Panorāma

"Kara bērni": mājvieta ir lielākā problēma

Panorāma

Saeima apstiprina mandātus 14 deputātiem

Slēgtā sēdē sāk izskatīt imunologa Ņikiforenko krimināllietu

Par iespējamu seksuālu vardarbību pret pacientēm tiesas priekšā stājas imunologs Ņikiforenko

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ceturtdien Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā notika pirmā tiesas sēde krimināllietā par iespējamu imunologa seksuālu vardarbību pret pacientēm. Tiesas priekšā stājies Jevgēnijs Ņikiforenko, kura iespējamos pārkāpumus sabiedrībā izgaismoja Latvijas Radio stāstu sērijā "Vajadzēs noģērbties". Vairākas ārsta pacientes atklāja, ka, imunologs esot veicis ginekoloģiskus izmeklējumus, kas viņa specialitātei nav atbilstoši. Krimināllietā par cietušajām atzītas piecas sievietes. 

Apsūdzētais un no darba pienākumu veikšanas atstādinātais ārsts Ņikiforenko tiesā ieradās kopā ar savu advokātu. 

Ņikiforenko savu vainu viņam inkriminēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanā neatzīst.

Viņš, ierodoties tiesā, sacīja: “Sūdzību es neatzīstu. Tālākus komentārus es pagaidām nedošu. Sakarā ar to, ka man ir parakstīts līgums par informācijas neizplatīšanu.”

Februāra beigās policija aizturēja imunologu Ņikiforenko. Viņš apsūdzēts par seksuāla rakstura darbībām nolūkā apmierināt savu dzimumtieksmi fiziskā saskarē ar cietušās ķermeni, ja tās izdarītas pret cietušās gribu, izmantojot uzticību un lietojot vardarbību, kā arī par dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā, kas saistīta ar vaginālu iekļūšanu cietušās ķermenī pret cietušās gribu, izmantojot uzticību.

Par iespējamu seksuālu vardarbību pret pacientēm tiesas priekšā stājas imunologs Ņikiforenko
00:00 / 03:09
Lejuplādēt

Prokurore Egija Žaugre skaidroja: "Lieta tika saņemta prokuratūrā 2022. gada 20. maijā. Viņš ir apsūdzēts par četriem [noziedzīgajiem nodarījumiem] Krimināllikuma 160. panta pirmajā daļā un trim Krimināllikuma 160. panta otrajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu. Cietušās šobrīd mums ir piecas personas. Cietušās statuss netika noteikts tām personām, pret kurām noziedzīgie nodarījumi tika vērsti līdz 2014. gadam līdz attiecīgajiem grozījumiem Krimināllikumā."

Policijas izmeklēšanas laikā vēl deviņas sievietes sniedza liecības par iespējamo noziedzīgo nodarījumu pret viņām, taču nevarēja lietā tikt atzītas par cietušām noilguma dēļ. Noskaidrots, ka ir vēl citas sievietes, kuras par noziedzīgo nodarījumu nav vērsušās policijā un kategoriski atsakās sniegt liecības vai jebkādā citā veidā piedalīties šajā procesā. Kopējais iespējamo cietušo skaits nav zināms.

Kriminālprocesā par īpaši aizsargājamām cietušajām atzītas piecas ārsta pacientes, kuras kopumā ir pieteikušas morālā kaitējuma kompensācijas 8000 eiro apmērā. Vienai no cietušajām Juridiskās palīdzības administrācija izmaksājusi valsts kompensāciju 2250 eiro, kas būtu piedzenama no apsūdzētā.

Ņikiforenko inkriminētās darbības veicis laika posmā no 2015. gada līdz pagājušajam gadam. Taču policijas izmeklēšanas laikā gūtā informācija liecina, ka noziedzīgā nodarījuma epizodes norisinājušās jau 2004. gadā.

Pirmā tiesas sēde, ņemot vērā to, ka cietušo liecības ir sensitīvas, un tajās figurē arī seksuāla rakstura informācija, notika aiz slēgtām durvīm, piedaloties tikai lietas dalībniekiem. 

Sievietes lūdza, lai viņas nefilmē, un sarunai ar Latvijas Televīziju, neatklājot savu vārdu un seju, piekrita tikai viena. 
Ņikiforenko paciente sacīja: “Man tolaik bija problēmas ar veselību, pietūkums. Un, kad es pie viņa aizgāju, man uzreiz viņš likās dīvains. Tāpēc, ka viņam halāts bija uzvilkts uz kaila ķermeņa.”

Sieviete stāstīja, ka vizīte ilgusi apmēram stundu. Tās laikā imunologs sācis bārstīt komplimentus, lūdzis apgulties uz kušetes, kur izmeklēšot vēderu.

Paciente stāstīja: “Es apgūlos uz tās kušetes un viņš apskatīja manu vēderu, un tad sekoja dīvainākais. Man bija uzvilkti legingi, viņš vienā brīdī pacēla manus legingus un iebāza tur roku. Tas bija ļoti dīvaini. Es saspiedu kopā kājas.”

Sieviešu stāsti esot ļoti līdzīgi. Un tās, kuras atsaukušās liecināt, varētu būt vien daļa, pieļauj vienas cietušās un vairāku liecinieku advokāts Andris Tauriņš.

Tauriņš norādīja: “Šeit cilvēki uzticējās, gāja pie ārsta, un attiecīgi izrādījās, ka ārsts veic darbības, kuras nav paredzētas ārsta pienākumu aprakstā. Un šie stāsti ir ļoti līdzīgi.”

Pats Ņikiforenko izmeklēšanas laikā atteicies liecināt.

Kādēļ? To viņš Latvijas Televīzijai atteicās klāstīt. Taču Ņikiforenko aizstāvis Modris Vitkovskis sacīja: “Sniegt vai nesniegt liecības ir apsūdzētā tiesības. Es nekomentēšu krimināllietas materiālus, bet apsolu jums, ka tad, kad process beigsies, mēs sniegsim jums izsmeļošas atbildes uz visiem jūsu jautājumiem attiecībā uz šo kriminālprocesu.”

Ņikiforenko šobrīd piemēroti vairāki drošības līdzekļi – dzīvesvietas maiņas paziņošana, aizliegums izbraukt no valsts, kā arī liegts pildīt imunologa darba pienākumus. Tāpat apsūdzētajam noteikts aizliegums jebkādi tuvoties cietušajām personām un ar viņām kontaktēties.

Par inkriminētajiem noziegumiem Ņikiforenko draud pat brīvības atņemšana līdz desmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz pieciem gadiem. Likums nosaka arī to, ka par šiem noziedzīgajiem nodarījumiem neparedz nosacītu notiesāšanu.

KONTEKSTS: 

Vairākas sievietes apsūdzējušas imunologu Ņikiforenko par savai specialitātei neatbilstošu manipulāciju veikšanu, kā arī vērsās policijā un citās uzraugošajās iestādēs, jo uzskatīja, ka piedzīvotais bijusi seksuāla vardarbība, tomēr policija krimināllietu izbeidza, bet prokuratūra noraidīja sieviešu sūdzības par mediķi. Pēc stāsta publicēšanas medijos pie Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" vērsās vēl vairākas šī ārsta pacientes.

Vēlāk krimināllieta tomēr tika uzsākta. Ārsts tika atzīts par aizdomās turēto un šī gada 22. februārī aizturēts. Savukārt 24. februārī vīrietim piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tostarp aizliegums praktizēt kā ārstam imunologam. Valsts policija šomēnes pabeidza izmeklēšanu kriminālprocesā par ārsta imunologa Ņikiforenko iespējamu seksuālu vardarbību pret vairākām pacientēm un nodeva lietu prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. 

Pēcāk Rīgas Austrumu prokuratūras prokurore nolēma Ņikiforenko saukt pie kriminālatbildības par seksuālu vardarbību pret savām pacientēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti