Dienas ziņas

Skultē demontētās lidmašīnas nākotne joprojām neskaidra

Dienas ziņas

Ukraiņi apkopo spēkus Hersonas atgūšanai

Pieminekli Pārdaugavā sāks demontēt tuvāko nedēļu laikā

Pieminekli Uzvaras parkā nejauks pa posmiem – visticamāk, nogāzīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Uzvaras parkā esošo pieminekli, visticamāk, nenojauks pa posmiem, bet tā demontēšanai izmantos nogāšanas metodi. Savukārt to, kā tieši tiks organizēta pieminekļa nogāšana, vēl precizēs. Nojaukšanu sāks augustā un pieminekļa redzamo daļu – obelisku un skulptūras – paredzēts nojaukt likumā noteiktajā termiņā līdz 15. novembrim. To ceturtdien preses konferencē pavēstīja Rīgas domes pārstāvji.

Uzvaras parkā esošā pieminekļa nojaukšanu sāks tuvākajās nedēļās
00:00 / 03:26
Lejuplādēt

Jau zināms, ka Rīgas dome ir izraudzījusies būvnieku padomju pieminekļa nojaukšanai Pārdaugavā, taču tā vārds drošības apsvērumu dēļ pagaidām netiks atklāts. Arī preses konferencē ceturtdien domes pārstāvji neatklāja būvnieka vārdu. 

Tikmēr Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange atklāja, ka būvnieka izvēles procesā, izrunājot nojaukšanas iespējas ar būvniekiem, secināts, ka pieminekli demontēt, nojaucot to pa posmiem no augšas uz leju, nebūtu iespējams, jo tādējādi būvnieki nespētu iekļauties demontāžas termiņā. Ņemot vērā to, ka būvniekam jādemontē arī piemineklim līdzās esošās bronzas statujas un baseins, kā arī pēc tam jāveic teritorijas labiekārtošanas darbi, tad pieminekļa nojaukšana pa posmiem izslēgta. "Ar šādu metodi būvnieki uzskatīja, ka laika grafikā iekļauties nevar," piebilda Lange. 

Līdz ar to piemineklis, visticamāk, tiks demontēts ar nogāšanas metodi. To, kā tieši tiks organizēta pieminekļa nogāšana, Lange vēl neatklāja. Tas tiks precizēts darba organizēšanas projektā. 

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis norādīja, ka "nogāšanas metode nenozīmē, ka būs sprādziens".

Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja slēgtā sēdē lēmusi atbalstīt pieminekļa kompleksa nojaukšanai un teritorijas labiekārtošana novirzīt kopumā 2,1 miljonu eiro. Visdārgāk – gandrīz pusi no summas izmaksās baseina nojaukšana un aizbēršana. Uz jautājumu, vai baseinu nevarētu saglabāt, atbilde bija noliedzoša.

Rīgas mērs skaidroja: "Likums paredz, ka šis objekts ir demontēts pilnībā, neatstājot nevienu no tām detaļām, ieskaitot arī baseinu. (..) Šī nav summa par viena objekta demontāžu. Šī summa ir par projektu kopumā. Un projekts ir ļoti apjomīgs. Mēs runājam par 3 hektāriem, 30 000 kvadrātmetriem, kur atrodas sešus gadus veidots būvobjekts, kura vietā būs zaļa zālīte."

Lielāko daļu pieminekļa kompleksa nojaukšanai vajadzīgo līdzekļu novirzīs no Rīgas domes rezerves fonda, taču aprēķinos iekļauti arī sabiedrības saziedotie vairāk nekā 268 000 eiro, ko izmantos būvgružu izvešanai, un iespējamais valsts līdzfinansējums.

Tāpat Rīgas mērs atklāja, ka būvdarbu laikā Uzvaras parkā jau pašlaik norobežotā teritorija paliks iežogota, lai būvnieks varētu netraucēti veikt pieminekļa nojaukšanas darbus. Sabiedrības piekļuve nojaukšanas darbiem un būvlaukumam būs ierobežota, tāpat nebūs iespēja pieminekļa nojaukšanas vērošanai izmantot bezpilota gaisa kuģus jeb dronus, paskaidroja Staķis. 

Vienlaikus Staķis norādīja, ka darbi jāuzsāk jau tuvākajā laikā, jo pieminekļa laukumā netiks atstāta neviena objekta daļa. Lielākās izmaksas un darba apjoms paredzēts baseina demontāžai, kas, pēc Staķa teiktā, ir "milzīgs darba apjoms, jo vajadzīgs daudz zemes un grunts, kas būtu jāatved un ar ko būtu jāaizber baseins".

Staķis arī sacīja: "Ar pilnu garantiju es to nevaru pateikt, bet ar diezgan augstu ticamību, ka līdz 1. oktobrim vizuāli pieminekļa ansamblis vairs nebūs redzams."

Slēgtajā cenu aptaujā, kas Rīgai palīdzēja izvēlēties būvnieku, pieteicās pieci uzņēmumi, pastāstīja Lange, norādot, ka šis uzņēmums piedāvājis mazāko no projekta sagatavotajā tāmē norādītās summas. 

Tāpat Lange pauda, ka jau 5. augustā varētu tikt noslēgts līgums ar būvnieku, kura vārds aizvien netiek atklāts drošības apsvērumu dēļ.

Viņš norādīja, ka tiekot strādāts arī pie būvdarbu drošības protokola, kas citstarp noteiks, kā būvnieks piekļūs nojaukšanas darbu laukumam un vai būvfirmas nosaukums parādīsies uz kādiem stendiem un darbinieku drošības vestēm. "Vēlamies, lai būvnieks darbus var uzsākt bez provokācijām," piebilda Rīgas mērs. 

Savukārt Lange skaidroja: "Dodiet mums vēl nedaudz laika. Līdz būvdarbu sākšanai ar valsts drošības iestādēm saskaņojam drošības plānu par to, kā šajā būvobjektā notiks iebraukšana un izbraukšana, vai darbiniekiem būs vestes ar uzrakstiem, vai būs būvdarbu tāfele, lai maksimāli nodrošinātu šī procesa drošību un izvairīšanos no provokācijas riskiem. Tāpēc šo informāciju mēs, visticamāk, atklāsim tuvākajā laikā. Taču mums bija svarīga būvnieku reputācija, par ko arī konsultējāmies ar drošības dienestiem."

Vaicāts par drošības situāciju pieminekļa nojaukšanas brīdī, Staķis paskaidroja, ka policijas pārstāvji un arī atbildīgie ministri ir bijuši klāt visās darba grupas plānošanas sēdēs, lai drošības un kārtības dienestus sagatavotu datumam, kad pieminekli nojauks. Taču plašāku informāciju iesaistītās puses ir parakstījušās neizpaust. 

Savukārt nodrošināt sabiedrisku uzraudzību nojaukšanas procesā ir uzņēmusies organizācija "Sabiedrība par atklātību “Delna”", kas solījusi to darīt bez maksas. “Delnas” vadītāja Inese Tauriņa solīja, ka pievērsīsies gan būvnieka izvēlēšanai, gan demontāžas darbu uzraudzībai un atbrīvotās parka teritorijas izmantošanai pēc pieminekļa nojaukšanas.

Tauriņa  norādīja: “Tas galvenais mērķis ir, protams, iepazīstoties ar līdz šim paveikto un arī sekojot līdzi nākamajiem darbiem, pārliecināties, ka gan pasūtītājs –  Rīgas pašvaldība, gan izpildītājs – būvnieks, gan arī citas iesaistītās puses ievēro šos labas pārvaldības godprātības principus un, protams, korupcija un interešu konflikti šeit ir izslēgti.”

Paredzēts, ka "Delnas" mājaslapā ikvienam būs iespēja vērsties ar jautājumiem, uz kuriem tiks prasītas atbildes no Rīgas domes.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

KONTEKSTS:

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.

Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim. Demontējamo objektu sarakstu vasaras laikā jānosaka valdībai, balstoties uz ekspertu rekomendācijām.

Līdz šim valdība atbalstīja ekspertu piedāvāto sarakstu ar 69 demontējamiem objektiem. No šiem objektiem 21 gadījumā būs jāsaglabā to fragmenti kā laika un mākslas liecības, pavēstīja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde. Tāpat Rīgā jau ir pieņemts lēmums par padomju armijas karavīru pieminekļa demontāžu Rīgā, Pārdaugavā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti