Policija aiztur seksuālā vardarbībā vainoto ārstu Ņikiforenko; aizliedz praktizēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

Valsts policijas izmeklētajā kriminālprocesā par ārsta imunologa Jevgēnija Ņikiforenko iespējamu seksuālu vardarbību pret vairākām pacientēm, ārsts atzīts par aizdomās turēto un šī gada 22. februārī tika aizturēts. Savukārt 24. februārī vīrietim piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tostarp aizliegums praktizēt kā ārstam imunologam.

Drošības līdzekļi ir spēkā uz Krimināllikumā noteikto laiku, šajā gadījumā – līdz 22 mēnešiem, informēja Valsts policijā.

Izmeklētais kriminālprocess 2021. gada 20. decembrī kvalificēts pēc Krimināllikuma 160. panta pirmās daļas par seksuāla rakstura darbību nolūkā apmierināt savu dzimumtieksmi fiziskā saskarē ar cietušā ķermeni, ja tā izdarīta, izmantojot cietušā bezspēcības stāvokli vai pret cietušā gribu, lietojot vardarbību, draudus vai izmantojot uzticību, autoritāti vai citādu ietekmi uz cietušo.

Kā arī turpmākās izmeklēšanās laikā 9. februārī kriminālprocess papildus kvalificēts pēc Krimināllikuma 160. panta otrās daļas par anālu vai orālu vai dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā, kas saistīta ar vaginālu, anālu vai orālu iekļūšanu cietušā ķermenī, ja tas izdarīts, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli vai pret cietušā gribu, lietojot vardarbību, draudus vai izmantojot uzticību, autoritāti vai citādu ietekmi uz cietušo.

"Valsts policija aizvien aicina atsaukties jebkuru, kurš uzskata, ka ir cietis no konkrētās personas iespējamām pretlikumīgām darbībām un nekavējoties vērsties policijā, zvanot uz tālruņa numuru 67829202. Šobrīd par cietušām atzītas ir četras sievietes," informēja likumsargi.

Ņemot vērā, ka izmeklēšana kriminālprocesā turpinās, šobrīd izmeklēšanas interesēs Valsts policija plašākus komentārus nevar sniegt.

Žurnālistes komentārs

Žurnāliste Justīne Savitska, kuras raidieraksta "Dokumentārijs" stāsta "Vajadzēs noģērbties" radīja plašu rezonansi saistībā ar valsts iestāžu kūtrumu izmeklēšanā pēc vairāku cietušo sieviešu sūdzību saņemšanas, komentējot virzību Ņikiforenko lietā, sacīja: "Šoreiz ir liela atšķirība no iepriekšējā kriminālprocesa, kas tika izbeigts pirms vairākiem gadiem. Šoreiz tieši tās veiktās ginekoloģiskās pārbaudes, vai kā mēs tās saucam, tieši tas varētu tikt uzskatīts par nepareizu, kaut ko, kas varētu būt seksuāla vardarbība. Uz to norāda Krimināllikuma panta daļa, pēc kuras kriminālprocess ir kvalificēts."

Žurnāliste arī mudināja citas sievietes, kuras uzskata, ka varētu būt cietušas līdzīgā veidā, noteikti vērsties policijā.

KONTEKSTS:

Vairākas sievietes apsūdzējušas imunologu Ņikiforenko par savai specialitātei neatbilstošu manipulāciju veikšanu, kā arī vērsās policijā un citās uzraugošajās iestādēs, jo uzskatījušas, ka piedzīvotais bijusi seksuāla vardarbība, tomēr policija krimināllietu izbeidza, bet prokuratūra noraidīja sieviešu sūdzības par mediķi. Pēc stāsta publicēšanas medijos pie Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" vērsās vēl vairākas šī ārsta pacientes.

Veselības inspekcija gan ir iznīcinājusi dokumentus no Ņikiforenko pārbaudes lietas, kas veikta pirms 12 gadiem, ziņoja LTV raidījums "De facto". Vēlāk atklājās, ka inspekcija pārbaudes lietas materiālus iznīcinājusi jau pēc Latvijas Radio izrādītās intereses. Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") uzdeva inspekcijā veikt dienesta pārbaudi, lai noskaidrotu lietas par Ņikiforenko materiālu iznīcināšanas apstākļus. 

Nesenākā sūdzība par imunologu Ņikiforenko Valsts policijā un Veselības inspekcijā nonākusi pērn oktobrī, ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums "De facto". Taču sākotnēji ne viena, ne otra iestāde neko sodāmu nesaskatīja. Šobrīd krimināllieta ir uzsākta.

Pats ārsts no mediju jautājumiem izvairās, bet pēc LTV sižeta vērsies policijā pret žurnālisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti