Panorāma

Neiepirks daļu no rezervētajiem Covid-19 medikamentiem

Panorāma

Ieskats 30. novembra "Pasaules panorāmas" tematos

KNAB lietā par CVK iepirkumu figurē 10 personas

KNAB: CVK lietas izmeklēšana saistīta ar 2021. gadā organizētu iepirkumu; figurē 10 personas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 7. novembrī sācis kriminālprocesu aizdomās par iespējamu krāpšanu lielā apmērā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas, kā arī šo noziedzīgo nodarījumu atbalstīšanu un dienesta dokumentu viltošanu saistībā ar Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) organizētu iepirkumu 2021. gadā, informēja KNAB.

KNAB 22. novembrī īstenoja procesuālās darbības. Pašlaik desmit kriminālprocesā iesaistītajām personām, tostarp CVK priekšsēdētājai un piecām amatpersonām, ir tiesības uz aizstāvību.

Divām personām – CVK priekšsēdētājai un uzņēmējam – piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Vienlaikus KNAB, ievērojot Kriminālprocesa likumā noteikto kārtību, 25. novembrī lūdza Saeimai CVK priekšsēdētāju atstādināt no amata pienākumu pildīšanas.

Balsojums Saeimā par Bērziņas atbrīvošanu no amata šonedēļ, visticamāk, vēl nenotiks, jo parlamenta deputāti vēloties detalizētāku informāciju.

Vairāki, kuri lasījuši KNAB parlamentam atsūtīto vēstuli, atzina, ka nav saskatījuši, ka Bērziņa būtu rīkojusies ļaunprātīgi, bet drīzāk darījusi visu, lai nodrošinātu vēlēšanu norisi.

Ziņu aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka bez Bērziņas minētās piecas amatpersonas ir CVK strādājošie un, iespējams, darbojās iepirkuma komisijā.

Atbildība par noziedzīgiem nodarījumiem, kas tiek izmeklēti šajā kriminālprocesā, paredzēta Krimināllikumā:

  • 318. panta trešajā daļā – par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības izraisījušas smagas sekas,
  • 177. panta trešajā daļā – par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa,
  • 327. panta otrajā daļā – par dokumenta viltošanu, ja tā izdarīta mantkārīgā nolūkā vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās.

KNAB sadarbībā ar prokuratūru šobrīd veic aktīvāko izmeklēšanas procesa fāzi, iegūstot un nostiprinot pierādījumus, tāpēc plašāku informāciju par kriminālprocesu un tajā iesaistītajām personām neatklāj.

Vienlaikus KNAB vērsa uzmanību, ka izmeklēšanas laikā nav konstatēti fakti, kas ļautu apšaubīt 14. Saeimas vēlēšanu leģitimitāti.

KONTEKSTS:

KNAB pagājušajā nedēļā aizturējis CVK priekšsēdētāju Bērziņu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija. Amatpersona drīz pēc aizturēšanas atbrīvota. Komentējot KNAB sākto kriminālprocesu, Bērziņa norādīja, ka CVK strādājusi pēc labākās sirdsapziņas. Vienlaikus viņa norādīja uz CVK kritisko stāvokli saistībā ar finansējuma un cilvēkresursu trūkumu, kā dēļ jau iepriekš nav vēlējusies darbu šajā amatā turpināt vēl vienu termiņu. 

Tāpat KNAB pagājušajā otrdienā iepriekš sāktā kriminālprocesā veicis procesuālās darbības informācijas tehnoloģiju uzņēmumā "SOAAR", kas pēdējos gados uzvarējis apjomīgos CVK un citu valsts iestāžu iepirkumos. Šajā kriminālprocesā figurē uzņēmums un tā valdes loceklis. Saistībā ar kriminālprocesu KNAB ir sazinājies arī ar CVK, aģentūrai LETA pagājušajā nedēļā atklāja komisijas pārstāvji. CVK tad uzsvēra, ka neesot tiesīgi sniegt plašākus komentārus par izmeklēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti