Krustpunktā

Aktualitātes: Nežēlīga advokāta slepkavība. Pieaug saslimstība ar Covid-19

Krustpunktā

2021.gada budžets: Vai valdības ieceres gūs atbalstu arī Saeimā

Inese Lībiņa-Egnere: Es gribētu kandidēt uz Satversmes tiesas tiesneša vietu

Lībiņa-Egnere vēlas kandidēt uz Satversmes tiesas tiesneša amatu

Saeimas deputāte Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība") vēlas kandidēt uz Satversmes tiesas tiesneša amatu, intervijā Latvijas Radio "Krustpunktā" atzina politiķe.

Iespējamam darbam Satversmes tiesā Lībiņu-Egneri esot uzrunājuši nevis politiķi, bet sabiedrībā atzīti juristi. Viņa pārdomājusi šo uzaicinājumu, saprotot, ka ilgu laiku dzīvojusi divas dzīves – jurista un politiķa.

"Esmu gatava, un es arī gribētu kandidēt uz šo amatu," sacīja Lībiņa-Egnere. Viņa norādīja, ka frakcija ir atbalstoša.

"Tas, vai mana kandidatūra tiks iesniegta, vairāk atkarīgs no koalīcijas partneriem. Manuprāt, jākandidē ir tad, ja ir Saeimas atbalsts. Ja kādam citam būs atbalsts un man ne, tad jākandidē kādam citam," uzsvēra politiķe.

Viņa arī norādīja, ka vēsturiski Satversmes tiesas tiesneši Saeimā atbalstīti ar lielu balsu pārsvaru. Arī šoreiz tā vajadzētu būt, tāpēc nozīmīgs būs ne tikai koalīcijas, bet arī opozīcijas deputātu atbalsts.

"Esmu gatava runāt ar visiem deputātiem un skaidrot, kāpēc esmu piemērota kandidāte, neskatoties uz to – pozīcija vai opozīcija," norādīja Lībiņa-Egnere. 

Atbildot uz jautājumu, vai politiķis vispār var kļūt par tiesnesi, jo tad sanāk lemt par sevis pieņemtiem likumiem, Lībiņa-Egnere atbildēja kodolīgi. Viņa uzsvēra, ka politiķu virzīšana Satversmes tiesas tiesneša amatam ir ierasta prakse gan Latvijā, gan ārzemēs. Vienlaikus viņa atzina, ka ir gatava atstatīt sevi no politikas, uzvelkot tiesneša mantiju.

KONTEKSTS:

Saeimas deputātiem līdz 8. oktobrim jāvienojas par piemērotāko kandidātu Satversmes tiesas tiesneša amatam. Amats vakants kļuvis pēc tam, kad līdzšinējā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele pieņēmusi darba piedāvājumu Eiropas Savienības Tiesā. Lai arī oficiāli vēl neviens kandidāts šim ietekmīgajam amatam nav izvirzīts, izskanējušas jau vairākas kandidatūras – arī Lībiņas-Egneres.

Satversmes tiesa īsteno konstitucionālo kontroli. Proti, tiesas spriešanas būtība Satversmes tiesā atšķirībā no citām tiesām ir izšķirt strīdus par tiesību normu atbilstību augstāka juridiskā spēka tiesību normām. Piemēram, vai pieņemtais likums atbilst Satversmei.

Satversmes tiesā var vērsties jebkurš cilvēks, ja viņš uzskata, ka ar likumu vai citu normatīvo aktu ir aizskartas viņa Satversmē ietvertās pamattiesības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti