satiksmei" nav jādomā tikai par to, kur dabūt naudu, bet arī par to, kā samazināt dotāciju apjomu.

Iepriekš uzmanību pievērsa arī 96 miljonu eiro līgums par «mikriņiem» Rīgā, kurš pēc teju divus gadus ilgas sarunu procedūras uz astoņiem gadiem noslēgts ar  SIA "Rīgas mikroautobusu satiksme".  Tāpat katru gadu apspriestas arī miljoniem lielas dotācijas uzņēmumam, piemēram, pērn novembrī uzņēmumam piešķirti vēl  22,5 miljoni eiro, līdz ar to 2018.gadā kopumā “Rīgas satiksme” no rīdzinieku naudas saņēma vairāk nekā 120 miljonus eiro. Uzņēmumā skaidroja, ka tam pieaugušas izmaksas gan nodokļu izmaiņu, gan degvielas cenas dēļ.

Kompānijas "Ernst&Young" audits atklājis jaunus naudas izšķērdēšanas gadījumus "Rīgas satiksmē". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti