Dienas ziņas

Medmāsa no Ukrainas iemācās latviešu valodu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Nekustamo īpašumu darījumi – krāpnieku medusmaize

Notāri: Jānodrošina uzraudzība darījumos ar nekustamo īpašumu, lai novērstu krāpšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Lai mazinātu krāpšanas riskus darījumos ar nekustamo īpašumu, ir jānodrošina publiska uzraudzība. Tas ir viens no ekspertu piedāvātajiem risinājumiem, kas trešdien izskanēja Notāru dienas atklāšanas pasākumā.

Pārdodot māju, Zemesgrāmatā iesniedz pirkuma līgumu kopā ar nostiprinājuma lūgumu ar šo dokumentu notariālu apliecinājumu. Ko tas nozīmē? Zvērināts notārs apliecina parakstu, līguma slēdzēju identitāti un rīcībspēju. Taču, ja līgums sastādīts pašu spēkiem, notārs par tā saturu neatbild. Tieši tur rodas krāpniecības riski.

"Tas galvenais ir, lai Zemesgrāmatā nenonāktu kaut kur mājās privāti saražoti dokumenti, kuri rada šos augstos riskus. Ne tikai krāpšana, ne tikai cilvēku nezināšanas izmantošana vai arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas riski, kuri var būt uz šiem dokumentiem, kuri tapuši ārpus valsts redzesloka," skaidroja Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš.

Cik plaša ir krāpniecība ar nekustamajiem īpašumiem – šādas statistikas Zvērinātu notāru padomei nav. Taču Skrastiņš apgalvo, ka gaismā nāk tikai neliela daļa no gadījumiem. Viņš uzsvēra:

"Galvenais šeit ir nevis skaits, bet, ka tas regulāri atkārtojas. Cilvēki tiek apkrāpti, zaudē īpašumus, un tas nav mainījies pēdējos 20 gadus."

Viens no risinājumiem ir iesaistīt darījumu uzraudzībā valsti, piemēram, noteikt, ka katrs darījums ar nekustamo īpašumu ir obligāti jāapstiprina pie notāra.

"Mūsuprāt, nekustamā īpašuma darījumos ir jābūt iesaistītai kādai personai, kurai ir pienākums pārliecināties par darījuma legalitāti. Gan par to, ka tā nav krāpšana, gan, ka tā nav noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija. Tātad pārliecināties, ciktāl iespējams, par darījumā iesaistīto līdzekļu legālo izcelsmi," komentēja Finanšu izlūkošanas dienesta Stratēģiskās analīzes nodaļas vadītāja vietnieks Paulis Iļjenkovs.

Šis un citi risinājumi, kā arī seši uz patiesiem notikumiem balstīti apkrāpto iedzīvotāju stāsti ir apkopoti Latvijas Zvērinātu notāru izveidotajā “Krāpšanas rokasgrāmatā”. Tā veidota, lai mudinātu Saeimas deputātus veikt grozījumus likumos, lai likvidētu robus, kuri šādu krāpniecību pieļauj. Uz Notāru dienas atklāšanas pasākumu padome aicināja 14. Saeimā ievēlētos deputātus no Nacionālās apvienības, "Apvienotā saraksta", "Jaunās Vienotības" un "Progresīvajiem". Neviens deputāts uz pasākumu neatnāca. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti