Policija aptur kibernoziedznieku grupu un izņem kriptovalūtu 110 000 eiro apmērā

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas amatpersonas šogad pārtrauca organizētās kibernoziedznieku grupas darbību. Atsavināta liela summa skaidrā naudā un izņemta kriptovalūta vairāk nekā 110 000 eiro apmērā. Kibernoziegumi tika pastrādāti ārzemēs, bet Latvijā ilgstoši notikusi noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācija lielos apmēros. Par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu aizturētas trīs personas.

Policija paziņojumā medijiem informēja, ka šī gada 19. februārī policijas amatpersonas saistībā ar notikušo uzsāka kriminālprocesu par, iespējams, ārvalstīs izdarīto kibernoziegumu rezultātā noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā organizētā grupā. Par šādu noziegumu likumā paredzēts sods – brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un probācijas uzraudzība uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Veicot izmeklēšanu kriminālprocesā, tika iegūta liela apjoma informācija par organizētu grupu. Tā esot ilgstošā laika periodā veikusi krāpnieciska rakstura darbības interneta vidē, tajā skaitā tādās sabiedrībā pazīstamās platformās kā „Ebay”, „PayPal”, „Booking” un citās.

Tika noskaidrots, ka organizētā grupa savas aktīvās darbošanās laikā masveidā pirka „DarkNet” internetā cilvēku personīgos datus, kā arī pieejas datus profiliem dažādās platformās, kompromitētu e-pastu paroles un citus personīgos datus, lai tādējādi vēlāk iegūtu piekļuvi cietušo personu elektronisko maksāšanas līdzekļu datiem. 

Krāpšana notika daudzveidīgi atkarībā no tā, kurā platformā noziedznieki bija darbojušies. Izmeklēšanas interesēs gan policija detalizēti metodes neapraksta. Minētās informācijas pirkšana pārsvarā notika slēgtā tipa interneta platformās (“DarkNet” forumos), kurās iespējams iegādāties arī citus brīvā apgrozībā aizliegtos priekšmetus, piemēra, apgrozībā aizliegtās vielas, viltotas preces vai viltotus dokumentus.

Izkrāpto naudu personas pārsvarā legalizēja Latvijā, izmantojot tam dažādus paņēmienus: pirka gan kustamo un nekustamo mantu, gan maksāja ar noziedzīgi iegūtajiem līdzekļiem ikdienā par degvielu, pārtiku, izklaidi, kā arī veica ieguldījumus kriptovalūtā un zeltā.

Izmeklēšanā tika noskaidrots, ka personas, kas krāpniecisko darbību rezultātā cietušas, pārsvarā atrodas ārvalstīs. Tādēļ cietušo personu skaits un viņu atrašanās vieta vēl tiek skaidrota. Policijā lēš, ka

cietušo varētu būt vairāk nekā 1 000 cilvēku – pārsvarā Eiropas rietumu un Ziemeļamerikas iedzīvotāji.  

Policija, veicot operatīvo un kriminālprocesuālo pasākumu kopumu, tajā skaitā slēgtā tipa interneta platformu “DarkNet” forumu monitoringu, identificēja un aizturēja trīs Latvijas iedzīvotājus. Divi no aizturētajiem ir Latvijas pilsoņi un viens nepilsonis. Aizturētie ir 1986., 1989. un 1991. gadā dzimuši vīrieši.

Kriminālprocesā visi trīs vīrieši tika atzīti par aizdomās turētiem. Vienam no aizdomās turētajiem, 1986. gadā dzimušajam vīrietim, tiesa piemēroja drošības līdzekli – apcietinājumu. Pārējām personām tika piemēroti drošības līdzekļi, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu.

Tāpat kriminālprocesā tika veiktas vairāk nekā 12 kratīšanas, kā rezultātā izņemts liels skaits elektronisko pierādījumu, kam esot būtiska nozīme kriminālprocesā. Kratīšanu un citu izmeklēšanas darbību laikā tika izņemts arī ievērojams daudzums naudas un materiālo vērtību – skaidra nauda – ap 280 000 eiro un 37 000 dolāru, kā arī kriptovalūtas (BTC, ETH, XRP un USDT) līdzekļi vairāk nekā 110 000 tūkstošu eiro apmērā.

Policija aptur kibernoziedznieku grupu un atsavina lielu summu skaidrā naudā un kriptovalūtu vairāk nekā 110 000 eiro apmērā.

Neatliekamības kārtībā tika uzlikti vairāki aresti aizdomās turēto personu privātīpašumiem un transportlīdzekļiem, 11 nekustamiem īpašumiem, kuru kopējā tirgus vērtība ir aptuveni 315 000 eiro, un trīs automašīnām, kuru kopējā tirgus vērtība ir aptuveni 30 000 eiro. Pašlaik izmeklēšana kriminālprocesā turpinās.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti