Krustpunktā

Krustpunktā: Trūkst šoferu, lai nodrošinātu sabiedriskā transporta pakalpojumus

Krustpunktā

Krustpunktā izvaicājam ekonomikas ministri Ilzi Indriksoni

Krustpunktā: Jēkabpils plūdu mācības

Meteocentra eksperte: Šī gada plūdi Jēkabpilī – piemērs reālām klimata pārmaiņām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Situācija, kāda šogad ir Daugavā pie Jēkabpils, un plūdi pilsētā nav tipiski, un tas ir viens spilgts piemērs reālām klimata pārmaiņām, intervijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" atzina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Hidrometeoroloģisko prognožu nodaļas vadītāja Laura Krūmiņa.

"Tas, protams, nav tipiski mūsu teritorijā. Normālos apstākļos šajā periodā būtu jāvalda salam. Un upei būtu jābūt iekaltai ledū, kas tikai pavasarī uzlūst un tikai tad iet," norādīja Krūmiņa.

Viņa skaidroja, ka arī agrāk ziemās ir bijuši atkušņi, arī 60.–70. gados, taču ne tik intensīvi atkušņi, lai arī lielajās upēs ledus uzlūztu jau ziemā. Krūmiņa apliecināja, ka vižņi ziemas vidū ir aizvien biežāka parādība.

Eksperte arī sacīja, ka šis ir viens reāls piemērs klimata pārmaiņām: "Tās, kas jau ir notikušas, un tās ir reālas sekas, ko mēs šobrīd izbaudām. Tas ir ļoti spilgts piemērs."

Arī Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija) norādīja, ka šogad piedzīvotais ir netipiska situācija.

Savukārt, prognozējot notikumu attīstību šoziem turpmāk, Krūmiņa atzina, ka pamata optimismam pašlaik nav. Lai gan pašlaik gaisa temperatūra ir dažus grādus virs nulles, tomēr pašlaik ir ļoti maza varbūtība, ka šajās dienās paspēs izkustēties tās ledus masas, kas sastrēgušas Daugavā lejpus Jēkabpils. Turklāt no piektdienas Latvijā atkal gaidāms sals, un tad no jauna varētu Daugavā veidoties vižņi, izraisot ūdens līmeņa paaugstināšanos šajā nedēļas nogalē un nākamnedēļ.

Tikmēr Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija) pauda cerību, ka šajās dažās siltākās dienās vižņi upē izies no pilsētas posma: "Ledus masa ir praktiski jau cauri pilsētai pa Daugavu izgājusi, un Daugava uz augšpusi ir tīra."

Vienlaikus viņš pauda bažas par gaidāmo salu attiecībā uz dambja izturību, jo, ja pārmitrinātā grunts sasalst, tās noturība kļūst mazāka.

KONTEKSTS:

Janvāra vidū Jēkabpils novadā tika izsludināts sarkanais brīdinājums par plūdiem, ūdens līmenim Daugavā pietuvojoties rekordaugstai 1981. gada atzīmei. Sestdien, 14. janvārī, ūdens līmenis sasniedza 8,92 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta. Jēkabpils pašvaldība aicināja iedzīvotājus nekavējoties evakuēties no plūdu apdraudētajām teritorijām.

Dienu pirms tam, 13. janvārī, vietām sāka brukt dambis, kas pilsētu aizsargā no plūdiem, bet bīstamākajā vietā to izdevās nostiprināt.

Savukārt pirmdien, 16. janvārī, ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils lēnām samazinājās, tādēļ Daugavas labā krasta iedzīvotāji varēja atgriezties mājās, bet 17. janvārī atcelta evakuācija Daugavas kreisajā krastā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti