Nīcā ielas apgaismo ar vēju un sauli darbināmas laternas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 7 mēnešiem.

Saule un vējš šajās dienās spēj saražot vajadzīgo enerģiju apgaismojumam. Sākoties tumšo rītu un vakaru sezonai, Nīcas novada iedzīvotāji arvien vairāk novērtē uzstādītās ar vēju un sauli darbināmās laternas. Šādus apgaismes stabus šovasar izvietoja vairākās autobusu pieturās, kas atrodas uz Nīcas un Liepājas šosejas. Līdz šim iedzīvotājiem nācies izkāpt neapgaismotās pieturās, turklāt tās bija mazāk pamanāmas arī autovadītājiem.

Pie Pērkones, Bernātu, Grīnvaltu, Jūrmalciema un Nīcas autobusu pieturām astoņu metru augstie un baltie apgaismes stabi sākumā radījuši izbrīnu vietējos Nīcas novada iedzīvotājos, atceras pērkonietis Verners Bokums, kurš bijis patīkami pārsteigts par šo jaunievedumu.

„Man tur kaimiņiene, laba draudzene uz stūra pie šosejas dzīvo, kur brauc uz Pērkoni. Viņa saka, ka tagad ir pavisam cita lieta. Vakarā gaišs, var redzēt, kas notiek. Arī pats esmu izmēģinājis, kad vakaros atbraucu no pilsētas uz Pērkoni, varu izkāpt no autobusa un uzreiz nav jāmeklē kabatas lukturītis vai mobilais telefons. Diezgan ekstremāla iziešana, kamēr aizejam līdz savai ieliņai. Pa tumsu tur brauc mašīnas," saka Bokums.

Vietējie iedzīvotāji vairākkārt aicinājuši pašvaldību rast iespēju izgaismot autobusu pieturas, skaidro Nīcas novada domes izpilddirektors Andrejs Šakals. Meklējot iespējamos risinājumus, tapis skaidrs, ka alternatīva enerģija būs lētāks risinājums nekā pieslēgšanās kopējam elektrotīklam.

„Autobusu pieturas atrodas vietās, kur tuvumā nav elektroapgādes līnijas, tāpēc "Latvenergo" projekta īstenošana būtu izmaksājusi ļoti dārgi. Tieši tajā laikā parādījās raksts par Salacgrīvu, kur jau bija uzstādītas šīs hibrīda lampas – vēja un saules paneļi ar ģeneratoru, kas nodrošina apgaismojumu bez elektrolīnijas pievilkšanas," skaidro Šakals.

Staba galā atrodas vēja ģenerators un saules baterijas, kas nodrošina akumulatora lādēšanos ar diviem enerģijas avotiem. Apgaismojuma sistēma sākot darboties arī pie salīdzinoši nelielas vēja pūsmas, bet saules baterijas ir vērstas pret dienvidiem. Salacgrīvā novērots, ka laternas nedegot tikai dažas naktis gadā. Laika apstākļi Liepājas pusē šoruden ir neierastāki, kas jau ietekmējuši akumulatoru uzlādēšanos, stāsta izpilddirektors.

„Ceram, ka būs vai nu saulīte vai vējš, un lampas degs visu laiku. Rudens šogad netipisks. Ir maz vēja un apmākušās diena. Ir bijušas dienas, kad lampas sākumā padeg un vēlāk apdziest, bet parastos laika apstākļos tām jāstrādā normāli," saka Šakals.

Ja akumulators ir pilnībā uzlādēts, tad apgaismojums var darboties divas diennaktis. Apgaismojumā ir iestrādāti sensori, kas ieslēdzas tikai tad, kad laukā paliek tumšs. Pašvaldībai šis projekts izmaksājis 15 000 latu. Iespējams, ka līdzīgs apgaismojums tiks uzstādīts arī citās vietās Nīcas novadā. Pašlaik saule un vējš spēj saražot vajadzīgo enerģiju apgaismojumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti