Dienas notikumu apskats

Vācija un Francija varētu uzņemties vidutāja lomu Ukrainas un Krievijas krīzes risināšanā

Dienas notikumu apskats

Sarunās par valdību Gobzems aicina partijas ievērot konfidencialitātes vienošanos

Partijas gatavas pārrunām ar "KPV LV", tomēr attieksme rezervēta

Partijas gatavas pārrunām ar «KPV LV», tomēr solīt atbalstu nesteidz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 5 mēnešiem.

13. Saeimā ievēlētās partijas pauž gatavību sarunām ar partiju "KPV LV", kuras premjera amata kandidātam Aldim Gobzemam Valsts prezidents uzticēja valdības veidošanu, tomēr paust atbalstu iespējamai valdībai politiķi nesteidz.

26. novembris ir tā kritiskā diena, līdz kurai Valsts prezidents Raimonds Vējonis bija aicinājis visas Saeimā ievēlētās partijas vienoties par vienu Ministru prezidenta amata kandidātu. Partijas nāca uz Rīgas pili bez gatava risinājuma un centās izprast, kāds tad būs prezidenta solītais "plāns B". Tomēr visu septiņu Saeimā iekļuvušo un Rīgas pilī aicināto politisko spēku pārstāvji pēc sarunas ar prezidentu pauda neizpratni, kas tika domāts ar Vējoņa draudiem īstenot "plānu B" gadījumā, ja partijas nevienosies par vienu Ministru prezidenta amata kandidātu. Nedēļas laikā vienošanās panākta nebija.

„Matemātika neatbilst ambīcijām,” sacīja “Jaunās Vienotības” pārstāvis Krišjānis Kariņš. Tā visas partijas gaidīja nākamo prezidenta soli.

Apvienības „Attīstībai/Par!” un partijas „KPV LV” līderi pie prezidenta devās kopā, bet bez Ministru prezidenta kandidātiem. Daniela Pavļuta un Artusa Kaimiņa vēstījums bija šāds – prezidentam jānosauc viens no diviem esošajiem premjera kandidātiem, nevis jāskatās uz kādu trešo kandidātu no malas. Par Ministru prezidenta kandidātu Vējonis nosauca „KPV LV” pārstāvi Aldi Gobzemu.

Gobzems pateicās par nomināciju un pauda pārliecību, ka laika valdības izveidošanai viņam pietiks. Jautājumu, vai viņš pats jūtas kā prezidenta “plāns B”, Gobzems komentēja šādi: „Es domāju, ka tas nav aktuāls jautājums. Prezidents savu izvēli ir izdarījis. Man ir cienīgi jānes šī nasta, un es darīšu visu iespējamo, lai valdība tiktu izveidota.”

Gobzems vēlas veidot sešu partiju koalīciju. Pagaidām partijas ir atvērtas sarunām, bet pārliecinošu atbalstu uzreiz nesola neviens, arī Artis Pabriks no „Attīstībai/Par!”: „ Es nezinu, cik ilgi mēs varam atļauties formēt valdību, līdz ar to es, no vienas puses, ceru, ka Gobzema kungam izdosies veidot valdību.”

Jaunās konservatīvās partijas pārstāve Dagmāra Beitnere-Le Galla saka, ka partija atkāpties no “zaļi sarkanās līnijas” negrasās, lai arī opozīcijā partija nevēlētos palikt: „Gobzema kungam būs grūtības izveidot valdību. Tas, iespējams, būs ļoti ilgstošs [process]. Bukmeikeri saka, ka Latvijā valdību būs iespējams izveidot tikai janvāra beigās. Arī šo apstākli es aicinātu uztvert ar sapratni.”

Pārsteigumu par Gobzema nomināciju pauž Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars. Viņš novēl premjera kandidātam demonstrēt konstruktīvismu sarunās un arī diplomātijas spējas: “No tā mēs gribētu izdarīt secinājumu, ka Gobzema kungs pielaidi saņems, jo citādi tas ir liels risks. Un mēs no prezidenta gribētu to skaidri dzirdēt, lai ar mierīgu sirdi varam turpināt sarunas.”

Vērtējot iepriekšējo “KPV LV” sagatavoto valdības deklarāciju, Dzintars min, ka tajā ir daudzas diskutējamas lietas, ieskaitot OIK tūlītēju atcelšanu, skolu pārņemšanu valsts pārziņā, arī automātisku pielaides valsts noslēpumam piešķiršanu.

Iebildumi ir arī “Jaunās Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājam Ainaram Latkovskim: „Mēs jautāsim par to, vai Gobzema kungs grasās piesaistīt savai koalīcijai “Saskaņu” atklātā vai slēptā veidā. Un šie punkti par [Krievijas prezidenta Vladimira] Putina gubernatoru sistēmas izveidošanu Latvijā, ko “KPV LV” ir nosaukusi par prefektiem.”

Savi jautājumi būtu arī Zaļo un Zemnieku savienībai, tomēr tās valdes loceklis Augusts Brigmanis min, ka Gobzema valdības likteni izšķirs „Attīstībai/Par!”: “Ja būs sarunas pozitīvi, tas sekmēsies ar valdības izveidi. Ja sarunas būs apgrūtinātas, tad arī valdības izveidošana ir uz jautājuma zīmes.”

Šīs partijas "KPV LV" uz valdības veidošanas sarunām aicinās otrdien, 27. novembrī.

KONTEKSTS:

Pēc 13. Saeimas vēlēšanām uz premjera amatu nopietni pretendēja trīs politisko spēku pārstāvji –  Jaunās konservatīvās partijas līderis Jānis Bordāns, “KPV LV” pārstāvis Aldis Gobzems un “Attīstībai/Par!” pārstāvis Artis Pabriks. Mēnesi partijas nespēja vienoties par koalīcijas aprisēm, un Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicināja Bordānu veidot valdību, taču viņam tas neizdevās.

Tad Vējonis aicināja partijas aktīvāk strādāt, lai izveidotu valdību, dodot tām nedēļu laika līdz 26. novembrim. Trīs dienu laikā neviena oficiāla tikšanās netika aizvadīta, kas izraisīja prezidenta neapmierinātību. 26. novembrī Vējonis deva Gobzemam divas nedēļas valdības izveidei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti