Dienas ziņas

Barikāžu laiks bērnu un pusaudžu acīm

Dienas ziņas

Pagarina Covid-19 ierobežojumus

Valsts un pašvaldība strīdas par ceļu

Krāslavas novadā zemnieki cieš nesakārtota ceļa dēļ

Zemnieki cieš zaudējumus, jo ceļa posms Krāslava–Pastarnieki Indras pagastā netiek sakārtots. Pašvaldība, kas pārņēma ceļu no valsts pagājušā gadā, atzīst, ka ceļa uzturēšanai budžetā līdzekļu nav, un vairs nevēlas to paturēt savā īpašumā,  savukārt Satiksmes ministrija vairs negrasās to pārņemt atpakaļ. 

Zalboviču ģimene Krāslavas novada Indras pagastā nodarbojas ar graudkopību un mežkopību, apsaimniekojot vairākus tūkstošus hektāru zemes. Ceļš, kas iet gar galvenajām graudu uzglabāšanās vietām, gandrīz gadu ir strīdu avots starp valsti un pašvaldību. Turklāt zemnieki norāda, ka ceļš tiek apsaimniekots sliktāk, nekā tas bijis, kad tas piederējis valstij.

“Galu galā situācija ir nonākusi vispār strupceļā,

jo pašvaldība doto ceļa posmu V630 ir pārņēmusi no valsts, solījusi mums projektu. Tajā brīdī palaida, ka projektiem jābūt pilnā gatavībā, sanāk, ka pašvaldība kaut kādu mēnesi nav paspējusi viņu sataisīt,” stāstīja zemnieku saimniecības “Alas” īpašnieks, Krāslavas novada domes deputāts Dmitrijs Zalbovičs (Jaunā konservatīvā partija).

Projektā bija paredzēts izveidot asfaltētu ceļu no Indras pagasta centra līdz zemnieku saimniecībām, ja tās apņemtos izveidot vēl 12 darba vietas, taču Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija noraidīja projektu, jo pašvaldība līdz 1. jūlijam nebija paspējusi izveidot tehnisko projektu. Pašvaldībā gan norāda, ka to izstrādāt nav paspējuši laika trūkuma dēļ – ministrija pieprasījusi dokumentus sakārtot vien pāris nedēļu laikā.

“Mēs gan rakstījām ministrijai, centāmies paskaidrot situāciju, ka mēs agrāk arī nevarējām izstrādāt uz faktiski svešu īpašumu. Būvprojekts tika izstrādāts ļoti striktos termiņos – no maija līdz augusta otrai pusei jau bija gatavs būvprojekts, bet diemžēl konkursā finansējums tika noņemts,” norādīja Krāslavas novada domes Attīstības nodaļas vadītāja Ināra Dzalbe.

Kā pastāstīja Krāslavas novada domes vadītājs Gunārs Upenieks (Zaļo un Zemnieku savienība), projekts bija kā testa variants – šāda veidā bija plānots sakārtot novadā esošus lauku ceļus, kuri svarīgi lauksaimniecības un uzņēmējdarbības sekmīgai attīstībai.

“Tas bija tāds sākuma moments, jo mums vēl ir uzņēmēji, kur ir ceļa posmi, un gribējām skatīties – mums nodomu lēmums bija pēc tām tālākos gados virzīties tālāk. Diemžēl ar pirmo sanāca slikti,” stāstīja Upenieks.

Šajā finansējumā kārtā ir atcelta kvota, kas pagājušajā bija piešķirta arī Krāslavai, un pašvaldība uzskata, ka nevar līdzvērtīgi konkurēt ar lielajām pašvaldībām projekta ietvaros nodrošināto darba vietu skaitu ziņā. Savukārt budžets ceļu uzturēšanai, kas konkrētajam Indras pagastam ir vien 60 tūkstošus eiro gadā, neatļauj uzlabot un uzturēt to no saviem līdzekļiem, tāpēc tika pieņemts lēmums atgriezt ceļu atpakaļ valsts īpašumā. 

“Mēs esam griezušies, ka [ceļu varētu] paņemt atpakaļ, ka viņiem tomēr resursi un Covid-19 naudas, nu, būsim godīgi, ir daudz nopietnākas.

Mēs no tā laika neesam saņēmuši nekādu atbildi,” stāstīja Upenieks.

Satiksmes ministrijā informēja, ka ceļu valsts īpašumā atpakaļ pārņemt neplāno, plašākus komentārus gan nesniedzot. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija savukārt  norādīja, ka tiks vērtēta pati projekta koncepcija un konkursā noteikti būtu jāpiedalās atkārtoti.

“Ņemot vērā to ceturto kārtu, kuru mēs organizējam, Krāslavas novada pašvaldību pat aicinātu izmantot šo iespēju. Ja viņi raksta, ka viņiem ir šis projekts ļoti nozīmīgs un viņš var dot labus rādītājus, un viņiem ir tehniskais projekts, kā viņi raksta, noteikti pieteikties,” sacīja ministrijas Investīciju un politikas departamenta direktore Svetlana Sergejeva.

Kamēr tiek meklēts risinājums neapsaimniekotajam ceļam, tikmēr pirms nedēļas notikusi avārija, kurā cietis zemnieku kravas auto. Zemnieki šajā situācijā vaino ceļa slikto stāvokli un saka, ka zaudējumi lēšami 17 tūkstošu eiro apmērā. Policija gan sākotnēji par avārijas iemeslu uzskata nepiemērotu braukšanas ātrumu. Kāds būs risinājums šī ceļa posma sakārtošanai, vēl nav atbildams jautājums.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt