Policija Daugavpilī liegs piekļuvi diviem padomju pieminekļiem naktī uz 31. oktobri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Valsts policijas lēmusi liegt piekļuvi Daugavpilī esošajiem padomju pieminekļiem 18. novembra ielā un Slavas skvērā Tautas ielā esošajiem no 30. līdz 31. oktobrim, liecina Valsts policijas publicētais lēmums "Latvijas Vēstnesī".

Kopš 9. maija Valsts policija un Daugavpils pilsētas pašvaldības policija pastiprinātā režīmā nodrošina sabiedrisko kārtību un drošību Daugavpils 18. novembra ielā pie pieminekļa Sarkanās armijas 360. strēlnieku divīzijas karavīriem un Slavas skvērā Tautas ielā pie pieminekļa padomju armijas karavīriem. Abi objekti ir iekļauti demontējamo padomju režīmu slavinošo pieminekļu sarakstā.

Piekļūšana objektiem būs liegta no 30. oktobra plkst. 22 līdz 31. oktobra plkst. 9.00.

Lēmumā par to arī norādīts, ka tas nav attiecināms uz gadījumiem, kad iekļūšana saistīta ar objektu apsaimniekošanu, demontāžu, uzraudzību, valsts aizsardzību, personu glābšanu un meklēšanu, ugunsdzēsības un glābšanas darbu veikšanu vai sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanu.

Policija skaidroja, ka kopš 9. maija tai nākas regulāri pārtraukt mēģinājumus pulcēties objektā un piedalīties nesankcionētos piketos, atrasties sabiedriskā vietā ar militārās agresijas un kara noziegumu slavinošu simboliku, policijas amatpersonu likumīgo prasību nepildīšanu. Tāpat policija konstatēja, ka objektu pastāvēšana ir raisījusi pretēju viedokļu sadursmi Latvijas iedzīvotāju vidū, līdz ar to fiksēti dažādi pārkāpumi un policijas redzeslokā ir nonākušas atsevišķas naidīgi un agresīvi noskaņotas personas, kuru aktivitāšu pamatā ir publiski aicinājumi veikt likumpārkāpumus objektos, kā arī naida un agresijas izpausmes internetā.

KONTEKSTS:

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.

Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim. Daugavpils pretojās, iesniedzot pieteikumu Satversmes tiesā. Savukārt VARAM norādīja, ka vērtē iespēju par domes atlaišanu tās vadītāja bezdarbības dēļ. Daugavpils vienīgā nebija iesniegusi grafiku divu pieminekļu nojaukšanai.

Daugavpils dome jūnija beigās vērsās Satversmes tiesā, apstrīdot pieņemtā likuma pantus par pieminekļu demontāžu, cerot saglabāt divus pieminekļus – pieminekli Slavas skvērā un pie 18. novembra un Vasarnīcu ielas krustojuma. Taču Satversmes tiesa lēma neierosināt lietu saistībā ar šo sūdzību. Par Daugavpils bezdarbību okupācijas pieminekļu demontāžā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vērtēja domes atlaišanu, tomēr saņēma plānu no pašvaldības.

Daugavpils dome septembra beigās tiesā iesniedza atkārtotu prasību. Tiesa pagarinājusi izskatīšanas termiņu līdz 26. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti