Panorāma

NATO: Krievija joprojām lielākais drauds

Panorāma

Aicina vakcinēties pret ērču encefalītu

Politologi: atstādināšana varētu palīdzēt vēlēšanās

Politologi: Ušakova atstādināšana – skaļš akords viņa kampaņā uz Eiroparlamentu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 1 mēneša.

Sabiedriskās domas pētījumi parāda, ka Nila Ušakova popularitāte gadu gaitā sarūk visās vēlētāju tautību grupās. Tomēr viņš joprojām ir viens no vislabāk ieredzētajiem politiķiem Latvijā. Politologi uzskata, ka viņa un partijas centieni Ušakovu padarīt par politiskās vajāšanas upuri, Eiropas parlamenta vēlēšanās varētu mobilizēt "Saskaņas" vēlētājus.

Svarīgākais par Ušakova atstādināšana no Rīgas mēra amata

  • Pašvaldību ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") 5.aprīlī izdevis rīkojumu par Nila Ušakova ("Saskaņa") atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas. Lēmums pieņemts par likumos noteikto pienākumu nepildīšanu un pieļautajiem normatīvo aktu pārkāpumiem.
  • Pūce: Rīgas domē notika sistemātiska, bezkaunīga likumu pārkāpšana. Lielākie pārmetumi par skandalozā uzņēmuma “Rīgas satiksme” pārraudzību.
  • Par konstatēto VARAM vērsīsies KNAB un prokuratūrā.
  • Ušakovs sola tiesāties par atstādināšanu un uzskata - tiesā varēs pierādīt ministra sastrādātās nelikumības.
  • Pagaidu Rīgas vadītājs Burovs cer «noņemt politizāciju» un labot kļūdas
  • Rīgas domes opozīcija nelolo cerības par pašvaldības darba uzlabošanos
  • Politologs: Ušakova atstādināšana – skaļš akords viņa kampaņā uz Eiroparlamentu
  • Ušakova desmitgade Rīgas mēra amatā – popularitāte un pārmetumi.

Politologs Juris Rozenvalds vērtēja, ka “Rīgas domē viss nav kārtībā – par to nav šaubu”, taču kampaņā pret Ušakovu esot spēcīga politiskā komponente. Noteikti esot gaidāmi tiesu darbi, un juristiem un tiesai būs jāvērtē ministrijas paustie pārmetumi.

Savukārt no politiskā viedokļa šāds notikumu pavērsies būšot “skaļš akords” Ušakova kampaņā, kandidējot Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās. Rozenvalda ieskatā tas, ka Ušakovs mainījis sākotnējo lēmumu un pieteicis savu kandidatūru EP vēlēšanām, bija piespiedu solis, kas gan pašreizējā situācijā spēlējot viņam par labu.

Bet, komentējot situāciju Rīgas domē, Rozenvalds sacīja – ja neradīsies pretrunas starp “Saskaņu” un “Gods kalpot Rīgai”, tad nekas īpašs vietvarā nenotiks. Pašlaik šīm abām partijām ir vairākums, kas turklāt konsolidēsies, saprotot, ka nav ko zaudēt.

Turklāt, lai arī šī situācija partijai “Saskaņa” ir nepatīkama, tomēr jau ilgāku laiku tiekot runāts par nepieciešamību šim politiskajam spēkam transformēties. “Saskaņai” ir jāiziet no Ušakova ēnas, jo pretējā gadījumā perspektīvā var klāties grūti, norādīja politologs.

Savukārt politologs Filips Rajevskis iepriekš LTV “Rīta panorāmai”  norādīja, ka ministra rīkojums ir loģisks un absolūti gaidāms solis, “pēc visa procesa bija politiski neiespējami, ka būtu cits iznākums”. Rajevskis uzskata, ka Ušakova atstādināšana ir  “nopietns sitiens” un ilgtermiņā ietekmēs arī “Saskaņas”  statusu.  

Savukārt žurnālists, notikumu apskatnieks Māris Zanders uzskata, ka atšķirībā no Ušakova sarežģītākā situācijā ir viņa vadītais politiskais spēks un svarīgi būs tas, vai “Saskaņa” spēs distancēties no viņa. Pašam Ušakovam gan Pūces lēmums nekaitēšot, bet tieši pretēji – palīdzēšot mobilizēt savus vēlētājus, notikušo interpretējot kā politisku izrēķināšanos.

Zanders arī uzskata, ka Pūce ir piesardzīgs cilvēks, kurš neriskētu uzprasīties uz konfliktu tikai politiska īstermiņa labuma dēļ. Viņaprāt, ministrs pietiekami ilgi strādājis pie lēmuma atstādināt Rīgas mēru.

Zandera ieskatā Rīgā pēc Ušakova atstādināšanas “turpināsies veiksmīga saimniekošana”, proti, būtiskas pārmaiņas nav gaidāmas, jo “jo vicemēri izdarīs rituālas kustības”, sakot, ka turpinās iesāktos darbus.

Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra "SKDS" vadītājs Arnis Kaktiņš LTV tikmēr norādīja, ka uz Ušakova popularitāti atstādināšanas ietekme nebūs liela, jo tiem, kuri seko līdzi politikai un, visticamāk, piedalīsies Eiropas Parlamenta vēlēšanās, notiekošais nav nekāds pārsteigums un šoks. Kaktiņš arī pauda, ka varētu uzlaboties vides un pašvaldību ministra Jura Pūces ("Attīstībai/Par") reitingi, jo šobrīd viņš ir nonācis prožektoru gaismā un vāc ražu.

Nepilnus desmit gadus saimniekojot galvaspilsētā, “Saskaņai” ir izdevies attīstīt sociālos tīklus jeb iedzīvotāju grupas, kas gatavas brīvprātīgi aģitēt par Rīgas mēru. Politologs Ojārs Skudra pieļauj, ka tieši šādā veidā tuvākajā laikā tiks mēģināts panākt viedokļa veidošanu tajā starpā arī propagandas kanālos, par to, ka it kā vienkāršā tauta aizstāv atstādināto Rīgas galvu.

"Tā ir tāda priekšvēlēšanu kampaņas metode, kad tie galvenie vēstījumi netiek izplatīti ar mediju palīdzību, bet, tā teikt, ceļo no mutes mutē, viens otram stāsta, kas jādara, kur jāpulcējas, un tā tālāk. Būs piketi, dažādi, citādi pasākumi, kas nebūs tieši saistāmi ar partiju "Saskaņa", bet, tā teikt, liecinās, un to izmantos arī Krievijas propaganda," teica Skudra.

Rozenvalds uzsvēra arī tiesas lomu. No tās lēmuma būs atkarīgs vai ministra Pūces pozīcija tiks stiprinātas vai vājinātas. Taču tiesas lēmumam būs nozīme visticamāk jau krietni pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Rozenvalds prognozē, ka ministra šīs dienas lēmums atstādinātajam mēram, kurš pašlaik sevi pozicionē kā politiskās izrēķināšanās upuri, vēlēšanās nāks par labu.

"To var skatīt arī no tāda viedokļa, ka tas ir noderīgi arī pašam Ušakovam viņa priekšvēlēšanu kampaņā. Tiecoties uz Eiroparlamentu, grūti teikt ar kādiem līdzekļiem, bet upuri vienmēr ar savu upura lomu ir diezgan izdevīgi no politiskās aģitācijas viedokļa," pauda Rozenvalds.

KONTEKSTS: 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") izdevis rīkojumu par Nila Ušakova ("Saskaņa") atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas. Šāds lēmums pieņemts par likumos noteikto pienākumu nepildīšanu un pieļautajiem normatīvo aktu pārkāpumiem, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Ministra rīkojumā uzskaitīta virkne likumpārkāpumu, ko Ušakovs pieļāvis kā pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" kapitāla daļu turētājs un kā Rīgas domes priekšsēdētājs.

Ušakovs sola rīkojumu pārsūdzēt tiesā. Viņš ir pārliecināts, ka ministra Jura Pūces rīkojums par viņa atstādināšanu ir prettiesisks un tiesā varēs pierādīt šī rīkojuma nelikumību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti