Jaunā CVK vadītāja Saulīte: Vēlēšanas nevar uztvert kā ārkārtas fenomenu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Visi var būt droši, ka noteikti prasīsim vēlēšanu sarīkošanai nepieciešamās kapacitātes stiprināšanu. Tik apņēmīga ir jaunievēlētā Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītāja Kristīne Saulīte. Viņa neuzskata, ka pieredzes trūkums valsts pārvaldē un vēlēšanu rīkošanā traucēs iestādi izcelt no tām problēmām, kas sakrājušās. Vienlaikus Saulīte rēķinās ar Saeimas atbalstu. Intervijā Latvijas Radio Saulīte sniedza savu redzējumu par prioritātēm CVK vadībā.

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītāja Kristīne Saulīte
00:00 / 03:22
Lejuplādēt

Kas būs galvenās lietas, sākot darbu CVK vadībā?

Divas lielas lietas. Viens ir cilvēki, lai vēlētājiem maksimāli dotu informāciju un izglītotu par viņu iespējām. Otrs ir mani darbinieki, mana komanda. Es domāju, ka darbs būs tik labs, cik piemērota būs mūsu komanda.

Un ar komandu es domāju arī Saeimu. Es domāju visus tos deputātus, kas deva savus solījumus atbalstīt CVK darbu.

Jums līdz šim nav pieredzes ne valsts pārvaldē, ne vēlēšanu organizēšanā. Taču nesen Saeimas komisijā pieteicāt sevi kā krīžu un problēmu risinātāju. Kā vērtējat iespēju novērst to, ka CVK ilgstoši ir lūdzēja lomā?

Jā, viena lieta, kā es atklāti esmu teikusi, ka neesmu strādājusi valsts sektorā, bet man gadu gadiem bijusi cieša sadarbība ar ministrijām, ar valsts iestādēm. Tas, ko varu pienest, ir specialitāte vadībā – tieši krīžu pārvarēšana. Šajā aspektā, manuprāt, nav tik lielas nozīmes, par kuru nozari ir runa, bet svarīgi piesaistīt pareizos cilvēkus ar piemērotākajām zināšanām, lai lietas tiktu sakārtotas un ietu uz priekšu.

Kā plānojat novērst vairākkārt atkārtojušos situāciju, ka trūkstošo finansējumu vēlēšanām piešķir pēdējā brīdī no ārkārtas līdzekļiem?

Vēlēšanas nav ārkārtas gadījums! Ir zināmi visu vēlēšanu datumi. Tāpēc es noteikti neuzskatu, ka ir jāgaida un jāpieļauj, ka ūdens smeļas mutē. Mēs noteikti nonāksim līdz pareizā moduļa izvēlei.

Mēs noteikti prasīsim vēlēšanu sarīkošanai nepieciešamās kapacitātes stiprināšanu, par to visi var būt pilnīgi droši.

Skatīsimies gan uz darbinieku atalgojumu, piesaistīto darbinieku kompetenci. Prasīšu arī katra komisijas locekļa atbildību, jo neviens nav ievēlēts Centrālajā vēlēšanu komisijā, lai atnāktu un pasēdētu.

Vai jau esat tikusies ar komisijas darbiniekiem, lai pārrunātu darba organizācijas izmaiņas?

Nē, taču pirmā lieta [pēc ievēlēšanas] būs tikties ar šiem cilvēkiem.

Kādas ir jūsu domas par CVK kā neatkarīgu iestādi vai citas iestādes struktūrvienību?

Pirmkārt, CVK noteikti ir jāpatur politiskā neietekmējamība. Mēs esam vienādi visiem vēlētājiem. Neatkarīgi no viņu vērtībām, uzskatiem. Mūsu darbs būs nodrošināt demokrātiskas vēlēšanas. Taču tas, ka šī balss netiek sadzirdēta, vai CVK vajadzētu kādu sadarbības partneri... Tieši kādā formā, man šobrīd nebūtu piemēroti vai atbildīgi teikt. Tieši, ar kuru iestādi. Tā būtu Saeima vai Valsts prezidenta kanceleja.

Taču es vairāk uzsvērtu vārdu "sadarbība", nevis "pakļautība", bet tas būs kopā jāizdomā.

KONTEKSTS:

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja amatā ceturtdien apstiprināta bijusī Pasaules Brīvo latviešu apvienības priekšsēdētāja Kristīne Saulīte. 

CVK palika bez vadītāja, kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdza Saeimai atstādināt no amata pienākumu pildīšanas Kristīni Bērziņu. Tas notika saistībā ar kriminālprocesu aizdomās par iespējamu krāpšanu lielā apmērā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas, kā arī šo noziedzīgo nodarījumu atbalstīšanu un dienesta dokumentu viltošanu saistībā ar CVK organizētu iepirkumu 2021. gadā. Lietā iesaistītas desmit. personas, tostarp Bērziņa un piecas amatpersonas. Komentējot KNAB sākto kriminālprocesu, Bērziņa norādīja, ka CVK strādājusi pēc labākās sirdsapziņas. 

Tāpat KNAB iepriekš sāktā kriminālprocesā veicis procesuālās darbības informācijas tehnoloģiju uzņēmumā "SOAAR", kas pēdējos gados uzvarējis apjomīgos CVK un citu valsts iestāžu iepirkumos. Šajā kriminālprocesā figurē uzņēmums un tā valdes loceklis. 

CVK arī pēdējā laikā arvien skaļāk cēlusi trauksmi par naudas trūkumu, kas apdraud Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisi nākamā gada maijā. Mazā iestāde arī nespēšot rīkot no nākamā gada likumā paredzētos referendumus pašvaldībās, ziņoja LTV raidījums "De facto". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti