Latgales medicīnas iestādes konceptuāli atbalsta mediķu protestu, tomēr reāli protestēs vien daļa

Mediķi šodien aicināti vienu dienu paņemt bezalgas atvaļinājumu, lai varētu piedalīties piketā pie Saeimas ēkas. Latgales medicīnas iestādes konceptuāli atbalsta protesta akciju, tomēr vien neliela daļa ir paņēmusi bezalgas atvaļinājumu. Piketēt atsakās, jo vieni nevēlas sev kavēt plānotos darbus, savukārt otri protesta formai netic. Tie, kuri protestē, sevi uzskata par drosmīgiem.

Latgales medicīnas iestādes konceptuāli mediķu protestu atbalsta, tomēr reāli protestēs vien daļaLāsma Zute

Svetlana Morozova ir ginekoloģe un dzemdību speciāliste, pieņem pacientus Preiļu slimnīcā, Daugavpils slimnīcā un arī privātajā daudzprofilu ambulatorajā medicīnas iestādē Rēzeknē. Ārste mediķu protestu atbalsta.

“Es būšu Preiļos, bet pieņemšanu noņēmu gan Preiļos, gan Daugavpilī. Es strādāju jau 25 gadus un strādāju gan valsts iestādē, gan privātpraksē, un es redzu, kāda alga man ir valsts iestādē un kāda alga ir privātstruktūrā,” norāda Svetlana Morozova.

Svetlana Morozova labprāt dotos arī uz Rīgu piketēt pie Saeimas ēkas, tomēr reāli to izdarīt ārste nevar. Jābūt pēcpusdienā Daugavpils slimnīcā, kur no pulksten četriem sākas dežūra dzemdību nodaļā. Preiļu slimnīcā katrs atbild pats par sevi un pieņem lēmumu piedalīties vai nepiedalīties kopīgajā protestā. Tomēr, kā uzsver Svetlana Morozova, to nedarīs visi.

“Daudzi baidās par savu darbu, daudzi piekrīt dzīvot, kā viņi dzīvo. Es zinu, ka vēl viens ģimenes ārsts dakteris Ruskulis vēlas to darīt, divi mani kolēģi ginekologi saka, ka daudz darba un viņi pieņemšanu negrib pārlikt uz citām dienām.”

Aptaujājot Latgales medicīnas iestādes, tās konceptuāli protesta akciju atbalsta, tomēr vien daļa no mediķiem ir paņēmusi bezalgas atvaļinājumu.

Dalību piketā Rēzeknes slimnīcā pieteikuši trīs darbinieki, stāsta Rēzeknes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Marita Zeltiņa. Rēzeknes slimnīca strādās ierastajā režīmā, bet ambulatoro pakalpojumu pieejamībā iespējamas izmaiņas.

Savukārt Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības valdes priekšsēdētājs Marģers Zeitmanis uzsver, ka slimnīcas administrācija ieņem neitrālu pozīciju, atbalsta gan tos, kuri protestē, gan tos, kuri atsakās to darīt. Bezalgas atvaļinājumu pieteikušo skaits nav liels.

“Mums ir daži tāpēc, ka liela daļa ārstu reģionā, cik mēs esam aptaujājuši, tādām protesta akcijām netic, bet ir daži, kas brauc, un mēs neiebilstam,” uzsver Marģers Zeitmanis.

Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības valdes priekšsēdētājs spriež, ka protests var radīt neizpratni pacientiem - ierasties uz plānoto vizīti vai ne.

“Pirmkārt, pacienti kaut kādā kopīgajā masveida psihozē paši pamainīs kaut kādus plānus, drošs paliek drošs, - vai nu atcelts, vai neatbrauks, līdz ar to kādam ārstam, kas nestreiko, samazinās darbu un samazinās tās dienas ienākumu, kādam pacientam būs nepatīkams pārsteigums, ka viņš atnāks un ir atcelta vizīte. Maziņš haoss būs katrā ārstniecības iestādē,” paredz Zeitmanis.

Jautājot cilvēkiem, vai viņi atbalsta mediķi protestu, viedokļi dalās. Kāds īsti nezina, ko tas mainīs, cits ir pārliecināts, ka tikia protestējot var panākt izmaiņas.

“Kā ir, tā ir. Varbūt viņiem vajadzēja kaut ko darīt, lai situācija pamainītos. Domāju gan, ka nekādas lielas izmaiņas nebūs,” saka kāda iedzīvotāja.

“Problēmas ir arī citās nozarēs, bet medicīnā īpaši, jo, ja mums būs vāja medicīna,tad kopumā būs vāja sabiedrība. Ja valdība apsolīja 120 miljonus, tad par solījumiem ir jāatbild un jāizpilda. Skolotāji protestē, protesta forma gan ir pasīva. Ja tagad mediķi izpildīs savu solījumu un darīs, kā viņi teica, un vienu dienu streikos, domāju, ka būs kaut kāda jēga,” spriež kāds vīrietis.

Jau vēstīts, ka protesta akcijas laikā netiks ietekmēta neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana. Protests var ietekmēt vien plānveida veselības aprūpes pakalpojumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt