Rīta Panorāma

Saruna ar Carnikavas novada domes priekšsēdētāju Daigu Mieriņu

Rīta Panorāma

"Volvo" no 2030. gada ražos tikai elektromobīļus

Saruna ar Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāju Jāni Skrastiņu

Notāri aicina uz tiešsaistes konsultācijām un digitālo prasmju attīstīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 2 mēnešiem.

Neraugoties uz ārkārtas situāciju valstī, arī šogad 3.martā visas dienas garumā norisināsies gadskārtējās "Notāru dienas", kurās paredzētas tiešsaistes konsultācijas, lai uzsvērtu digitālo prasmju attīstīšanu.

Latvijas Zvērinātu notāru padomē informēja, ka šogad sadarbībā ar biedrību "Riga TechGirls" bezmaksas juridiskās konsultācijas par nekustamā īpašuma iegādi, mantojuma vai laulības šķiršanas lietām un citiem aktuāliem jautājumiem tiks organizētas interneta vidē – notāram un apmeklētājam individuāli tiekoties īpaši izveidotajā "virtuālajā kabinetā" lietotnē "Zoom".

Intervija ar Latvijas Zvērinātu notāru padomes locekli Ilzi Metuzāli
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Līdzās privātām konsultācijām notāri interneta vidē rīkos arī publiskas diskusijas, kurās ne tikai mudinās sakārtot dokumentus elektroniski un sniegs praktiskus padomus un ieteikumus, kas skar dažādas nozīmīgas dzīves sfēras, bet arī aktualizēs iedzīvotāju digitālās prasmes, skaidrojot, kā izmantot notāru pakalpojumus tiešsaistē. Šogad "Notāru dienās" pirmo reizi sadarbībā ar skolu programmu "Dzīvei gatavs" notiks īpašs pasākums vidusskolēniem "Iekāp notāra kurpēs", sniedzot iespēju jauniešiem izzināt šīs profesijas "aizkulises".

Dokumentu sakārtošana elektroniski

Apkopotie dati par 2020. gadu rāda, ka notāru sniegto attālināto pakalpojumu skaits Covid-19 laikā audzis vairāk nekā 30 reizes, tomēr tas sastāda tikai 0,6% no gada laikā veiktajām notariālajām darbībām,

tāpēc arī digitālo prasmju trenēšanai "Notāru dienās" tiks pievērsta īpaša uzmanība.

Līdzās juridiskām tēmām individuālo konsultāciju laikā notāri dos arī praktiskus padomus, kā pakalpojumus izmantot attālināti, jo šobrīd lielākā daļa iedzīvotāju ieraduši notāru biroju apmeklēt klātienē. 

Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" uzsvēra, ka elektronisko parakstu iespējams arī iegūt klātienē pie notāra, lai pēc tam varētu visus darījums nokārtot, neejot ārā no mājas.

Viņš pastāstīja, ka Covid-19 laikā cilvēkam ir parādījies brīvs laiks, kas iepriekš tika rezervēts ceļojumiem, koncertiem, teātra izrādēm, sporta pasākumiem. Tagad cilvēki vairāk pievēršas savstarpējo attiecību, nākotnes plānošanai un pagātnes sakārtošanai, tostarp dokumentiem. To pierāda testamentu skaita, pirkuma līgumu un dāvinājuma līgumu pieaugums vidēji par 9–15%.

Latvijas Zvērinātu notāru padomes locekle Ilze Metuzāle intervijā Latvijas Radio pastāstīja, ka pieaudzis mantojuma lietu un testamentu daudzums. Pēc viņas teiktā, cilvēki šajā laikā apzinās, ka nav mūžīgi un vēlas pēc sevis atstāt kārtību.

Metuzāle norādīja, ka jaunākais cilvēks, kurš sastādījis testamentu, bijis tikai nedaudz vairāk kā 20 gadus vecs. Notāre uzsvēra, ka no šādām lietām nav jābaidās un par to vajadzētu domāt katram, līdz ko parādās kādas saistības.

Pasākums tiešsaistē

  • No plkst.13.20 līdz 14.20 tiešsaistes diskusija par mantojuma lietām.

Covid-19 laiks sāpīgi parādīja bezrūpības sekas, kad mantojuma atstāšana nav plānota savlaicīgi un savlaicīgi nav dots pēdējās gribas rīkojums, kā arī nav sagādāts elektroniskais paraksts. Vairāk nekā 90% gadījumu notāra vizītes slimnīcās, aprūpes namos un ieslodzījuma vietās nevarēja notikt karantīnas dēļ un elektroniskā paraksta neesamība liedza notāram attālināti sastādīt cilvēkam vajadzīgo dokumentu. Tāpēc šajā sarunā zvērināti notāri skaidros, kāpēc ir svarīgi savlaicīgi stiprināt savu identitāti digitālajā vidē un kā šīs lietas sakārtot visērtāk.

  • No plkst.14.30 līdz 15.30 tiešsaistes diskusija par nekustamā īpašuma jautājumiem.

Mājas, dzīvokļa vai zemes iegāde ir teju lielākā investīcija cilvēka dzīvē, tāpēc ir būtiski darījuma drošībai veltīt pienācīgu uzmanību, tostarp iepriekšējo darījumu izpētei, lai ilgtermiņā nosargātu īpašumu. Šajā sarunā notāri dalīsies pieredzē, kā, veicot mērķtiecīgas un pārdomātas darbības, iegādājoties vai pārdodot īpašumu, sevi pasargāt no iespējamās krāpniecības.

  • No plkst.15.40 līdz 16.40 notāri pievērsīs uzmanību ģimenes lietām.

Sev svarīgus jautājumus varēs uzdot gan tie, kuri pošas kāzām vai jau ir laulībā, vai vienkārši dzīvo kopā, kā arī tie, kuri nolēmuši šķirties vai jau dzīvo atsevišķi. 2020. gadā vairāk nekā 3000 pāri pieņēma lēmumu šķirt laulību pie notāra. Notāru novērojumi liecina – vienošanās par to, kā vecāki turpmāk rūpēsies par bērniem, daudzos gadījumos ir formāla un strīdi pēc laulības šķiršanas nereti turpinās gadiem ilgi, pieaugušo attiecībās ieraujot arī bērnus. Ieklausoties notāru padomos, iespējams ne tikai uzlabot savas dzīves kvalitāti, bet arī pārvarēt attiecību krīzi – kā rāda notāru sistēmas statistika, 2% gadījumu pāri maina savu lēmumu šķirt laulību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti