Dienas ziņas

Kandavas internātskola cer turpināt darbu

Dienas ziņas

"Facebook" slēdz "Sputņik" propagandas lapas

Elksniņš–Eigims–Elksniņš

Elksniņš atgriežas Daugavpils mēra amatā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 5 mēnešiem.

Daugavpils domes sēdē ceturtdien par pašvaldības vadītāju ievēlēts Andrejs Elksniņš ("Saskaņa").

Par Elksniņu balsoja astoņi domes deputāti, bet pret - pieci. Savukārt divas balsošanas zīmes bija nederīgas. Pēc ievēlēšanas amatā, vadot domes sēdi, Elksniņš stāstīja, ka "būšot daudz darba pilsētnieku labā".

Ceturtdienas rītā Elksniņš intervijā Latvijas Radio savukārt teica, ka "Saskaņa" uzstāj uz Daugavpils domes ārkārtas vēlēšanām. Elksniņš intervijā atzina, ka ir runas par to, ka arī viņš varētu kandidēt uz mēra amatu. "Saskaņa" nebaidās uzņemties atbildību, taču neesot nekādu koalīcijas līgumu vai vienošanos, pauda Elksniņš.

Amatam bija izvirzītas divas kandidatūras – Elksniņš no partijas “Saskaņa”, savukārt Latgales partija, iepriekš nesaskaņojot, amatam vēlreiz virzīja pašu atstādināto Rihardu Eigimu, kas gan atteicās piedalīties vēlēšanās.

Elksniņš atgriežas Daugavpils mēra amatā
00:00 / 03:26
Lejuplādēt

Rihards Eigims savu atteikšanos pretendēt uz Daugavpils mēra amatu skaidroja ar to, ka “pretendēt uz mēra amatu atteicos, jo  Latgales partija pirms pāris mēnešiem no šī amata mani gāza un kā lai es viņiem šobrīd ticu, tas ir viens. Otrs, kā tā var - vienkārši tāpat, bez jebkādām iepriekšējām pārrunām ņemt un domes sēdes gaitā izvirzīt manu kandidatūru mēra amatam.”

Eigims pats par Elksniņu gan nebalsoja.

 Daugavpils pilsētas domes deputāts Aivars Broks (Latgales partija) paziņoja, ka partija nolēma “tomēr nevirzīt savu kandidātu, jo mums nebija variantu, ka mūs atbalstīs”.

“Eigims - tas bija tā dabiski, lai pacīnās. [..] Gribējās tā, lai šis šovs, kurš šodien bija, lai viņš būtu interesantāks,” sacīja Broks. Viņš prognozēja, ka “2-3 mēnešus Elksniņš būs mēra amatā”.

Broks pirms deputātu izvēles izdarīšanas uzdeva Elksniņam jautājumus, saistītus ar to, vai partija “Saskaņa” ir Maskavas maigā vara, kā arī jautājumu par krievu valodas statusu, uz ko Elksniņš atbildēja izvairīgi, norādot, ka krievu valodu viņš redz kā reģionālo valodu atsevišķās pašvaldībās.

Elksniņš pirms pilsētas mēra izvēles vairākkārt publiski paudis viedokli, ka ārkārtas domes vēlēšanas ir vienīgais variants pilsētai atgūt stabilitāti, un tās arī būtu neizbēgamas atbilstoši likumam “Par pašvaldībām”, ja līdz 22. janvārim pilsētas galva nebūtu izvēlēta.

“Jau kopš 2. septembra mēs uzstājām uz tiesībām Daugavpils pilsētā rīkot ārkārtas vēlēšanas. Ne “Mūsu partijas” deputāti, ne arī Latgales partijas deputāti, faktiski bloķējoties, ārkārtas vēlēšanu iespējamību Daugavpilī nepieļāva. “Saskaņai” situācijā, kad bloķējas divi politiskie spēki, vienkārši bija uzdevums uzņemties pilsētas vadību,  cita risinājuma, kā “Saskaņa” Daugavpils pilsētas domes vadībā nav,” klāstīja Elksniņš. 

Daugavpils pilsētas domes deputāts Jānis Lāčplēsis (Latgales partija) savukārt paziņoja, ka “Saskaņas” “deputātu grupu vada un apvieno sponsoru intereses, līdz ar to viņi nav spējīgi lēmumus pieņemt paši”.

Viņš uzskata, ka tagad “neuzlabosies situācija ne ar likuma ievērošanu, ne ar koruptīvo risku samazināšanu”.  

“Es ceru, ka valdībai un Saeimai pietiks drosmes un uzņēmības atlaist Daugavpils pilsētas domi, lai jautājumu par to, kā strādāt tālāk pašvaldībai, izlemj vēlētāji,” sacīja Lāčplēsis.

Par Elksniņu balsojušie deputāti, piemēram, Eigima “Mūsu partijas'' biedre Līvija Jankovska, norādīja, ka ir pret ārkārtas vēlēšanām. 

Pagaidām uz jautājumiem par koalīcijas veidošanu atbilžu nav, un, pēc Elksniņa teiktā, nav arī vienošanos ne ar vienu no politiskajiem spēkiem vai deputātiem.

“Dažādu iemeslu dēļ esmu pārsteigts par to, ka tiku ievēlēts šajā amatā. "Saskaņai " nekāda vienošanās ne ar vienu no domē ievēlētajiem politiskajiem spēkiem pagaidām nav slēgta un nepastāv. Kā domes priekšsēdētājs ceru, pirmkārt, sagatavot Daugavpils domi Eiropas finansējuma apgūšanai un stabilizēt pašvaldības darbu projektos. Tuvākajā nākotnē mums ir jāpārtrauc siltumenerģijas kāpums pilsētā, kas ir pieaudzis par 20%. Ļoti daudz problēmu pilsētā ir ar Eiropas finansējuma piesaisti, korupcijas skandāliem un korekcijām to ietvaros. Redzu iespēju izveidot stabilu komandu no deputātiem ar noteiktām atbildības sfērām," norādīja Elksniņš.

KONTEKSTS:

Daugavpils dome bez mēra bija kopš aizvadītā gada 22. novembra, kad no amata tika gāzts politiķis Rihards Eigims, kas Daugavpils domē bija ievēlēts no saraksta "Mūsu partija". Saskaņā ar likumu "Par pašvaldībām" jaunu Daugavpils mēru vajadzēja ievēlēt līdz 22. janvārim, pretējā gadījumā Saeima varētu atlaist domi.

Pēc vēlēšanām domē koalīciju veidoja “Saskaņa” ar “Mūsu partiju” Andreja Elksniņa vadībā, bet 2017. gada septembra sākumā situācija mainījās. Andrejs Elksniņš tika gāzts, Latgales partija un “Mūsu partija” izveidoja jaunu koalīciju, par priekšsēdētāju ievēlot Rihardu Eigimu. Vēlāk koalīcija izjuka, un  Daugavpils domes priekšsēdētāja vietas izpildītājs bija domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Igors Prelatovs no “Mūsu partijas”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti