«Kara māsiņas». Biedrībā «Tabitas sirds» palīdzība Ukrainas bēgļiem neapsīkst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Nepagurstoši atbalstu ukraiņu ģimenēm jau no pirmajām dienām Kurzemē sniedz biedrība "Tabitas sirds", kas krīzes situācijā spēja operatīvi palīdzēt arī pašvaldībām risināt problēmas ar bēgļu izmitināšanu. Biedrības telpas atrodas Grobiņā, bet tās darbība jau pārsniedz Liepājas un Dienvidkurzemes robežas. Biedrības atbalsta punkts darbojas arī Kuldīgā. Līdz šim sniegts atbalsts jau vairāk nekā trim tūkstošiem cilvēku un nogādāti 14 sūtījumi uz Ukrainu. Biedrībā apzinās – palīdzība vajadzīga ilgstoši.

«Kara māsiņas». Biedrībā «Tabitas sirds» palīdzība Ukrainas bēgļiem neapsīkst
00:00 / 05:35
Lejuplādēt

Brīdī, kad Latvijas Radio viesojas mūsdienīgi un plaši veidotajā biedrības "Tabitas sirds" izlolotājā mājvietā, vietējie cilvēki nes ko noderīgu un vajadzīgu cilvēkiem Ukrainā. Šoreiz tās ir metāla kārbas, kas būs nepieciešamas sveču liešanai.

Labdarības biedrība "Tabitas sirds"
Labdarības biedrība "Tabitas sirds"

Atnesti arī rudens un ziemas mēteļi, tikko atvesti bērnu ratiņi, kā arī daudzas citas lietas piepilda biedrības "Tabitas sirds" telpas, kur nepārtraukti notiek rosība.

Tikko atbraukusi arī mašīna no Dubeņiem. Maisi ar drēbēm un citām lietām tiek krauti bagāžniekā, lai tās nogādātu pie ukraiņu ģimenēm.

Biedrība izveidota pirms sešiem gadiem. Mērķis bija palīdzēt cilvēkiem, kuri nonākuši krīzes situācijās, vientuļiem cilvēkiem, tagad arī sirds atbalsts ir audžuģimenēm un bērniem, kuri atrodas ārpusģimenes aprūpē, skaidroja vadītāja Kristīne Vidzeniece.

Viņa norādīja: "Sākotnēji viss atbalsts bija mājās un garāžās. Mums palīdzēja pašvaldība ar trīsistabu dzīvoklīti, bet arī tur kādā diena palika par šauru, tad draugi mums iedeva telpas, bet tās bija otrā stāvā. Sapratām, ka atrast telpas ir grūti, un sākām sapņot par savu noliktavu."

Pirms diviem gadiem sapnis par noliktavu īstenojās.

"Rakstījām projektu, to līdz galam neapstiprināja, bet mums bija brīnišķīgi draugi – firma "Upe" Ozolnieku novadā, viņi mums nāca talkā, pirms diviem gadiem divu dienu laikā uzbūvēja šo noliktavu," stāstīja biedrības vadītāja.

Pateicoties atbalstītājiem, tagad biedrība "Tabitas sirds" var darboties ar pilnu sparu. Laikā, kad sākās karš, tā kļuva par neaizstājamu atbalstu un palīgu pašvaldībām, lai palīdzētu izmitināt cilvēkus no Ukrainas.

Vidzeniece norādīja: "Sākumā tas vispār bija katru dienu un līdz vēlam vakaram. 24 stundas diennaktī. Mums bija pirmā izmitināšana un ēdināšana, sniedzām palīdzību. Tas iedeva citu apjomu. Mums kā komandai jāizlemj, ko mēs darām. Mēs apzinājāmies, ka tas būs pilnīgi savādāk, – vai nu ir iespēja mācīties ko jaunu, augt vai ne. Zinot, ka mums viens no mērķiem bija palīdzība krīzes un ārkārtas situācijas, pirms tam tas, piemēram, tas bija ugunsgrēku gadījumos, sapratām, ka šī ir tā krīzes situācija. Ja vietējā sabiedrība mūs aicina, mums ir jāiet kopā."

Tā biedrība "Tabitas sirds" no atbalsta punkta Liepājas pusē kļuva par centru arī Kuldīgā.

Biedrības projektu vadītāja no Kuldīgas Vineta Brūdere-Sedliņa atzina: "Saistībā ar ukraiņu situāciju sapratām, ka nepietiek tikai ar to, ka darbojamies vienā istabā, ir jāiet tālāk, jādarbojas plašāk. Arī Kuldīgā pašvaldība piedāvāja darboties kā partnerim, lai atbalstītu cilvēkus no Ukrainas. Protams, mēs piekritām, un tās ir jaunas durvis, kuras atvērās. Liels paldies  pašvaldībai par atbalstu.

Man šķiet, ka humānais atbalsts ukraiņu cilvēkiem ir dažāds, tāds periodisks. Ja sākumā tā bija apģērba izdale, apavi un higiēna, tad tagad tas ir cits līmenis. Tās ir mēbeles, sadzīves priekšmeti, mājokļa iekārtošana, lielāki vai mazāki remontdarbi. Viņiem nav instrumentu, jāpalīdz ar remontēšanu, kur un ko var nopirkt. Tas pārgājis jau tādā sadzīviskā atbalstā."

"Tabitas sirds" saņēmusi arī vairāk nekā 18 tūkstošus eiro no Sabiedrības integrācijas fonda. Biedrības pārstāve Diāna Pečule, kura "Tabitas sirdī" ir no pirmsākumiem un šobrīd strādā ar projektiem, norādīja: "Mūsu plāns ir darba algas četriem cilvēkiem, ko īstenosim līdz gada beigām, un apmaksāt siltumu, apkuri šai ēkai – noliktavai, lai mēs šeit varam darboties."

Mājās paliek otra puse, kas atbalsta, paņem bērnu no skolas, aizved uz treniņiem, kad ir vēlāki vakari. Nācās mācīties neizdegt un neizsmelt savus spēkus šajā emocionāli nestabilajā laikā.

Bija skaidrs, ka atbalsts būs ilglaicīgs.

Biedrības vadītāja norādīja: "Pirmajās dienās mēs ar Initu runājām, sev apliecinājām un teicām, ka esam kā "kara māsiņas", lai sevi iedrošinātu, ka šis ir tas brīdis, kad jādara, un nav citu variantu. Sapratām, ka ar laiku izveidosies sistēma, jo nāca arī katru dienu palīgā arvien vairāk cilvēku. Sapratām, kas strādā, kas ne. Tā, lai mēs pašas neizdegtu."

Jau sesto gadu biedrība "Tabitas sirds" rīko arī Ziemassvētku akciju, kas norisinās no 15. novembra līdz 15. decembrim. Akcijas laikā biedrība lūdz ziedot higiēnas un ķermeņa kopšanas piederumus. Tā iecerēts praktiski atbalstīt bērnus, kuri atrodas ārpusģimenes aprūpē, audžuģimenes, vientuļos pensionārus un bērnus no Ukrainas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti