Pie Saeimas pieteikti divi piketi pret novadu reformu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Otrdien, 26. maijā, pie Saeimas no plkst.14 līdz 15 pieteikti divi piketi, kuros tiks pausta neapmierinātība par administratīvi teritoriālās reformas izskatīšanu Saeimā trešajā lasījumā, informēja Latvijas Zaļā partija.

Šobrīd Latvijas Zaļās partijas rīcībā pieejamā informācija liecina, ka piketos piedalīsies Latvijas iedzīvotāji no Ikšķiles, Kandavas un citiem novadiem. Partija norāda, ka protesta akcijas dalībnieki ievēros divu metru distancēšanās ierobežojumus vienam no otra un epidemiologu noteiktos drošības norādījumus.

Piketa pieteicēji iebilst pret novadu reformas skatīšanu Saeimā attālinātā un e-sistēmas režīmā. Tāpat piketa pieteicēji uzskata, ka rupji pārkāpta demokrātija, jo ārkārtējā situācijā noteikto ierobežojumu dēļ sabiedrības un pašvaldību iesaiste esot bijusi ļoti ierobežota, tostarp šajā krīzes periodā pašvaldības pārstāvji paaugstinātas slodzes režīmā esot iesaistīti palīdzības sniegšanai saviem iedzīvotājiem.

“Uzskatu, ka pieņemt Latvijas nākotnei vitāli svarīgus lēmumus nepārbaudītas e-sistēmas vidē laikā, kad pasaulē tik smags pārbaudījums kā globālā Covid-19 pandēmija, ir cilvēktiesību un demokrātijas normu rupjš pārkāpums un ciniska rīcība no valdošās koalīcijas puses pret Latvijas valsti un Latvijas tautu,” paziņojumā medijiem norādīja viens no piketa pieteicējiem Pēteris Dimants, Zaļās partijas ģenerālsekretārs un Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) valdes loceklis.

Tikmēr Ikšķiles novada dome ir vērsusies pie Saeimas deputātiem ar aicinājumu ņemt vērā pašvaldības iedzīvotāju pausto viedokli un administratīvi teritoriālās reformā atbalstīt Ikšķiles novada saglabāšanu.

Ikšķiles novada dome informēja, ka vēstulē Saeimas deputāti tiek aicināti nepieļaut reformas tālāko nedemokrātisko virzību šajā ekonomiski nestabilajā situācijā Latvijā un pasaulē un aizstāvēt demokrātiskas valsts pastāvēšanu un Satversmes ievērošanu.

Ikšķiles novada domes iepriekš pieņemto lēmumu par iedzīvotāju aptaujas organizēšanu atzinusi par likumīgu Satversmes tiesa.

KONTEKSTS:

12. maijā Saeimas atbildīgā komisija pabeidza darbu pie jaunā administratīvi teritoriālās reformas projekta un nodeva to Saeimas lemšanai. Saeima plāno otrdien, 26. maijā, sākt reformas skatīšanu galīgajā lasījumā.

Likumprojekts noteic, ka Latvijas Republiku iedala valstspilsētu pašvaldību teritorijās un novadu pašvaldību teritorijās. Savukārt novada teritorijas iedala pilsētās un pagastos. Jauno novadu teritorijas, novada pilsētas un novada pagastus paredzēts noteikt likumprojekta pielikumā.

Tāpat jaunais likumprojekts noteic, ka Latvijā kā apdzīvotās vietas ir pilsētas, ciemi, mazciemi un viensētas, savukārt pilsētas plānots iedalīt valstspilsētās un novada pilsētās.

Latvijā saistībā ar reformu notikuši plaši protesti. Tikmēr maija vidū Satversmes tiesa par neatbilstošu Satversmei atzinusi vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces ("Attīstībai/Par") rīkojumu par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas nolikuma darbības apturēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti