Jēkabpilī atsūknē plūdu ūdeņus; ūdens līmenis Daugavā krīt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Daugavā pie Jēkabpils turpinās ūdens līmeņa pazemināšanās, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati. Tikmēr pašvaldība strādā pie tā, lai pēc iespējas ātrāk savestu pilsētu kārtībā un cilvēki varētu atgriezties savās mājsaimniecībās, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Jēkabpils novada mērs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija).

ĪSUMĀ:

  • Pēdējā diennaktī ūdens līmenis Daugavā krities par vairāk nekā pusmetru.
  • Ūdens līmenis Daugavā turpina pazemināties arī otrdien, taču aizvien saglabājas ledus sablīvējums.
  • Novada mērs: Izdevies paveikt iecerēto pilsētas aizsargdambja stiprināšanā.
  • Tagad pašvaldība izvirzījusi divas prioritātes: plūdu ūdens atsūknēšanu un aizsargdambja stiprināšanu. 
  • Otrdien Jēkabpilī varētu samazināt evakuācijas zonu. 
  • Skolas varētu atsākt darbu ceturtdien.
  • Par zaudējumu kompensācijām pašvaldība lems pēc plūdiem.

Ūdens līmenis krītas, ledus sablīvējums saglabājas

Pēdējā diennaktī ūdens līmenis krities par vairāk nekā pusmetru. Kopš sestdienas rīta, kad Daugavā pie Jēkabpils ūdens līmenis sasniedza augstāko atzīmi pēdējās desmitgadēs, tas samazinājies par vairāk nekā 1,2 metriem.

Otrdien plkst.8.20 ūdens līmenis Jēkabpils novērojumu stacijā bija 7,58 metri virs nulles punkta. Augstākais ūdens līmenis – 8,92 metri – tika sasniegts sestdien ap plkst.9, un tas bija tikai piecus centimetrus zemāks par 1981. gada pavasara plūdu rekordu.

LVĢMC hidroloģe Līga Klints Latvijas Radio intervijā skaidroja, ka ūdens līmenis Daugavā ir nedaudz pazeminājies atkušņa ietekmē. Tomēr ledus sablīvējums joprojām saglabājas.

LVĢMC gan vēl nav atcēlis sarkano brīdinājumu Jēkabpils novadā, tas pagaidām izsludināts līdz plkst.14 trešdien, 18. janvārī. Pie Pļaviņu ūdenskrātuves joprojām spēkā oranžās pakāpes brīdinājums, pārējā valstī – dzeltenais brīdinājums par augstu ūdens līmeni upēs.

Vižņu masa Jēkabpilī ir gandrīz nekustīga, savukārt pie Zeļķiem un Pļaviņām ir novērota ledus sakustēšanās, tādēļ pēdējā diennaktī turpinājušās ūdens līmeņa svārstības. Otrdienas rītā ūdens līmenis gan pie Zeļķiem, gan pie Pļaviņām saglabājas zemāks par gada sākumā reģistrēto maksimumu.

Daugavā augšpus Jēkabpils vēl turpinās neliels ūdens līmeņa kritums, bet sagaidāms, ka tuvākajās dienās ūdens līmenis sāks paaugstināties, jo gaidāmi nokrišņi un gaisa temperatūra nedēļas vidū Daugavas augštecē pakāpsies līdz 6 grādiem.

Daudzviet Latvijā applūdušas upju palienes, vairākās Kurzemes upēs ūdens līmenis patlaban ir augstākais pēdējā gada laikā – kopš plūdiem 2022. gada janvārī un februārī.

Pašvaldība strādā pie pilsētas savešanas kārtībā

Jēkabpils novada mērs norādīja, ka plūdu seku novēršanā iesaistītie kārtējo reizi strādājuši visu nakti.

"Strādājam, lai pēc iespējas ātrāk savestu pilsētu kārtībā un cilvēki varētu atgriezties savās mājsaimniecībās," pauda Ragainis. 

Ragainis atklāja, ka izdevies paveikt iecerēto plūdu smagi skartajā Jēkabpils aizsargdambī. Līdz ar to jau otrdien pašvaldība lems par to, vai atcelt ierobežojumus iedzīvotājiem atrasties atsevišķos pilsētas mikrorajonos. Pirmdien Daugavas labā krasta iedzīvotāji varēja atgriezties mājās, bet kreisajā krastā, kur atrodas aizsargdambis, ierobežojumi vēl saglabāti. 

Ragainis pieļāva, ka otrdien evakuācijas zonu Jēkabpilī varētu samazināt. 

Savukārt saistībā ar pilsētas atjaunošanas un sakopšanas darbiem Jēkabpils novada mērs norādīja, ka pirmie darbi saistīti ar aizsargdambi un ceļu atjaunošanu, lai "cilvēki no mājsaimniecībām vispār tiek ārā".

"Problēmu būs diezgan daudz, bet tās aplēses vēl nav veiktas. Mēs netērējam enerģiju šobrīd, lai rēķinātu, cik, kas ir bojāts, jo tas viss ir zem ūdens," sacīja mērs.

Jēkabpils novada domes attīstības pārvaldes vadītājs Ilmārs Luksts Latvijas Radio skaidroja, ka pašvaldība izvirzījusi divas prioritātes – plūdu ūdens atsūknēšanu, lai novērstu postījumus mājsaimniecībām, un aizsargdambja stiprināšanu.

Tikmēr iedzīvotājus, kuriem savā īpašumā ir pieejami ūdens sūkņi, pašvaldība aicina pašiem veikt savu īpašumu, tajā skaitā pagalmu un dārzu, atsūknēšanu no palu ūdens.

Savukārt Vides inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis Latvijas Radio norādīja, ka Jēkabpilī centralizētās sistēmas ūdens ir pasargāts no riskiem un to var lietot uzturā, bet

uzmanīgiem jābūt tiem, kam ir individuālie ūdens pieslēgumi vai īpaši akas. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tāpat Jēkabpilī plūdu apdraudētajās teritorijās no pirmdienas uz trim dienām slēgtas skolas, taču ceturtdien skolas varētu atsākt darbu, atzīmēja Ragainis.

Pašvaldības paziņojumā iedzīvotājiem Ragainis sacīja, ka vairākās vietās turpinās palu ūdens atsūknēšanas darbi.

"Uz dambja pie Vārpu ielas ir novietots sūknis, tas prasīja teju visu nakti ar dažādiem inženiertehniskiem risinājumiem. Tuvākajā laikā tas uzsāks darbu ar pilnu jaudu. Pļaviņu iela aiz tilta ir nedaudz vairāk applūdusi, jo sūknis no šejienes tika pārvietots naktī uz Celtnieku ielas mikrorajonu, kur applūst pagalmi. Tas nav bīstami, bet rada neērtības, tādēļ mēģinām sakārtot arī šo vietu. Šodien lemsim par iedzīvotāju reevakuāciju jeb iespēju atgriezties rajonā no Bebru un Neretas ielas rajona līdz klosterim. Šobrīd par to notiek sanāksme ar būvniekiem, šī rīta jaunākā informācija liecina, ka šis posms jau ir sakārtots, ceram, ka arī Zvanītāju ielā un Celtnieku mikrorajonā drīzumā varēs atgriezties iedzīvotāji," stāstīja Ragainis.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

"Sakas upe strādā, bet ar nedarbiem –ir izskalojusi dambi. Tā būs nākamā risināmā problēma, jo pie šī dambja mēs ar tehniku klāt netiekam. Te situācija var izvērsties tā, ka būs jāevakuē dažu māju iedzīvotāji, jo, ja dambis tiks pārrauts, šīm mājām varētu būt lielas problēmas," sacīja Jēkabpils mērs.

Par zaudējumu kompensācijām lems pēc plūdiem

Pašvaldība informēja, ka šonedēļ saņem daudzu iedzīvotāju zvanus ar jautājumiem par plūdu radīto zaudējumu kompensācijām.

Jēkabpils novada pašvaldība par valsts finansiālo atbalstu un kompensācijām iedzīvotājiem varēs informēt tad, kad plūdi būs beigušies un apzinātas visas plūdu radītās sekas. 

Pašvaldībā uzsvēra, ka šobrīd pašvaldības un atbildīgo dienestu visa uzmanība un darbs tiek veltīts, veicot darbus plūdu seku novēršanai un jau applūdušo teritoriju sakārtošanai.

Daugavas labā krasta iedzīvotāji atgriezušies mājās

Daļa Jēkabpils iedzīvotāju mājās varēja atgriezties jau pirmdien. 

Jēkabpilieši par atgriešanos mājās pēc plūdiem
00:00 / 00:51
Lejuplādēt

Latvijas Radio aprunājās ar iedzīvotājiem Jēkabpilī, daļa no viņiem atgriezās pamestajās mājās, daļa turpinājusi uzturēties plūdu zonā.

KONTEKSTS:

Jēkabpils novadā ir spēkā sarkanais brīdinājums par plūdiem. Iepriekš tik lieli plūdi Jēkabpilī bijuši 1981. gadā, kad ūdens līmenis sasniedza 8,97 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta. Hidrologi uzlabošanos tuvākajās dienās neparedz. Piektdien, 13. janvārī, vietām sāka brukt dambis, kas pilsētu aizsargā no plūdiem, bet bīstamākajā vietā to izdevās nostiprināt.

Sestdien, 14. janvārī, ūdens līmenis sasniedza 8,92 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta. Jēkabpils pašvaldība aicināja iedzīvotājus nekavējoties evakuēties no plūdu apdraudētajām teritorijām.

Pirmdien, 16. janvārī, ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils turpināja samazināties, tādēļ Daugavas labā krasta iedzīvotāji varēja atgriezties mājās. Savukārt Daugavas kreisajā krastā saistībā ar plūdu smagi skarto pilsētas aizsargdambi pašvaldība vēl nevar pieļaut, ka iedzīvotāji atgriežas savās dzīvesvietās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti