Seksuālā vardarbībā vainotā imunologa Ņikiforenko lietu nodod kriminālvajāšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valsts policija pabeigusi izmeklēšanu kriminālprocesā par ārsta imunologa Jevgēnija Ņikiforenko iespējamu seksuālu vardarbību pret vairākām pacientēm un nodevusi lietu prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai, informēja policijā.

Kriminālprocesā ārsts atzīts par aizdomās turēto par veiktu noziedzīgo nodarījumu pret vismaz piecām cietušajām. Policijā atzīmēja, ka tas nav galējais izmeklēšanas redzeslokā nonākušais cietušo sieviešu skaits.

Seksuālā vardarbībā vainotā imunologa Ņikiforenko lietu nodod kriminālvajāšanai
00:00 / 03:31
Lejuplādēt

Policija 22. februārī aizturēja Ņikiforenko aizdomās par iespējamu seksuālu vardarbību pret vairākām pacientēm. Izmeklēšanas laikā gūti pierādījumi kopumā par piecām sievietēm, kuras kriminālprocesā atzītas par cietušajām noziedzīgajā nodarījumā. Izmeklēšanas laikā vēl deviņas sievietes sniedza liecības par noziedzīgo nodarījumu pret viņām, taču nevarēja lietā tikt atzītas par cietušām noilguma dēļ. Noskaidrots, ka ir vēl citas sievietes, kuras par noziedzīgo nodarījumu nav vērsušās policijā un kategoriski atsakās sniegt liecības vai jebkādā citā veidā piedalīties šajā procesā, attiecīgi precīzs šo sieviešu skaits nav zināms.

Valsts policijas izmeklēšanas laikā gūtā informācija liecina, ka noziedzīgā nodarījuma epizodes norisinājušās laika posmā, sākot no 2004. gada, līdz pat 2021. gadam.

"Galvenais, lai tas vainīgais tiktu celts pie atbildības," Latvijas Radio sacīja Maija. Viņa pauda prieku, ka kriminālprocess virzās uz priekšu un, iespējams, ārsts vairs noziedzīgās darbības neveiks. Taču viņa ir viena no tām pacientēm, kura procesā nav atzīta par cietušo. 

Kriminālprocess kvalificēts pēc divām Krimināllikuma normām par seksuālu vardarbību:

par seksuāla rakstura darbību nolūkā apmierināt savu dzimumtieksmi fiziskā saskarē ar cietušā ķermeni, ja tā izdarīta, izmantojot cietušā bezspēcības stāvokli vai pret cietušā gribu, lietojot vardarbību, draudus vai izmantojot uzticību, autoritāti vai citādu ietekmi uz cietušo; 

par anālu vai orālu aktu vai dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā, kas saistīta ar vaginālu, anālu vai orālu iekļūšanu cietušā ķermenī, ja tas izdarīts, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli vai pret cietušā gribu, lietojot vardarbību, draudus vai izmantojot uzticību, autoritāti vai citādu ietekmi uz cietušo.

Normas paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz septiņiem gadiem vai no četriem līdz desmit gadiem.

Krimināllieta 20.maijā nodota prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.

KONTEKSTS:

Vairākas sievietes apsūdzējušas imunologu Ņikiforenko par savai specialitātei neatbilstošu manipulāciju veikšanu, kā arī vērsās policijā un citās uzraugošajās iestādēs, jo uzskatījušas, ka piedzīvotais bijusi seksuāla vardarbība, tomēr policija krimināllietu izbeidza, bet prokuratūra noraidīja sieviešu sūdzības par mediķi. Pēc stāsta publicēšanas medijos pie Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" vērsās vēl vairākas šī ārsta pacientes.

Veselības inspekcija gan ir iznīcinājusi dokumentus no Ņikiforenko pārbaudes lietas, kas veikta pirms 12 gadiem, ziņoja LTV raidījums "De facto". Vēlāk atklājās, ka inspekcija pārbaudes lietas materiālus iznīcinājusi jau pēc Latvijas Radio izrādītās intereses. Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") uzdeva inspekcijā veikt dienesta pārbaudi, lai noskaidrotu lietas par Ņikiforenko materiālu iznīcināšanas apstākļus. 

Nesenākā sūdzība par imunologu Ņikiforenko Valsts policijā un Veselības inspekcijā nonākusi pērn oktobrī, ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums "De facto". Taču sākotnēji ne viena, ne otra iestāde neko sodāmu nesaskatīja. Tomēr krimināllieta tika uzsākta. Vēlāk ārsts tika atzīts par aizdomās turēto un šī gada 22. februārī tika aizturēts. Savukārt 24. februārī vīrietim piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tostarp aizliegums praktizēt kā ārstam imunologam.

Pats ārsts no mediju jautājumiem izvairās, bet pēc LTV sižeta vērsies policijā pret žurnālisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti