Panorāma

Latvijā tirgo prokremliskas grāmatas

Panorāma

Budžetu papildinās uz degvielas akcīzes un lielo algu rēķina

Pacienti siet pie gultas nedrīkstēja

Inspekcija: Piesiet pacienti pie gultas Jēkabpils slimnīcā nedrīkstēja

Veselības inspekcija konstatējusi pārkāpumus Jēkabpils reģionālās slimnīcas neiroloģes darbā, kura pieņēma lēmumu piesiet pie gultas pacienti ar smagiem smadzeņu bojājumiem. Par notikušo pret ārsti ierosināta administratīvā lieta. Taču visā valstī joprojām nav vienotas kārtības par smagi slimu pacientu fiksēšanu ārpus psihiatrijas nodaļām; veselības ministrs gan sola to ieviest līdz gada beigām.

Veselības inspekcijā bija vērsušies kādas Jēkabpils reģionālajās slimnīcas pacientes tuvinieki, norādot, ka viņu radiniece mūža pēdējās dienās slimnīcā bijusi piesieta pie gultas.

Inspekcija secinājusi, ka nāve iestājusies smago saslimšanu dēļ, bet nepārtraukta piesiešana nebija vajadzīga. Daudz varēja panākt arī ar nomierinošām zālēm.

„Šo te fiksāciju veic uz laiku. Tāpat skatās, vai nenospiež rokas, vai ir ērti un jānovēro. [Šajā gadījumā] mēs jau neko vairs nevaram pateikt. Viņa bija mirusi, bet tuvinieki viņu vienmēr redzēja fiksētu. Tas rakstīts arī slimības vēsturē,” stāsta inspekcijas Veselības aprūpes kvalitātes kontroles daļas vadītāja Valentīna Berga.

Ārstējošai ārstei, neiroloģei un psihiatrei Mārai Jaundālderei līdz 25.augustam jāierodas inspekcijā, kur tiks noformēts administratīvā pārkāpuma akts. Viņai draud brīdinājums vai naudas sods līdz 350 eiro.

Bet Veselības inspekcijā uzskata, ka notikušais ir arī slimnīcas vadītāja atbildība.

„Nav ievērojusi normas, jā, bet slimnīcu vada vadītājs, un viņš nosaka, kā ārstēs,” norāda Berga.

Šajā gadījumā iesaistītā ārste ir atvaļinājumā, un ar viņu sazināties nav iespējams.  Jēkabpils reģionālās slimnīcas vadītājs mediķi nav sodījis, jo uzskata, ka ārstniecības laikā viņa neko nav pārkāpusi. Arī šo slimnīcai un ārstei nelabvēlīgo lēmumu pārsūdzēs.

Pēc notikušā Jēkabpils slimnīca ieviesusi savas vadlīnijas par to, kādos gadījumos pacientu drīkst fiksēt, kādos – nē, un cik bieži viņš jāaprauga.

Tajā pat laikā slimnīcas vadītājs norāda, ka visā valstī šis jautājums atstāts pašplūsmā un stingri, vienoti noteikumi par fiksāciju attiecas tikai uz psihiatriju. Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) kritikai piekrīt un sola līdz gada beigām ieviest vienotu kārtību visās slimnīcās: „Šāda kārtība tiek veidota, ceram nākt uz [Ministru] kabinetu, un jau līdz gada beigām būs. Bet jāņem vērā gan pacientu organizāciju, gan mediķu viedokļus.”

Jaunie noteikumi paredzēs, ka līdzīgi kā psihiatriskajās slimnīcās, fiksēt pacientu drīkstēs tikai divas stundas pēc kārtas. Pēc tam noteikti nepieciešama 10-15 minūšu atpūta. Tāpat šādi fiksētu pacientu nepārtraukti būs jāuzrauga medmāsai vai sanitāram.

Vēstīts par gadījumu Jēkabpils reģionālajā slimnīcā, kur kāda paciente, kurai bija daudzas smagas diagnozes, mūža pēdējās dienās tika piesieta pie gultas. Tādu tuvinieki viņu redzēja katru dienu. Paciente mira pēc piecām dienām, bet visu šo laiku viņa bija fiksēta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt