Daugavpilī demontēti divi padomju pieminekļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Naktī Daugavpilī demontēti divi padomju pieminekļi – 18. novembra ielā un Slavas skvērā Tautas ielā. Pirms demontāžas tika aizvākti dienas laikā sanestie ziedi un sveces. Kuplā skaitā atbraukušai policijai izdevās panākt cilvēku došanos prom no skvēra. Vairāki cilvēki tika aizturēti.

Pēc šonedēļ izskanējušā Valsts policija paziņoja, ka no 30.oktobra plkst. 22 līdz nākamās dienas rītam pārtrauks personu piekļūšanu diviem pieminekļiem Daugavpilī, pilsētas iedzīvotāji kuplā skaitā devās pie tiem, lai noliktu ziedus, iedegtu svecītes, kā arī nofotografētos. Par to, kā un kad notiks abu objektu gāšana, nedz pilsētas dome, nedz arī Valsts policija plašākus komentārus nesniedza. 

Kā novēroja sabiedriskie mediji, arī nedēļas nogalē cilvēki turpināja nest ziedus un sveces pie pieminekļiem. 

Svētdien līdz pulksten 19 policija informēja par diviem aizturētajiem. Viena persona aizturēta par karu slavinošu dziesmu dziedāšanu, bet otra persona aizturēta par atrašanos sabiedriskā vietā alkohola reibumā.

Ap pulksten 21 brīvprātīgie sāka novākt iedzīvotāju sanestos ziedus. To redzot, kādi iedzīvotāji raudāja, citi skaļi lamājās. Sanākušos, kas uzvedās skaļāk, policija aizveda prom, novēroja LTV.

 Ap pulksten 22 policijai izdevās panākt cilvēku došanos prom no skvēra, bet viņi pulcējās tuvējās ielās. Bez asākām vārdu apmaiņām neiztika.

Ap pusnakti tika atvesta tehnika un blakus ielās sanākušie sāka svilpt un lamāties. Pēc pusvieniem policija stāvvietā pretī skvēram sāka izdzenāt iedzīvotājus, kas vēroja notiekošo. Vairāki cilvēki tika aizturēti un iestumti policijas automašīnā.

Vēl līdz pulksten vieniem naktī pulcējās pāris simti cilvēku, un sanākušie ar pudelēm apmētāja policijas automašīnas. Vēlāk skvēra apkārtnē bija vērojamas 10–20 cilvēku grupas, kas pulcējās ielu krustojumos.

Pēc pulksten vieniem sākts aktīvāks darbs pie pieminekļa bareljefa demontāža, ko Latvijas Okupācijas muzejs atzinis par māksliniecisko vērtību un kas pēc demontāžas tiks nodota muzejam. Vēlāk nogāzta arī pieminekļa smaile, bet demontāža turpinās.

Ātrāk demontēts piemineklis, kas veltīts 360. strēlnieku divīzijai un atradās 18. novembra ielas malā pretī Brāļu kapiem. Latvijas Radio novēroja, ka pirmdienas rītā uz ielas satiksme atjaunota

KONTEKSTS:

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.

Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim. Daugavpils pretojās, iesniedzot pieteikumu Satversmes tiesā. Savukārt VARAM norādīja, ka vērtē iespēju par domes atlaišanu tās vadītāja bezdarbības dēļ. Daugavpils vienīgā nebija iesniegusi grafiku divu pieminekļu nojaukšanai.

Daugavpils dome jūnija beigās vērsās Satversmes tiesā, apstrīdot pieņemtā likuma pantus par pieminekļu demontāžu, cerot saglabāt divus pieminekļus – pieminekli Slavas skvērā un pie 18. novembra un Vasarnīcu ielas krustojuma. Taču Satversmes tiesa lēma neierosināt lietu saistībā ar šo sūdzību. Par Daugavpils bezdarbību okupācijas pieminekļu demontāžā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vērtēja domes atlaišanu, tomēr saņēma plānu no pašvaldības.

Daugavpils dome septembra beigās tiesā iesniedza atkārtotu prasību. Tiesa pagarinājusi izskatīšanas termiņu līdz 26. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti